Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Nowy Canon 550D graniczy z absurdem

· Wojtek Pietrusiewicz · 68 komentarzy

Być może zainteresuje Ciebie również ten wpis:
Canon 60D — krok do tyłu i ćwiczenia marketingowe

Canon zaprezentowało światu swoje najnowsze dziecko — model amatorski 550D. Znajduje się w najlepiej sprzedającej się kategorii i niewątpliwie bijąca wszelkie rekordy ilościowe magiczna liczba 18 millionów pikseli przyciągnie wielu nowych klientów. Wspominałem już wcześniej co sądzę o takiej gęstości pikseli na matrycy. Nie dość, że szkła nie są w stanie przetworzyć tej rozdzielczości to zjawisko dyfrakcji występuje w modelu 7D w rejonie f/6-7. Wartość powinna być zbliżona w 550D ze względu na prawie identyczną matrycę. Źródła w Canonie donoszą, że są różnice pomiędzy nimi.

Społeczeństwo jednak goni za numerkami zamiast jakością. Sprzedawcy w sklepach też nie są przesadnie pomocni (ogólnie — zdarzają się wyjątki), a typowi konsumenci nie poświęcają wystarczająco dużo czasu na poznawaniu szczegółów technologii w którą się pakują. Gdybym mógł to kupiłbym ze dwa D700 i D3s „na półkę”, bo przyszłość zdecydowanie przestaje mi się podobać …

Specyfikacja techniczna 550-tki uległa poprawieniu w stosunku do poprzedniego modelu — największe zmiany nastąpiły w pomiarze światła, skali dostępnej kompensacji (w końcu +/- 5EV!!) i nowych trybów video. Niepotrzebne 1080p@20fps zostało zastąpione maks. 30 fps. 720p również przyśpieszyło. Zaskoczeniem dla mnie jest brak większego bufora — dla osób pstrykających w RAW zmniejszył się z 9 do 6 fotek. Poza tym jeszcze kilka zmian łącznie z nowym gripem (ech … przy każdym modelu wydatek) oraz obsługą standardu SDXC. Zastanawiam się czy i kiedy zadomowi się w wyższych modelach producentów, zastępując popularny CF.

Przeglądając sample nie byłem zachwycony jakością — straszne mydło … Czy pogoń za megapikselami kiedyś się skończy?

(fot. dpreview.com)

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.