Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Amazon Kindle Voyage – wyjmujemy z pudełka

· Wojtek Pietrusiewicz · 17 komentarzy

Niestety ostatnio na każdym urlopie mamy jakąś przygodę związaną z zabieranym hardwarem. Najpierw pożegnaliśmy Apple Wireless Keyboard, potem coś jeszcze co już skutecznie wymazałem z pamięci, a w Maroku były to Kindle 4 i Kindle Paperwhite pierwszej generacji. Gdybym stracił iPada albo iPhone’a to prawdopodobnie czułbym się strasznie, a z powyższymi niekoniecznie – potwierdziła się moja teza, że czasami warto mieć coś ze sobą niezwykle przydatnego, a czego nie jest specjalnie szkoda. Nie mylić tego z nie dbaniem o sprzęt!

blogXTAA1486_2000px

Voyage to obecnie topowy model wśród Kindle. Pokrywa pudełka niestety przypomina chińską tandetę.

Amazon Kindle Voyage

W środku znajduje się kartonowe pudełko jedynie z logo Amazona – znacznie lepsze wrażenie! W moich poprzednich Kindle ten karton był beżowy.

Amazon Kindle Voyage

Po jego otwarciu widać od razu Kindle Voyage w folii ochronnej oraz nowe niebieskie wnętrze. Ponownie: nie w moim stylu.

Amazon Kindle Voyage

Trochę ratuje sytuację dodatek w postaci zarysu chłopca siedzącego pod drzewem…

Amazon Kindle Voyage

Pod Kindle znajduje się czarna kartka z podstawowymi informacjami na temat jego obsługi, a w zagłębieniu pudełka jest czarny i dosyć długi kabel USB.

Amazon Kindle Voyage

Nowy Kindle Voyage jest wyraźnie lepiej wykonany niż jego poprzednicy. Z tego też powodu jest droższy. To czy jest warty tej ceny pozostaje pytaniem, na które odpowiem za miesiąc lub dwa.

Amazon Kindle Voyage

Niestety ma plecki wykonane z materiału, który chłonie moje odciski palców jak gąbka wodę. Na dodatek na górze tyłu jest plastikowy element wypolerowany na wysoki połysk – dobrze, że rzadko się patrzy na tył urządzenia. Pomimo dziwnego kształtu, zaskakująco wygodnie leży w dłoni.

Amazon Kindle Voyage

W Kindle Voyage można przewracać strony albo dotykiem/swipem na/po ekranie, albo za pomocą „przycisków”, które wyczuwają nacisk. Pasek przerzuca stronę do przodu, kropka do tyłu. Są po obu stronach urządzenia. Ciekawy jestem czy się do tego przyzwyczaję – Amazon podpowiada, że powinno się je „ściskać”.

Amazon Kindle Voyage

Kindle Voyage ma ekran E Ink Carta o rozdzielczości 1440×1080 px (300 ppi). Paperwhite 2 ma E Ink Carta o rozdzielczości 1024×768 px (212 ppi), a Paperwhite analogiczny ale w technologii E Ink Pearl. Wszystkie są podświetlane. Mój zwykły Kindle 4 nie miał podświetlenia i rozdzielczość zaledwie 800×600 px (167 ppi).

Równie ważna jest waga urządzenia. Voyage waży 180 gramów, nieznacznie mniej niż Paperwhite 2, który ważył 206 gramów. Dla porównania Paperwhite pierwszej generacji miał 213 gramów, a Kindle 4 zaledwie 170 gramów. Cieszy mnie powrót do niższych wartości.

Aha – cały UI Voyage, w tym klawiatura, jest wyraźnie szybszy od Paperwhite pierwszej generacji. W końcu nie trzeba czekać sekundy przed wstukaniem kolejnej literki na klawiaturze…

Amazon Kindle Voyage

Jeśli macie jakiekolwiek pytania to zapraszam do komentarzy. Recenzja pojawi się w swoim czasie.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • marekmoi

  Czy ta „szyba” z przodu jest z podobnego materiału, co w PW1?
  Jakie wrażenia co do „pancerności” i sztywności obudowy?

