Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Software: iLife ’09 – iWeb

· Wojtek Pietrusiewicz · 2 komentarze

iWeb jest kolejny przykładem produktu spod znaku Jabłuszka, pokazującym że nie trzeba znać tajników programowania i różnych dziwnych języków, aby móc stworzyć własną stronę WWW.

Program niewątpliwie pozwala osobom skupić się na swoich zmysłach twórczych, zamiast sięgać do profesjonalnych edytorów HTML typu Adobe Dreamweaver i uczyć się nowych języków.

iWeb ma ok. trzydziestu gotowych szablonów, z czego każdy składa się z różnych stron, np. galeria, blog, strona powitalna, itd. Na poszczególnych stronach są tzw. placeholdery, na które wystarczy przeciągnąć zdjęcie z iPhoto czy też Findera, aby natychmiast widzieć je na stronie. Nie jest konieczna żadna obróbka czy formatowanie zdjęć i innych obiektów przed ich wstawieniem, co zapewne będzie błogosławieństwem dla tych, którzy są zdolni inaczej w tajnikach tworzenia stron.

Poniżej przedstawiony jest fragment strony WWW stworzonej za pomocą iWeba ’09 oraz własnego szablonu, w tym przypadku jest to akurat blog:

Ciekawym elementem jest właśnie możliwość stworzenia własnego bloga zamiast korzystać z serwisów typu WordPress, TypePad czy też Blogger. Dodawanie kolejnych wpisów jest banalnie proste, a cały układ strony jest tworzony automatycznie.

Miłym dodatkiem dla wielu zapewne będą nowe Widgety (pięknie przetłumaczone na polski jako widżet, sic!!), proste elementy typu mapy google, galeria z MobileMe czy też filmik z YouTube. Zapewne znacznie to ułatwi wszystkim dodawanie ciekawych multimedialnych elementów bez konieczności posiadania ogromnej wiedzy.

Od wersji ’09, iWeb zyskał funkcję publikowania stron nie tylko na .Mac/MobileMe, ale również do wskazanego przez użytkownika folderu na dowolnym serwerze (na który mamy dostęp oczywiście). Teraz wystarczy podać dane do logowania się na nasze FTP oraz katalog do którego chcemy wrzucić stronę, a iWeb już zrobi wszystko za nas.

Na internecie jest garstka (ale jest) stron oraz serwisów gdzie można dokupić dodatkowe szablony do iWeba. Bardzo ciekawą ofertę ma Jumsoft.

Miłego tworzenia!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.