Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Geotagging, a Mac

· Wojtek Pietrusiewicz · 8 komentarzy

iPhoto ’09 za rogiem, a ja doszedłem do wniosku, że nie mam jak geotagować zdjęć … Błąd.

Obecnie skupiam się na poszukiwaniu sensownych rozwiązań na Maczka, a takich niestety wiele nie ma. Jest gorzej jest z data loggerami (GPS, który zapisuje odbytą podróż) – albo wymagają driverów, których na OS X brak. Pozostałe działają jeszcze gorzej… W każdym razie szukam najprostszego możliwego rozwiązania (z pominięciem aparatu z wbudowanym GPSem – Nikon D700 + Nikon GPS + Nikkor 14-24 = dużo $$$, a Nikon P6000 jest kiepski).

Udało mi się wykorzystać starą Nokię E70 wraz z GPSem tej samej firmy. Zainstalowałem aplikację, która zapisuje przebytą trasę w formacie GPX – ten rodzaj zapisu nas najbardziej interesuje. Darmowa aplikacja o nazwie PhotoGPSEditor dopisuje współrzędne do zdjęć bez większych problemów (JPGi – do plików RAW już gorzej). Niestety noszenie GPSa, dwóch telefonów i aparatu to niewygodna sprawa.

Wkrótce zabieram się za zakup Panasonica LX3 – potrzebuję coś małego do kieszeni bo DSLRa nie zawsze chce mi się nosić, a ten najlepiej spełnia moje oczekiwania. Wkrótce potem mam nadzieję nabyć model Garmina eTrex: Legend/Vista HCx. Głównie dlatego, że kosztuje niewiele więcej niż data logger, ale pełni też funkcję wolnostojącego GPSa.

Istotnym jest, aby był to model HCx, który posiada karty microSD – można na nich zapisać przebytą trasę w formacie GPX i bez zbędnych aplikacji oraz kombinacji przenieść je na komputer.

Generalnie process będzie wyglądał następująco: włączasz Garmina i idziesz w świat. Fotografujesz co tam chcesz i po powrocie do domu łączysz współrzędne z pliku GPX ze zdjęciami. Program sczytuje godzinę oraz datę zrobienia zdjęcia i łączy ze współrzędnymi z Garmina (trzeba pamiętać o synchronizacji zegarów w GPSie oraz aparacie). Jeszcze nie doszedłem do częstotliwości z jaką Legend/Vista HCx zapisują trasę, ale mam nadzieję, że precyzja będzie wystarczająca.

Niewątpliwie najwygodniejszą metodą poza aparatem z GPSem jest ściągnięcie odpowiedniej aplikacji na iPhone’a 3G – np. Motion-X GPS. Potrafi on zapisywać trasę w formacie GPX, ale niestety z tego co dowiedziałem się to nie jest to zbyt wygodne.

Po pierwsze, iPhone musi mieć odblokowaną klawiaturę (wyłączona blokada w ustawieniach) – zablokowanie jej powoduje wyłączenie GPSa.

Po drugie żywotność baterii wystarcza na ok. 5 godzin zapisu co przy 17-25 godzinach na Garminie jest sporą różnicą. A jak do tego jeszcze dojdą telefony, sprawdzania emaili, itp. to podejrzewam, że po czterech godzinach włączy się ostrzeżenie o niskim stanie baterii.

To może sprawdzić się przy krótkich wyprawach, ale jak czasami zdarza mi się od rana do wieczora chodzić po górach z aparatem to niestety nie jest to ergonomiczny sposób.

Ciąg dalszy nastąpi wraz z doświadczeniem oraz nabytym sprzętem … Jeszcze kombinuję jak dołączyć współrzędne do plików CRW bez kowersji do DNG …

Jak ktoś ma jakieś sugestię to zapraszam do komentarzy.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • ujemny

  Póki co korzystam z windy, ale planuje przesiadke na jabłko i wyszukałem sobie coś takiego gisteq.com/PhotoTrackr/PhotoTrackrDPL700.php piszą, że i na Maca jest soft, warto się zastanowić nad taykim cudem.

 • Moridin

  Tylko czy jest dostępny w Polsce?

 • ujemny

  Myślę, że teraz nie ma aż takich ograniczeń jeśli chodzi o sprowadzenie czegoś z zagranicy, wiadomo, że nie ma, ale shiping jest na cały świat na amazonie w usa :)

 • Moridin

  Co prawda to prawda, ale osobiście preferuję mieć gwarancję (i fakturę). :)

 • Moridin

  ujemny: polecam już prędzej AMOD AGL3080 – bez driverów chodzi.

 • Pingback: Makowe ABC » Blog Archive » Poradnik: Jak geotagować zdjęcia()

 • Czesc

  Czytam, ze pod Mac OS X proponujesz Vista HCx, bo jest na karte microSD.

  Tylko, ze HCx jest ciut za drogi, jezeli mam go uzywac tylko na rower.

  A czy miales doczynienia z modelec Vista C ?

  Ponoc model Vista przez kabel USB po podlaczeniu do Maczka pokazuje sie jako pamiec przenosna, ale nie wiem czy z Vistą C tez tak jest.

  Jeszcze ten AGL3080 pozostaje, ale w tej cenie moge miec Vista C, dzieki LCD bardziej funkcjonalny.

  Daj prosze znac czy cos wiesz o tym modelu, bo za dnia chce juz dokonac zakupu.

  Dzieki
  Tomek

 • Nie miałem niestety doświadczeń z nim. Ogólnie Garmin nie podaje żadnych konkretnych szczegółów, a to co wiem to wyczytałem na podstawie doświadczeń innych użytkowników…