Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Szkło

· Wojtek Pietrusiewicz · 5 komentarzy

Wyposażony w ekstremalnie szeroki kąt oraz jasny standard rozpocząłem poszukiwania dopełniające zestaw obiektywów. Rynek jest duży, ale dla mnie lekko ograniczony. Przez ostatnie sześć czy siedem lat zostałem rozpuszczony przez USM dostępnym prawie we wszystkich szkłach Canona, a Nikkory poza standardową serią zoomów niestety nie są tak hojnie wyposażone.

Zeiss Makro-Planar T* 2/100Skoro system buduję od nowa to postanowiłem tym razem skupić się na jasnych stałkach – najchętniej f/1.4 lub szybszych. Obecnie moje zainteresowanie jest skupione na Nikkorze 85mm f/1.4D który niestety nie jest wyposażony w SWM określany w Nikonie akronimem AF-S. Plotki głoszą że jeszcze w tym roku pojawi się nowy model, ale to samo mówiło się o Canonie 3D. Ciekawą alternatywą może być Samyang 85mm f/1.4, manualny i ze wstępnych testów całkiem przyzwoitym na pełnej dziurze – szczególnie za 800PLN. Moje serce jednak zdobył Zeiss Makro-Planar T* 2/100 – cudowniej rysujące szkło warte małą fortunę, jednak wolałbym móc go przetestować przed ewentualną decyzją zakupową. Będzie musiało trafić na listę wymarzonych. Tymczasem rozglądam się za używanym Noct 58 …

Nikkor 200 f/2Kolejną powalającą zabawką jest niewątpliwie Nikkor AF-S 200mm f/2 VR. Cenowo również. Sample oglądane wczoraj na sieci spowodowały wyfroterkowanie podłogi niezadbanym zarostem w okolicach brody. Czeka w kolejce na totolotka.

W międzyczasie próbuję zorganizować wypożyczenie Sigmy 150-500 OS – może to być całkiem sensowna i tania alternatywa dla drogich tele na pełnej klatce. Z drugiej strony może doczekam się 300-tki f/4 VR II za rozsądne pieniądze?

Wybór będzie trudny – interesuje mnie przede wszystkim 85mm do ciaśniejszych landszaftów, makro w okolicach 100mm oraz później tele … Najbezpieczniej będzie poczekać aż opadną emocje, bo wyprzedawanie majątku zapewne nie jes dobrym pomysłem … ;o) Cóż – ponownie dla mnie nastał okres poszukiwań – szkoda tylko że jedynie Sigma oferuje wypożyczalnię sprzętu. Może czas aby inni producenci podążyli podobną drogą?

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

  • Znam ten ból.. póki nie dzwoni $$$ staram się nie oglądać za wiele cacek

  • Kondrat

    Tamron 17-50 VC!!! wyszedl ostatnio i wyglada na fajnt sloik

  • Kondrat: dzięki za sugestię, ale po pierwsze to zoom, po drugie za ciemny a po trzecie ma tylko 7 listków co niekoniecznie może dawać ładny bokeh. Ponadto mam już zasięg 17-24 i 50mm pokryty dwoma innymi szkłami. Szukam raczej 70mm+. :)

  • igi

    Więcej fajnych stałek jest u Canona ;))

  • @Igi: owszem jest tam kilka zacnych pozycji jednak brakowało mi 14-24 I oferty Zeissa (które powoli pojawiają się).