 • Potempiusz

  Zazwyczaj dodajesz czytelniejsze zdjęcia, z tych powyżej, gdyby nie opis, pomyślałbym, że to statek kosmiczny. Rozumiem zdjęcia detali, ale tu… nic nie widać :)

 • Potempiusz Oj chyba to mi się nie zdarza. :)

 • marekmoi Nie mam jak porównać. :D Ale całość jest płaska – ekran nie jest zagłębiony.

 • raffaellorb

  Jaką żywotność mają takie czytniki?, chodzi mi o twoje doświadczenia z życia. 
  Czy w najbliższej przyszłości można oczekiwać kolorowej technologii w czytnikach?. 
  Pozdrawiam ~ czytający klasycznie… ale do czasu

 • marekmoi

  raffaellorb mój pierwszy czytnik (Sony PRS-505 ściągany ze Stanów) działa nieprzerwanie od 2008 roku (przekazywany w rodzinie z rąk do rąk). Starego Kindle sprzedałem tylko dlatego, żeby kupić Paperwhite. Z moich doświadczeń dobry czytnik jest nie do zajechania :)

 • nagalski

  raffaellorb Mój pierwszy czytnik Kindle Keyboard wytrzymał 1,5 roku ale niestety uszkodzeniu uległ wyświetlacz. Niestety był już 3 miesiące po gwarancji, ale Amazon support zaproponował mi Kindle 4 Classic za pół ceny w zamian za odesłanie go. Kupiony wtedy Classic wytrzymał mi chyba 11 miesięcy i pewnego dnia na ekranie pozostały czarne pasy. Zadzwoniłem ponownie do Amazon bo był na gwarancji a ponieważ w międzyczasie pojawiła się nowa wersja Kindle 5, to przysłali mi go za darmo w zamian za odesłanie starego w pudełku po nowym. Służy mi on nieprzerwanie od października 2012.

 • raffaellorb

  Amazon Kindle 4 kupiłem 11/2012 i działał bez przerwy dopóki nie ukradli. http://www.makoweabc.pl/2011/11/amazon-kindle-4-classic-pierwsze-wrazenia/

  Amazon Kindle Paperwhite 1 kupiony 8/2013 również działał bez zarzutów aż nie ukradli. http://www.makoweabc.pl/2013/08/kindle-paperwhite-wyjmujemy-z-pudelka/

 • rdrozd

  raffaellorb Mój pierwszy czytnik (Kindle 2) kupiony w czerwcu 2010 wciąż działa, używa go sporadycznie moja mama. W czytnikach zdarzają się uszkodzenia mechaniczne, ekrany są dość delikatne, no i po paru latach gorzej będzie trzymać bateria (np. tydzień zamiast trzech). Ale generalnie czytniki mają sporą żywotność jak na dzisiejszy sprzęt.

  Co do kolorowych – były różne podejścia, ale na razie szanse są niewielkie. Ostatnio Kobo czyli drugi producent po Amazonie powiedział oficjalnie że kolorowego czytnika nie będzie, jak ktoś potrzebuje koloru, to ma sięgnąć po tablet:
  http://swiatczytnikow.pl/koniec-marzen-kobo-twierdzi-ze-nie-bedzie-kolorowego-czytnika/

 • rdrozd

  marekmoi Tak, pod względem dotyku jest podobnie jak w PW1 – co jest troszkę krokiem wstecz, bo PW2 miał taką bardziej chropowatą, która bardziej mi się podobała.

 • Papkyn

  Nie wiem, czy nie warto byłoby poczekać na nowego paperwhite’a z 300 ppi za $119

 • Już kupiłem, więc raczej nie mam na co czekać.

 • ostry

  Potempiusz

 • Pawciu

  Strasznie niechlujnie zwinięty kabel.

 • Pingback: Amazon Kindle Paperwhite 3 zaprezentowany | Makowe ABC()

 • GrzegorzGl

  Witam,

  W jaki sposób kupiłeś tego Voyage?
  Do Polski nie wysyłają…
  Przez jakiegoś pośrednika?

 • GrzegorzGl Kolega wracał akurat do PL.