Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Nowy Adobe Lightroom CC (6.0) w końcu jest!

· Wojtek Pietrusiewicz · 28 komentarzy

Dzisiaj w końcu wylądował, po wielu tygodniach przecieków i kolejnych „pewnych” dat premier, nowy Adobe Photoshop Lightroom CC. To wersja 6.0, która również pojawi się wkrótce w wersji pudełkowej, ale „ogołocona” z funkcji Creative Cloud, czyli synchronizacji oraz wsparcia dla Lightrooma mobile na iOS.

Nowości jest kilka, mniej lub bardziej ważnych:

  • HDR Merge – natywne wsparcie do łączenia kilku zdjęć, różnie naświetlonych, w jedno
  • Panorama Merge – możliwość automatyczne połączenia kilku lub kilkunastu zdjęć w jedno
  • Facial Recognition – rozpoznawanie twarzy; ta funkcja chyba nie wymaga tłumaczenia
  • Filter Brush – można w końcu usunąć fragmenty nałożonych gradientów, lub je do/namalować gdziekolwiek na zdjęciu za pomocą nowego pędzla
  • Advanced Video Slideshows – możliwość tworzenia slideshows składających się z filmów, zdjęć i muzyki z „profesjonalnymi efektami”

Poprawiono również wydajność programu i dodano wsparcie dla GPU, które wspomaga nie tylko rendering, ale również samo manipulowanie zdjęciem na ekranie. Wzrost prędkości funkcjonowania aplikacji jest subiektywnie wyraźny – nie robiłem szczegółowych testów, ale całość wydaje się być znacząco bardziej responsywne. Zaskakująco szybko też składa panoramy i robi to wyraźnie lepiej niż Photoshop CC – moduł Adobe Camera RAW1 za to odpowiedzialny został uaktualniony do wersji 9.02. Dla przykładu, poniższa 88 MP panorama renderowała się niecałe pięć minut podczas gdy Photoshop z poprzednią wersją ACR potrzebował na to przynajmniej dwukrotnie dłużej.

Wygenerowane panoramy i HDR-y są zapisywane jako pliki DNG i możliwa jest ich dalsza edycja i poprawki w Lightroomie (lub eksport do PS). Obsługa całości jest zresztą do bólu prosta i nawet początkujący powinni sobie poradzić bez żadnych problemów. Zmartwię jednak bardziej zaawansowanych userów – brakuje szczegółowych ustawień pewnych rzeczy, szczególnie przy HDR-ach.

Przykładowa panoramy

Zdjęcia widziane powyżej mają od 22 do 88 megapixeli i na wszystkie wygenerowane przez LR CC znalazłem jeden błąd. Nie wierzę, że nie ma ich więcej.

  1. ACR.
  2. Czyli Photoshop teraz powinien również zyskać te nowości.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.