Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Poradnik: Jak geotagować zdjęcia

· Wojtek Pietrusiewicz · 11 komentarzy

iPhoto '09 - Places (klik, aby powiększyć)
iPhoto ’09 – Places (klik, aby powiększyć)

Geotagging ostatnio staje się bardzo modny, na tyle że już nie tylko serwisy internetowe typu Flickr oferują możliwość pokazywania zdjęć na mapie. Użytkownicy Maków mają raj w postaci iPhoto z funkcjonalnością Places (ostatnio za pomocą pluginu można to samo osiągnąć w Aperture – nie testowałem osobiście, więc nie wiem jak to działa).

Trasa przebyta samochodem - logowanie co 10s
Trasa przebyta samochodem – logowanie co 10s

Niedawno zaopatrzyłem się w AMOD AGL3080, tzw. data logger i jestem bardzo zadowolony z jego funkcjonalności. Jest bardzo dokładny co widać na powyższym screenie – trasa zarejestrowana samochodem przy logowaniu co 10 sekund (zamiast defaultowej 1s). Jako, że urządzenie ma mi przede wszystkim służyć podczas robienia zdjęć to próbkowanie z taką częstotliwością w zupełności wystarczy, tym bardziej że pomimo warszawskich korków to pieszo poruszam się znacznie wolniej. Najważniejszym jest fakt, że po podłączeniu pod komputer widoczny jest jako pendrive/dysk twardy – nie ma potrzeby instalować driverów, a z tymi dla Maka nie jest łatwo.

Próbowałem różnej maści aplikacji na OS X, ale w końcu zdecydowałem się na następujące:
GPSBabel+
GPSPhotoLinker

Przede wszystkim są darmowe, a jednocześnie rewelacyjnie się sprawują. Obsługuje się je niezwykle prosto, intuicyjnie i nie powodują przed wczesnego łysienia spowodowanego wyrywaniem włosów z rozpaczy. GPSPhotoLinker dodatkowo obsługuje formaty RAW z lepsiejszych aparatów, czyli pliki z rozszerzeniami CR2, NEF, itp.

Instrukcja jak opisać zdjęcia współrzędnymi:

PAMIĘTAMY, ŻEBY USTAWIĆ DATĘ I GODZINĘ W APARACIE PRZED WYPRAWĄ ZDJĘCIOWĄ!!!

1. Pobieramy plik z loggera – w przypadku AMOD AGL3080 jest on zapisany w standardzie NMEA 0183.

2. Uruchamiamy GPSBabel+

Zaznaczamy opcje jak na obrazku (klik, aby powiększyć)
Zaznaczamy opcje jak na obrazku (klik, aby powiększyć)

3. Ustawiamy opcje zgodnie z powyższym rysunkiem:

Wybieramy opcję Quick GPSBabel
Wybieramy opcję Quick GPSBabel

3.1. Wybieramy opcję Quick GPSBabel+
3.2. Format pliku wejściowego ustawiamy zależnie od formatu jaki Wasz logger generuje.
3.3. Format wyściowy ustawiamy na GPX XML.
3.4. Zapisujemy plik.

GPSPhotoLinker (klik)
GPSPhotoLinker (klik)

4. Uruchamiamy GPSPhotoLinker:
4.1. Wybieramy tryb batch (odpowiedzialny za dopisanie współrzędnych do wielu zdjęć równocześnie).
4.2. Z paska na górze wybieramy Load Tracks i wskazujmy na plik z rozszerzeniem .gpx wygenerowanym przez GPSBabel+.
4.3. Również z paska narzędziowego wybieramy Load Photos – wybieramy zdjęcia robione w tym samym przedziale czasowym, w którym korzystaliśmy z data loggera.
4.4. Resztę opcji wybieramy zgodnie z powyższym obrazkiem – jeśli chce poeksperymentować to zapraszam.
4.4.1. Time weighted average point jest korzystny dlatego, że jeśli GPS zapisze np. dwie pozycje oddalone od siebie o 10 metrów o czasach, np. 10:44:25 i 10:44:35, a zdjęcie zrobimy o 10:44:30 to uśredni nam automatycznie pozycję między tymi dwoma.

4.5. WAŻNE: Nad zdjęciami ustawiamy strefę czasową w jakiej zostały zrobione zdjęcia jeśli jest odmienna od czasu systemowego! GPS zapisuje je w formacie UTC (GMT).

4.6. Wybieramy Batch save to photos upewniając się, że zaznaczyliśmy wszystkie załadowane zdjęcia (jeśli wybraliśmy opcję Process all loaded photos (not just selected) to nie ma potrzeby wybierać załadowanych zdjęć).

5. Zaimportować zdjęcia do iPhoto/Aperture.

Koniec! To naprawdę takie proste.

Teraz czekam, aż iPhoto/Aperture będzie potrafił przetworzyć pliki GPX i automatycznie dopisać pozycję do zdjęć znajdujących się już w bazie danych lub podczas importu. Generalnie nie jest potrzebny doktorat z fizyki jądrowej, żeby to zaimplementować, więc mam nadzieję że w 2010 roku wraz z premierą iLife ’10 pojawi się taka możliwość. :-)

Miłych szaleństw!

Aha – polecam serwis EveryTrail.com. Można tam uploadować same trasy w formacie GPX, aby zobaczyć je nałożone na mapy Google jaki i dodawać do nich zdjęcia. Na koniec możemy „odtworzyć” naszą trasę.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.