Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

TikTok największym sukcesem Kickstarter

· Wojtek Pietrusiewicz · 4 komentarze

Mniej więcej w okresie, w którym pojawił się projekt Glif dla iPhone, Scott Wilson zaprezentował wizję obudowy dla iPoda nano, zamieniający go w zegarek. Wiecie już co myślę o takich pomysłach, ale widać jestem w znacznej mniejszości. TikTok i LunaTik potrzebował zaledwie $15,000, aby wystartować, a 7 godzin temu pobił rekord uzyskanych środków za pomocą serwisu Kickstarter.

Poprzedni rekord wynosił ~$345,000 — całkiem zacna suma. Scottowi udało się uzbierać dzięki składkom internautów ponad $940,000!! Blisko trzykrotnie więcej!

Zanim jednak ruszycie z własnymi projektami, to nie jest to takie proste na jakie wygląda. Oto konkurencyjny produkt, nazwany The Ultimate One — Quad Mountain, którego „aukcja” kończy się za 40 godzin, a na chwilę pisania tego tekstu brakuje im jeszcze kilkuset dolarów do celu $7,800. Prawdopodobnie go osiągną — wystarczy zaledwie garstka chętnych — jednak daleko mu do blisko milionowego hitu jakim jest pomysł Scotta.

Ewidentnie widać, że liczy się przede wszystkim pomysł i jakość wykonania. LunaTik na renderach komputerowych prezentuje się rewelacyjnie, aluminiowo, solidnie. Towarzyszący mu TikTok miał ponad dwuktornie mniej chętnych, prawdopodobnie ze względu na plastikowość i nieuwagę deklarujących. To wbrew pozorom dwa różne produkty w ramach jednego projektu. Pokazuje to jak ważny jest nie tylko sam pomysł, ale również sposób jego przedstawienia — trzeba się po prostu umieć sprzedać.

Ciekawy jestem kiedy zobaczymy polskie przedsięwzięcie próbujące w ten sposób zdobyć finansowanie. A może już było? Dajcie znać jeśli coś zauważycie.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

  • TikTok to nie tylko render, pierwsze egzemplarze przedprodukcyjne prezentują się nadzwyczaj dobrze i są bardzo zbliżone do renderów, pewnie też dlatego autorowi udało się uzbierać taką kwotę.

  • TikTok to coś niezwykłego jak dla mnie, nie wiem czy jeśli się pojawi oficjalnie nie zrobię sobie prezentu, bo kręci mnie taki zegarek niesamowicie. :)

  • Kilka dni temu wystartował polski odpowiednik serwisu kickstarter… http://www.gobeez.net

  • No i przez Ciebie ostatnią godzinę spędziłem na sprawdzaniu czy to jest legalne. :-)))

    Chyba jednak nie do końca zgodne z naszymi przepisami. Ciekawa dyskusja na mamstartup.pl.