Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iPod touch 4G — Retina, FaceTime i rewolucja dla graczy

· Wojtek Pietrusiewicz · 4 komentarze

Apple wiedziało co robiło wypuszczając nowego iPod touch czwartej generacji. Blogerzy również. Retina display była oczywistą oczywistością. Podobnie przednia kamera i FaceTime. Pozostała już tylko jedna cecha, skłaniająca do upgrade’u do iPhone 4 … cecha dla której dla mnie warto to zrobić.

Nowy model jest jeszcze cieńszy od poprzednika i w odróżnieniu od iPhone 4 — zaokrąglony. Podejrzewam, że będzie lepiej leżał w ręce. Design i estetyka trafia idealnie w moje gusta — bardzo mi się ta zabaweczka podoba.

Co nowego?

Po pierwsze: wyświetlacz Retina, czyli o rozdzielczości 960×640 pikseli. Cztery razy więcej niż w poprzedniku. Tyle samo co w iPhone 4. To jest bez wątpienia najważniejsza cecha — do dzisiaj, a mam iPhone’a od dnia premiery, zachwycam się jego ekranem.

FaceTime — to druga bardzo ważna nowość. Dotychczas potrzeba było komputera, aby prowadzić rozmowy video ze znajomymi. Teraz wystarczy para iPodów touch. Ma to na pewno spore znacznie dla osób starszych, którzy nie potrzebują pełnoprawnego PC-ta, którego obsługa ich przeraża. Teraz będą mogli wnuki oglądać bez żadnej uprzedniej męczarni konfiguracyjnej czy potrzeby zakładania jakiegokolwiek konta …

Nagrywania filmów w HD 720p — nie wiemy jeszcze jak będzie z jakością w porównaniu do iPhone 4, który ma 5-cio megapikselową matrycę z tyłu, ale znając Apple nie będzie źle. Jest nawet szansa, że matryca ma większe piksele od tej w telefonicznym bracie co powinno zaowocować lepszym zbieraniem światła i mniejszymi szumami — iFixIt będzie musiał to potwierdzić.

Dwie kamery — przednia VGA, tylna o niewiele większej rozdzielczości ~1 MP.

iPod touch poprzedniej generacji zabity

Ciekawostką jest fakt, że iPod touch 3. gen został wycofany ze sprzedaży. Dotychczas najtańszą wersją był poprzedni model wyposażony w mniejszą ilość pamięci flash i o znacznie niższej cenie (i mniejszych możliwościach).

Niestety nie do iPodo-toucho-grafii

Ostatnio zainteresowała mnie fotografia za pomocą mojego iPhone 4, głównie za sprawą naprawdę przyzwoitej jakości zdjęć, ale również dzięki takim aplikacjom jak Camera+ czy Hipstamatic. iPod touch mógłby być idealną alternatywą dla aparatu dla nastolatków — nie dość, że mają możliwość kręcenia filmów, grania czy wszystkiego innego co tylko sobie wymyślą, to za pomocą wspomnianych programów mogliby rozwijać swoją kreatywną stronę. Niestety matryca ma zbyt małą rozdzielczość — zdjęcia dostępne są w rozdzielczości 960×7201.

To jest według mnie największa wada tego urządzenia. Zresztą jak wczoraj wspominał Chris Martin z Coldplay podczas występu po keynote: „Dział marketingu Apple potrafi sprzedać wszystko.” Pozycjonowanie iPoda touch jako alternatywę dla taniego aparatu cyfrowego na pewno nie zaszkodziłoby mu2.

Podejrzewam, że dwoma głównymi powodami umieszczenia mniejszej matrycy w obudowie jest jego płaskość oraz cena samego iPoda.

Pozycjonowanie i ceny

Niewątpliwie Apple bardzo dobrze marketingowo przemyślał jakie pozycje na rynku zajmą poszczególne modele pojemnościowe. Najtańszy 8GB kosztuje $229 (£189.00, €229,00) i będzie idealną propozycją dla osób zainteresowanych FaceTime i/lub streamingiem danych z iTunes. To ostatnie zapewnia, że nie musimy mieć wszystkiego bezpośrednio na iPodzie.

Model 32GB ($299, £249, €299) oraz 64GB ($399, £329, €399) pewnie będą bardziej pasowały nastolatkom czy power userom, którzy mają wiele do słuchania/oglądania, a niekoniecznie ograniczają się do korzystania z toucha tylko w domu.

Kupicie?

  1. Stosunek 4:3 w odróżnieniu od iPhone’owych i DSLRowych 3:2.
  2. Być może prędzej iPhone 4.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.