Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Wireless Diagnostics – znajdź wolny kanał i popraw działanie swojego domowego Wi-Fi

· Wojtek Pietrusiewicz · 8 komentarzy

Czasami zdarza się, że sieć Wi-Fi w naszym domu czy mieszkaniu zaczyna gorzej działać. Zazwyczaj winę zwalamy na dostawcę internetu, bo to przecież on jak zwykle czegoś nie dopatrzył. Warto jednak zerknąć najpierw na sąsiadów, bo być może to oni są winowajcami…

Na ten temat ostatni raz pisałem w 2012 roku, przy okazji Mountain Liona i jego Wi-Fi Diagnostics Tool. Od tamtej pory trochę się zmieniło i pod OS X El Capitan to narzędzie nazywa się Wireless Diagnostics. Ten program ma możliwość przeskanowania wszystkich sieci Wi-Fi w naszym zasięgu, wyświetlenia szczegółów na ich temat i przy okazji podpowiada jakie optymalne kanały należy zastosować dla naszego routera.

Wireless-Diagnostics-Scan-window-hero

Przepis

  1. Otwieramy Wireless Diagnostics.
  2. Pojawi się okno „kreatora” – ignorujemy go.
  3. Wciskamy skrót ⌘4 lub z menu wybieramy Window Okno → ScanSkanuj.
  4. Pojawi się lista sieci widzianych przez nasz komputer.
  5. W lewej części okna pojawią się sugerowane kanały, które powinniśmy ustawić, osobno dla sieci 2,4 GHz i 5 GHz.

Test warto przeprowadzić w pobliżu naszego routera, dla optymalnych wyników, bo to jego zagłuszają inne sieci. Warto też kilka razy przeskanować sieć, aby wyłapać wszystkie, które są do wyłapania i leżą na granicy zasięgu.

Teraz już tylko pozostaje zanotować optymalne kanały i wprowadzić je do ustawień routera – ta procedura będzie się różniła zależnie od modelu z jakiego korzystacie.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.