Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Zabezpiecz się przed niechcianymi zakupami w iTunes Store na Mac, iPhone i iPad

· Wojtek Pietrusiewicz · 11 komentarzy

Zabezpieczyłem się przed niechcianymi zakupami poprzez niedbały kliknięcie w bardzo prosty sposób — nigdzie nie mam zapamiętanego hasła do konta w iTunes Store, App Store, Mac App Store i tak dalej. Tak, muszę je za każdym razem ręcznie wklepywać jak debil, ale dzięki temu nawet jak niechcący kliknę w nieprawidłowy przycisk to nie będę musiał zastanawiać się jak wytłumaczę się z zakupów za kilkaset € w Mac App Store.

Keychain

Jeśli przypadkiem macie zapamiętane hasło to zerknijcie do aplikacji Keychain (Pęk kluczy w /Programy/Narzędzia/Pęk Kluczy) czy nie znajduje się tam. Moje nie jest zapamiętane, więc siłą rzeczy się tam nie pojawiło i nie jestem pewien pod jaką nazwą będzie występować, więc jeśli lubicie żyć na granicy to zostawcie komentarz z informacją.

iOS

Pod iOSem wygląda to już ciut inaczej — tak tradycyjnie pyta o hasło przy każdym zakupie, ale nie robi tego w przypadku mikropłatności wewnątrz-aplikacyjnych. Jeśli przypadkiem dzielicie się telefonem z dzieciakami, a ich ulubiona gra ma takie funkcje to polecam wprowadzić restrykcje.

Trzeba udać się do Ustawień i otworzyć zakładkę Ogólne, pod którą znajdują się Restrykcje. Przy pierwszym uruchomieniu, za pomocą przycisku na prawym powyższym screenshotcie (już uruchomione na nim), program poprosi o podanie PINu blokującego to menu. Jeśli dzieci znają PIN blokujący telefon lub od karty SIM to wysilcie się na jakiś inny, inaczej zwyczajnie wyłączą ograniczenia.

Po włączeniu ograniczeń i ustawieniu kodu PIN wystarczy przejrzeć listę i wprowadzić stosowne zmiany — defaultowo wszystko jest dozwolone. Polecam przede wszystkim zastanowienie się na In-App Purchases, czyli właśnie mikropłatności oraz nad Game Center jeśli nie chcecie, abyście mieli przemieszanych znajomych. Dodatkowo warto też pomyśleć nad opcjami Instalowanie Apps i Kasowanie Apps.

P.S. Róbcie często backupy!

Smacznego!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.