Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

RAID w MacBook, MB Pro lub PowerBook G4

· Wojtek Pietrusiewicz · 0 comments

MCE Technologies udostępnił sanki dla HDD, zwane przez nich OptiBay, do umieszczenia w miejscu oryginalnie przeznaczonym na SuperDrive. Tak jest – możecie teraz mieć dwa dyski twarde w swoim ukochanym laptopie.

MCE dostarcza OptiBay również razem z dyskami twardymi – do wyboru tradycyjnie od 250GB do 0.5TB, czyli przy RAID 0 (Stripe) możecie mieć w sumie 1TB (pod warunkiem wymiany pierwszego dysku oczywiście).

OptiBay dodatkowo odpowiada na zapytania S.M.A.R.T. wysyłane przez OS X, więc będą widoczne wszelkie ostrzeżenia w przypadku podejrzewanego padu.

Możliwości tego setupu są imponujące. Możemy zdecydować się na redundancję i zastosować RAID 1 (mirror) lub połączyć oba dyski, aby maksymalnie wykorzystać ich przestrzeń. Osobiście korzystałbym z nich jednak jako dysku systemowego, a ten drugi do przechowywania zdjęć (sporo ich się ostatnio robi).

Dla dwu-systemowców jest też opcja zainstalowania Windows na nowym nabytku – bez potrzeby partycjonowania.

Ale to nie koniec – zostajemy przecież z bezużytecznym napędem SuperDrive. Wystarczy jednak dokupić od MCE zewnętrzną obudowę i można wtedy z niego korzystać na takiej zasadzie jak użytkownicy MacBook Air – przez port USB.

Niestety MacBook i MacBook Pro 15″ stosują niestandardowe 9.5mm napędy, co uniemożliwia włożenie ich do zewnętrznej obudowy. Można je wtedy oddać do MCE i w zamian otrzymać przenośną nagrywarkę DVD na USB lub odmianę biurkową (pewnie zasilana z gniazdka ściennego) na USB i FireWire.

Ceny zaczynają się od $129 ($99 za ATA do PB G4) za samo OptiBay do $249 za wersję z dyskiem 500GB.

Podejrzewam, że więkoszość z Was będzie preferowała samemu zakupić dysk – przypominam, że są dostępne mniej lub bardziej energooszczędne HDD na rynku. Poza tym laptop z dwoma dyskami na pewno będzie szbyciej zżerał baterię.

W każdym razie bardzo mi się ten pomysł spodobał – w drugim półroczu (jak mnie nie dopadnie jakoś strasznie ten kryzys) postaram się zamówić OptiBay do zainstalowania w moim MBP.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.