Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Keyboard Maestro (3) – Przekonwertuj obrazek na JPG i zoptymalizuj w ImageOptim

· Wojtek Pietrusiewicz · 11 komentarzy

Jak wiecie, nie potrafię się obejść bez Keyboard Maestro. Niedawno pojawiła się wersja 7.0, która wprowadza kilka ciekawych nowości, w tym genialny skrót ⌃⌘A do dodania akcji podczas tworzenia makra – polecam go wypróbować go; znacząco ułatwia pracę. Ale dzisiaj chciałem o czym innym…

Codziennie muszę konwertować zdjęcia z PNG na JPG, chociażby do nagłówków artykułów. Chodzi o to, aby nie zajmowały za dużo miejsca, bo ludzie nadal muszą korzystać z powolnych 3G, albo nawet Edge’a.

Przepis

Poniżej znajdziecie screenshota z makra, a pod jego spodem będzie wytłumaczone co dokładnie się w nim dzieje.

Keyboard-Maestro-Convert-to-jpg-macro

 

 1. Komenda For Each Item in the Collection z zaznaczoną opcją The items in the Finder selection powoduje, że KM1 do tego makra weźmie wszystkie pliki zaznaczone w Finderze.
 2. Read file to Named Clipboard 'Image 1' – Pierwszy plik jest wczytywany do konkretnego schowka, utworzonego przeze mnie, nazwanego 'Image 1'. Używam go też do innych makr – stąd ta nazwa, bo mam ich kilka.
 3. Get Parent to Variable 'filePath' – Do zmiennej filePath przypisuję ścieżkę wybranego pliku.
 4. Get File Name to Variable 'fileName' – Analogicznie przypisuję nazwę pliku do zmiennej fileName.
 5. Search and Replace Variable 'filename' with String Matching – W tym kroku szukam ” „, czyli spacji w nazwie pliku i zamieniam je na myślniki krótkie.
 6. Search and Replace Variable 'filename' with String Matching – Ponownie przeszukuję nazwę pliku, aby usunąć z jego nazwy rozszerzenie .png.
 7. Search and Replace Variable 'filename' with String Matching – Robię znowu to samo dla .jpg.
 8. Set Variable 'fileName' to Text – W tym kroku do nazwy pod zmieną fileName dodaję zwrot -hero, którym oznaczam pliki które mają trafić do nagłówka. Chodzi o to, aby nie nadpisać oryginału, a nazwę w razie czego zawsze można zmienić. To należy oczywiście dostosować do własnych potrzeb.
 9. Write Name Clipboard 'Image 1' to file – Teraz pozostaje zapisać obrazek do pliku, w formacie JPG. Do zmiennej dodaję rozszerzenie, bo wcześniej go usunąłem, aby łatwiejsza była edycja nazwy pliku.
 10. Set Variable (...) – Te dwie zmienne zeruję. Zostawiłem je na liście na przyszłość, bo będę dodawał opcję zmiany rozdzielczości zdjęcia. Na obecną chwilę są całkowicie zbędne.
 11. Open '%Variable%filePath%/%Variable%fileName%.jpg' with ImageOptim – Na koniec, po zapisaniu pliku, otwieram aplikację trzecią ImageOptim, aby jeszcze dodatkowo zoptymalizować rozmiar pliku. Program jest darmowy i można go pobrać stąd.

Poniżej znajdziecie linka do pobrania tego makra. Możecie go oczywiście zmodyfikować pod swoje potrzeby. Do jego wykorzystania potrzebny jest program Keyboard Maestro.

Pobierz makro Convert image to JPG
Keyboard Maestro 7.0

 1. Keyboard Maestro w skrócie.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • „Do zmiennej dodaję rozszerzenie, bo wcześniej go usunąłem, aby łatwiejsza była edycja nazwy pliku.” Powinno być chyba „bo wcześniej je usunąłem” bo chyba chodzi ci o rozszerzenie pliku.

 • Tak.

 • Sookinium

  A dałoby się Wojtku z tego zrobić bardziej „uniwersalny” kompresor (nie tylko dla plików PNG)?

 • mac_gregor

  Kurde chyba mnie przekonałeś do zakupu KM :)

 • Co masz na myśli?

 • Sookinium

  „Codziennie muszę konwertować zdjęcia z PNG na JPG, chociażby do nagłówków artykułów.”

  Myślałem, że makro działa tylko dla plików PNG, ale widzę, że z JPG też sobie radzi. Dzięki, przyda się!

 • Wated

  Wojtku powinieneś popracować jeszcze mocno nad kompresją zdjęć na stronie albo najzwyczajniej w świecie ją sobie darować – Twoja strona główna na dzień dzisiejszy waży prawie 13MB. Tak 13! Na 3G to grubo ponad 2 min. oczekiwania i masa „pożartego” łącza. W ImageOptim w Preference -> Quality są suwaki, pogrzeb przy nich…

  PS. Dla porównania myapple.pl pobiera tylko 1.5 MB (~18 s.).

 • Hmm właśnie znalazłem winowajcę. Problem w zasadzie dotyczy Retiny, bo bez zdjęć hi-res jest 3 MB. Staram się ograniczać ich wielkość, ale to w końcu foty 2000px. Cena posiadania Retiny.
  P.S. Obecnie w ImageOptim nie da się zjechać poniżej 90% z tego co widzę (dla JPG).

 • Adrian

  Link do makra niestety nie działa. Dasz radę reuploadnąć?

 • Poprawiony. Już działa.

 • Adrian

  Dzięki!