Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Polecane podcasty na tematy Apple i technologii

· Wojtek Pietrusiewicz · 5 komentarzy

Przez dosyć długi czas szukałem ciekawych podcastów do posłuchania. Przebrnąłem przez sporą ilość dopóki nie znalazłem tych najciekawszych1. Zapraszam na zapoznanie się z moimi ulubionymi pozycjami, niestety2, w wersji angielskiej oraz oczywiście z naszym rodzimym „Nadgryzieni”.

Jeśli macie własne, ciekawe propozycje to zapraszam do komentarzy — być może zaproponujecie coś czego wielbiciele podcastów jeszcze nie znają.

Nadgryzieni — rozmowy o Apple

Nadgryzieni powstali głównie dlatego, że brakowało mi trochę poważniejszego, polskiego podcastu na tematy powiązane z Apple. Dotychczas powstało 14 odcinków i ich popularność przerasta nasze najśmielsze oczekiwania. Projekt powstał wspólnie z Dominikiem z iMagazine.pl, często gościnnie występuje też znajomy redaktor oraz prowadzący bloga iPod.info.pl — Norbi. Od czasu do czasu zapraszamy również gości — na przykład ze Zbyszkiem z Macoscope przeprowadziliśmy krótki wywiad na temat jego wycieczki do USA na WWDC, a MacKozer ostatnio wspólnie z Norbim i mną prowadził dyskusję na temat najnowszych MacBooków Air.

Ze względów technicznych podcast prowadzony jest za pomocą WordPressa, na którym stoi MakoweABC. Obecnie trwają przygotowania do rozbudowy podcastu o wersję mp3, która miałaby własny feed w iTunes.

MacBreak Weekly na TWiT.tv

MacBreak Weekly jest jednym z programów dostępnych na platformie netcastowej bardzo charyzmatycznego, śmiesznego i przemiłego Leo Laporte. Od wielu wielu lat zajmuje się wszelką działalnością radiowo-podcastową i osobiście uważam, że jego produkcje są jedne z najlepszych i najprzyjemniejszych do oglądania na tematy technologiczne i Apple’owe.

MBW dostępy jest w kilku wersjach, w tym audio, video w niższej i wyższej jakości. Każdy ma własny feed w iTunes. Można go też oglądać za pomocą YouTube3 oraz bezpośrednio na stronie TWiT.tv.

MacBreak Weekly jest również prowadzony przez prześmiesznego Andy’iego Ihnatko4 oraz Alexa Lindsaya, założyciela Pixel Corps. MBW obecnie jest bezwzględnie moim ulubionych netcastem/video podcastem. Ostrzegam tylko, że odcinek w wersji video small zajmuje rejon 200-300 MB.

TWiT — This Week in Tech na TWiT.tv

Leo Laporte ma w swoim repertuarze sporo innych ciekawych netcastów/video podcastów. Kilka hostowanych w ich TWiT Cottage5 jest prowadzonych też przez zupełnie inne osoby. Ponoć niedługo Lisa Bettany ma mieć swój na tematy fotografii.

Jednym z ciekawszych jest również ten od którego wszystko się zaczęło — This Week in Tech. Tematyka jest ogólnie technologiczna, ale nie brakuje wątków na temat naszej ulubionej firmy z Cupertino.

P.S. Jest jeszcze ciekawy iPad Today, ale brakuje mi zwyczajnie czasu, żeby go oglądać.
P.P.S. Wszystkie odcinki TWiT można oglądać na żywo — godziny nadawanie znajdziecie na stronie TWiT.tv.

Engadget Podcast

Engadget również prowadzi swoje podcasty — ogólny, poświęcony głównie telefonom komórkowym oraz technologiom TV. Słucham tylko tego dotyczącego technologii ze względu na fakt, że reszta aż tak mnie nie interesuje. Odcinki prowadzone są stale przez naczelnego Joshuę Topolskiego, Nilaya Patela i Paula Millera. Ten ostatni jest zdecydowanie najsłabszym ogniwem i niezwykle mnie irytuje, ale pozostali panowie nadrabiają straty moralne.

The Talk Show

Ciekawy podcast, który powstał dopiero w tym roku. W zasadzie został reaktywowany pod nową nazwą. Prowadzącymi są John Gruber, znany między innymi z Daring Fireball i irytujących komentarzy na temat sportu na Twitterze, oraz Dan Benjamin, który jest developerem, designerem i przy okazji zajmuje się kilkoma innymi rzeczami.

The Talk Show jest w sumie ostatnim na mojej liście, ponieważ słucham go dopiero po przesłuchaniu całej reszty.

  1. Dla mnie.
  2. Dla mnie stety.
  3. Niestety nie wszystkie odcinki, gdyż część wyleciała ze względu na „łamanie praw autorskich” — w tym wypadku chodzi o odcinki gdzie Leo prezentuje podczas programu jakiś film z YouTube’a.
  4. Redaktor Chicago Sun Times.
  5. Tak nazywają studio, w którym nagrywają.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.