Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

SLCD vs. AMOLED

· Wojtek Pietrusiewicz · 1 Comment

Na Engadget pojawiło się ciekawe porównanie — HTC Desire w wersjach z ekranem AMOLED i SLCD. Peter Chou, CEO HTC, wypowiedział się w temacie:

„The SLCD displays provide consumers with a comparable visual experience to HTC’s current 3.7 inch displays with some additional benefits including battery performance.”

Twierdzi, że LCD daje porównywalne wrażenia wizualne z dodatkowymi plusami w postaci wydłużonej pracy na baterii. Jego twierdzenie na pewno podparte jest faktami, jednak zastanawiające są wyniki Engadget:

Chou might be wrong — in our two runs, the SLCD Desire consistently died within a little under five hours, whereas its AMOLED brother was still going strong with about 30% battery left.

30% na korzyść AMOLED to spore zaskoczenie. Jednak największą wadą nowszej (i ponoć lepszej) technologii to brak użyteczności w słońcu.

(…) both screens boosted to maximum luminescence, the brighter AMOLED was actually a touch more visible than the SLCD, but still far from usable on a bright day. In fact, we’ve seen better outdoor performance on the Nokia N8’s AMOLED screen, so it seems that HTC’s glossy glass is to be blamed for the rather surprising test results here (…)

Kolejne zaskoczenie. Czynniki powodujące żenujące zachowanie SuperLCD mogą być w takim razie następujące:

  • szkło przed nim
  • sama technologia SLCD

SuperLCD powstał we współpracy Samsunga z Sony, jednak z różnych względów ten drugi przejął interes. Nie będę udawał, że znam się na tej technologii w porównaniu do IPS zastosowanego w iPhone, ale wiem jak mój telefon zachowuje się w słońcu i nie mam do niego żadnych zastrzeżeń.

Podsumowanie Engadget zatem jest takie: SLCD daje ostrzejszy obraz, podczas gdy AMOLED daje jaśniejsze i bardziej nasycone kolory. Od siebie tylko dodam, że nigdy (z tego co wiem) nie widziałem na żywo ekranu AMOLED, ale wydaje się że technologia IPS przy obecnym stanie pozostałych oferuje najlepszy kompromis i nienaganną jakość.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.