Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Zabezpiecz się przed niechcianymi zakupami w iTunes Store na Mac, iPhone i iPad

· Wojtek Pietrusiewicz · 11 komentarzy

Zabezpieczyłem się przed niechcianymi zakupami poprzez niedbały kliknięcie w bardzo prosty sposób — nigdzie nie mam zapamiętanego hasła do konta w iTunes Store, App Store, Mac App Store i tak dalej. Tak, muszę je za każdym razem ręcznie wklepywać jak debil, ale dzięki temu nawet jak niechcący kliknę w nieprawidłowy przycisk to nie będę musiał zastanawiać się jak wytłumaczę się z zakupów za kilkaset € w Mac App Store.

Keychain

Jeśli przypadkiem macie zapamiętane hasło to zerknijcie do aplikacji Keychain (Pęk kluczy w /Programy/Narzędzia/Pęk Kluczy) czy nie znajduje się tam. Moje nie jest zapamiętane, więc siłą rzeczy się tam nie pojawiło i nie jestem pewien pod jaką nazwą będzie występować, więc jeśli lubicie żyć na granicy to zostawcie komentarz z informacją.

iOS

Pod iOSem wygląda to już ciut inaczej — tak tradycyjnie pyta o hasło przy każdym zakupie, ale nie robi tego w przypadku mikropłatności wewnątrz-aplikacyjnych. Jeśli przypadkiem dzielicie się telefonem z dzieciakami, a ich ulubiona gra ma takie funkcje to polecam wprowadzić restrykcje.

Trzeba udać się do Ustawień i otworzyć zakładkę Ogólne, pod którą znajdują się Restrykcje. Przy pierwszym uruchomieniu, za pomocą przycisku na prawym powyższym screenshotcie (już uruchomione na nim), program poprosi o podanie PINu blokującego to menu. Jeśli dzieci znają PIN blokujący telefon lub od karty SIM to wysilcie się na jakiś inny, inaczej zwyczajnie wyłączą ograniczenia.

Po włączeniu ograniczeń i ustawieniu kodu PIN wystarczy przejrzeć listę i wprowadzić stosowne zmiany — defaultowo wszystko jest dozwolone. Polecam przede wszystkim zastanowienie się na In-App Purchases, czyli właśnie mikropłatności oraz nad Game Center jeśli nie chcecie, abyście mieli przemieszanych znajomych. Dodatkowo warto też pomyśleć nad opcjami Instalowanie Apps i Kasowanie Apps.

P.S. Róbcie często backupy!

Smacznego!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • MacMax

  Jeżeli kupisz aplikację przez przypadek to można zgłosić raport do iTunes i pieniądze zostaną zwrócone ;)

 • Anonim

  Wielkie dzieki. Ostatnio brat (4 lata) zrobil sobie zakupy na iPadzie:) kwota na szczescie nie duza bo okolo 5 € ale na pewno warto zablokować PINem In-App purchase

 • Ano można, ale chyba lepiej nie musieć przechodzić przez ten żmudny proces? :)

 • Michał

  Jeśli pobierzesz jakąś aplikację i wpiszesz hasło, to program pamięta je jeszcze jakiś czas, więc jeżeli robisz jakieś zakupy to warto uważać żeby nie pobrać innej aplikacji. :) No ale jest możliwość raportowania przypadkowych zakupów w App Store (pewnie również w Macowym, nie wiem) bezpośrednio w aplikacji.

  PS. Co się stało z komentarzami? Poprzednia wersja była lepsza. ;)

 • DISQUS zdecydowanie lepszy. Ułatwia śledzenie i dzięki temu komunikacja jest sprawniejsza.

 • Michał

  Wiem, wiem, nie mam nic do Disqus. Chodzi mi o to że zmienił się wygląd, poprzedni bardziej odpowiadał. Teraz jest wielka czcionka i w ogóle jakieś „duże” te komentarze. ;)

 • Hmm to tutaj coś DISQUS zmienił … idę grzebać w CSSach. Again.

 • Już powinno być zgodnie z zamierzeniem.

 • Michał

  Na komputerze jest ok, ale na iPhonie nie widzę komentarzy. :s

 • Za małe czy w ogóle? Jeśli w ogóle to albo problem u DISQUS albo spróbuj zresetować cache/odświeżyć stronę.

 • Michał

  Już jest w porządku. ;) Coś się musiało pochrzanić wczoraj.