Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Recenzja Kanex dla iMac 27″

· Wojtek Pietrusiewicz · 15 komentarzy

Nowością po prezentacji iMac 27” była możliwość wykorzystania go jako zewnętrznego monitora dla innych urządzeń, takich jak MacBook czy Mac mini. Wiele osób jednak chciało wykorzystać go w zgoła odmienny sposób, który niestety nie do końca został przewidziany przez Apple. Niewątpię, że iMac świetnie sprzedaje się w takiej formie w jakiej jest — nawet sam się na niego zdecydowałem — jednak wiele osób nie posiada lub nie ma miejsca na telewizor w domu. Albo zwyczajnie nie chce go mieć. Gdyby istniała natywna możliwość wpięcia kabla HDMI to podejrzewam, że zredefiniowałby pojęcia “All-in-one”. Ostatecznie “wash & go”.

Z pomocą przychodzi nam małe narzędzie zwane Kanex XD for iMac 27”, które jest zwyczajnym konwerterem sygnały HDMI do Mini DisplayPort (MDP). W zestawie otrzymujemy opakowanie wątpliwej urody z widocznym srebrnym pudełeczkiem za plastikową szybką. Wiele interesujących ikonek i znaczków zaopatruje każdą jego wolną przestrzeń i tutaj trzeba przyznać, że producent dobrze wiedział co robi, ponieważ urządzenie jest wyraźnie reklamowane jako przejściówka Blu-Ray/PS3/Xbox do iMac. Sam jestem posiadaczem PS3 i gdybym 10 lat temu miał konsolę od Sony i iMaka, gdy były ograniczone możliwości finansowo-powierzchniowe, to byłby to strzał w dziesiątkę. Dzisiaj rozkład mieszkania mam podporządkowany pod plazmę i kino domowe, więć dla mnie osobiście jest to zbędne urządzenie. Ale więcej o tym za chwilę …

W pudełku otrzymujemy wspomniany konwerter o wymiarach około 8cm x 5.5cm x 2cm, więc bardzo kompaktowych rozmiarów. Dodatkowo znajdziemy krótki kabel HDMI (rzadkość w dzisiejszych czasach!!), kabel zasilający do konwertera (również z krótkim kablem) oraz biały kabel MDP do MDP. Ten ostatni jest dosyć długi, więc zakładając, że korzystacie z oryginalnego kabla sieciowego do komputera, to nie powinno być konieczności korzystania z wszelkiej maści przedłużaczy.

Największą wadą Kanexa jest brak możliwości skorzystania z trybu 1080p. To ograniczenie, ku mojemu zaskoczeniu, nie wynika jednak od producenta konwertera tylko bezpośrednio z powodu jakie Apple udostępnia rozdzielczości dla sygnałów wejściowych. Do dyspozycji pozostaje nam 2560×1440 (natywna iMaka) lub 720p (1280×720), a jako że dzisiaj domowy sygnał TV nie wspiera wyższej rozdzielczości niż 1920×1080 to jesteśmy skazani na ten niższy. Fullres może zostać wykorzystany tylko przez inny komputer. Pod kątem audio natomiast jest znacznie lepiej. Kanex XD wspiera wszelkie dzisiaj istotne akronimy i potrafi je również rozszyfrować, aby odtwarzały się na wbudowanych w komputer głośnikach: LPCM 7.1/5.1/2.0, Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus i DTS-HD Master Audio. Nie przewiduję komplikacji.

Moje własne testy przeprowadziłem de facto z jednym urządzeniem – amplitunerem Denona, model AVR-4308. Koniecznie musiałem wyłączyć upscaling do 1080p i przestawić podłączonego PS3 i dekoder N na 720p, ale po tej operacji wszystko uruchomiło się prawidłowo. Ekran w iMaku, jak widać na zdjęciach, służył mi przede wszystkim do obejrzenia wczorajszego meczu półfinałowego. Playstation 3 również zachowywało się poprawnie, włącznie z grami (które w większości są i tak natywnie w 720p) i filmami na Blu-Ray. W razie potrzeby przełączenia się na OS X wystarczyło wcisnąć skrót Command + F2 i można było chwilę popracować bez konieczności rozłączania jakichkolwiek kabli.

W moim przypadku ergonomia takiego rozwiązania pozostawia wiele do życzenia. Mam krzesło, które zapewnia tylko wygodną do pisania pozycję przed komputerem. Zapewne mając iMaka w odmiennych warunkach mieszkaniowych i nie mając miejsca na telewizor, jest to idealny sposób do podłączenia Playstation, Xboxa czy nawet dekoder satelitarny. Szkoda, że Apple nie przewidziało dodatkowo funkcji PiP (picture-in-picture), która umożliwiałaby podgląd wiadomości podczas pracy. Pamiętajcie, że to tylko i wyłącznie moje osobiste doświadczenia w specyficznej sytuacji. Jestem przekonany, że wielu posiadaczom iMaków uratuje to życie, a wręcz zachęci do zakupienia konsoli i iMaka.

Na koniec pozostaje mi tylko lekki niesmak, że Apple nie postarało się bardziej o lepszą integrację “target display mode” oraz nie zapewniło mu większej funkcjonalności, jednak w żaden sposób nie ujmuje to nic Kanexowi XD.

Polecam!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Krzysiek

  Ile kosztuje to rozwiązanie?

 • Damain

  beznadziejne zdjęcia….

 • Krzysiek

  @Damian – Fakt zdjęcia nie przydają się kompletnie do niczego, ale przynajmniej wiemy, że moridin lubi świeże powietrze ;P

 • Nieokreślona.

 • Ano lubię. :-) Miałem jakieś 2 minuty na zrobienie zdjęć także są jakie są. Obrazują jednak TVP i PS3 na iMac.

 • Krzysiek

  Wszystko byłoby cudnie, gdyby nie ta zaniżona na siłę rozdzielczość. Szkoda odpalać 720p na takim monitorze :)

 • Wszystyko spoko tylko szkoda, że w Cortland chcą aż 608 zł za tego Kanex’a.

 • Krzysiek

  No to zaczynam poszukiwania na zachodzie. Cortland pozostawiam jako całkowitą rezerwę :)

 • Cyryl

  Będzie to działać z nowym led cinema 27 ?

 • Teoretycznie powinno, a w praktyce to ciężko powiedzieć. :-/

 • Cyryl

  Kanex wyswietlił na swojej stronie ze działa z 27 calowymi led cinema pisząc przy okazji ze na 24 nie działa ze względu na to ze ich rozdzielczość nie jest hd.. Dziwny argument bo czy to aż taki problem aby wyswietlało obraz z poziomymi czarnymi pasami u góry i na dole ??
  Rozdzielczość hd to taka 1080p a panoramiczna to 1200 w tym wypadku.

 • To nie kwestia Kanexa tylko ACD 24″. Nie wspiera 720p sprzętowo. Pisałem o tym dlaczego nie jest wspierane na iMac 1080p też.

 • Pingback: IMac '20 jako Monitor zewnętrzny()

 • Pingback: iMac dla grafika?()

 • Widziałem gdzieś na YouTube podobną przejściówkę z upscallingiem do 2560×1440 :)