Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Jak działają przyciski w górnym lewym rogu okien w OS X 10.10 Yosemite i 10.11 El Capitan

· Wojtek Pietrusiewicz · 9 komentarzy

Działanie przycisków w górnym lewym rogu okien w OS X nie zawsze było dla wszystkich jasne. Dopóki nie pojawił się OS X 10.10 Yosemite w zeszłym roku, to ich działanie było niezmieniane od lat: czerwony zamykał okno (niekoniecznie aplikację!), pomarańczowy chował program do Docka, a zielony powiększał okno na tyle na ile było to potrzebne, aby wszystko się zmieściło na ekranie. Teraz jest inaczej…

Safari-buttons-hero-2

Zmieniono działanie zielonego przycisku. Jego kliknięcie, w większości aplikacji, przenosi okno do trybu pełnoekranowego, tworząc jednocześnie nowy Space w Mission Control. Widać to na poniższym przykładzie, gdzie Safari po kliknięciu w zielony przycisk przeniosło się do nowego Space’a po prawej stronie z domyślnego biurka, na którym pozostał samotny Tweetbot.

OS-X-app-fullscreen-mode-hero

Tryb pełnoekranowy w większości aplikacji można też wywołać skrótem klawiszowym ⌃⌘F1. Niestety czasami aplikacje trzecie lub nie spełniające HIG mają inny skrót, lub po prostu on nie działa.

Wciśnięcie zielonego przycisku w trybie pełnoekranowym zmniejsza program do Space, w którym był otworzony. Często działa też po prostu przycisk Esc.

Uaktualnienie

Można również zielony przycisk przytrzymać kursorem z wciśniętym przyciskiem. W takiej sytuacji OS X podświetli lewą lub prawą połowę Space, w którym jesteśmy. Jeśli upuścimy program to poprosi o wybranie okna do wypełnienia drugiej połowy. W ten sposób możemy dwie aplikacje lub dwa okna jednego programu wrzucić do trybu pełnoekranowego z nowym Split View.

/Uaktualnienie

Zielony przycisk w OS X Yosemite i El Capitan można jednak wykorzystać w sposób znany ze starszych wersji OS X. Wystarczy w tym celu przytrzymać klawisz ⌥2 podczas jego klikania. W takiej sytuacji okno, na przykład Safari, zmieni swój rozmiar na taki, aby pomieścić aktualnie widoczną stronę internetową. W niektórych aplikacjach wciśnięcie ⌥ z zielonym przyciskiem z kolei powiększa okno do maksymalnych możliwych wymiarów na biurku – tak działa chociażby iTunes.

W praktyce rzadko z niego korzystam, preferując szybszy skrót klawiszowy, ponieważ często używam aplikacji w trybie fullscreen, szczególnie gdy jestem na laptopie. Na zewnętrznym i dużym monitorze preferuję pracę na czterech Spaces, gdzie każdy Space jest przeznaczone do innych zadań. Tryb pełnoekranowy wtedy używam bardzo sporadycznie, a jako że rozmiary okien są zapamiętywane przez system, to rzadko je zmieniam po pierwszym ich ustawieniu.

  1. Control + Command + F.
  2. Alt zwany też Option.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.