Jak wiecie, nie potrafię się obejść bez Keyboard Maestro. Niedawno pojawiła się wersja 7.0, która wprowadza kilka ciekawych nowości, w tym genialny skrót ⌃⌘A do dodania akcji podczas tworzenia makra – polecam go wypróbować go; znacząco ułatwia pracę. Ale dzisiaj chciałem o czym innym…
Codziennie muszę konwertować zdjęcia z PNG na JPG, chociażby do nagłówków artykułów. Chodzi o to, aby nie zajmowały za dużo miejsca, bo ludzie nadal muszą korzystać z powolnych 3G, albo nawet Edge’a.
Przepis
Poniżej znajdziecie screenshota z makra, a pod jego spodem będzie wytłumaczone co dokładnie się w nim dzieje.
- Komenda For Each Item in the Collection z zaznaczoną opcją The items in the Finder selection powoduje, że KM1 do tego makra weźmie wszystkie pliki zaznaczone w Finderze.
- Read file to Named Clipboard 'Image 1' – Pierwszy plik jest wczytywany do konkretnego schowka, utworzonego przeze mnie, nazwanego 'Image 1'. Używam go też do innych makr – stąd ta nazwa, bo mam ich kilka.
- Get Parent to Variable 'filePath' – Do zmiennej filePath przypisuję ścieżkę wybranego pliku.
- Get File Name to Variable 'fileName' – Analogicznie przypisuję nazwę pliku do zmiennej fileName.
- Search and Replace Variable 'filename' with String Matching – W tym kroku szukam ” „, czyli spacji w nazwie pliku i zamieniam je na myślniki krótkie.
- Search and Replace Variable 'filename' with String Matching – Ponownie przeszukuję nazwę pliku, aby usunąć z jego nazwy rozszerzenie .png.
- Search and Replace Variable 'filename' with String Matching – Robię znowu to samo dla .jpg.
- Set Variable 'fileName' to Text – W tym kroku do nazwy pod zmieną fileName dodaję zwrot -hero, którym oznaczam pliki które mają trafić do nagłówka. Chodzi o to, aby nie nadpisać oryginału, a nazwę w razie czego zawsze można zmienić. To należy oczywiście dostosować do własnych potrzeb.
- Write Name Clipboard 'Image 1' to file – Teraz pozostaje zapisać obrazek do pliku, w formacie JPG. Do zmiennej dodaję rozszerzenie, bo wcześniej go usunąłem, aby łatwiejsza była edycja nazwy pliku.
- Set Variable (...) – Te dwie zmienne zeruję. Zostawiłem je na liście na przyszłość, bo będę dodawał opcję zmiany rozdzielczości zdjęcia. Na obecną chwilę są całkowicie zbędne.
- Open '%Variable%filePath%/%Variable%fileName%.jpg' with ImageOptim – Na koniec, po zapisaniu pliku, otwieram aplikację trzecią ImageOptim, aby jeszcze dodatkowo zoptymalizować rozmiar pliku. Program jest darmowy i można go pobrać stąd.
Poniżej znajdziecie linka do pobrania tego makra. Możecie go oczywiście zmodyfikować pod swoje potrzeby. Do jego wykorzystania potrzebny jest program Keyboard Maestro.
★ Pobierz makro Convert image to JPG →
★ Keyboard Maestro 7.0 →
- Keyboard Maestro w skrócie. ↩
Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.