Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Kiedy i jak pojawi się Retina w iMac i Mac Pro [uaktualniono]

· Wojtek Pietrusiewicz · 17 komentarzy

Problem z brakiem panelów o rozdzielczości 5120×2880 to tylko wierzchołek góry lodowej – nikt takowych obecnie nie produkuje i jak dowiedziałem się od osoby odpowiedzialnej za handel waflami LCD, na początku będą spore problemy z produkcją tak dużych powierzchni bez dead/bad-pixeli. Kolejną przeszkodą jest brak możliwości transferu tak dużych ilości danych przez kabel, w tym nawet Thunderbolt 2. Od dawna miałem ten wpis popełnić, ale Marco mnie uprzedził, więc kieruję do niego …

Marco Arment:

Almost twice as many pixels require almost twice the bandwidth to drive over a cable. Thunderbolt at 10 Gbit/s wasn’t fast enough to drive 4K, which needs about 16 Gbit/s. Thunderbolt 2 at 20 Gbit/s can drive 4K, but not 5120×2880, which needs 28 Gbit/s.1 The only promising standard on the horizon is DisplayPort 1.3 at 32 Gbit/s, but that spec is being finalized later in 2014, which means we’re probably still years away from anything supporting it.

Powyższy autor uważa, że tę technologię zobaczymy już pod koniec 2014 roku w tytułowych produktach. Skróciłem myśl i nie wszystko jest jasne, więc poprawiłem się poniżej.

Uaktualniono

Marco uważa, że Apple może najpierw wypuścić monitor 4K, który będzie traktowany jako Retina – według wzoru matematycznego Apple powinien się do tego załapać bez żadnych problemów. Jednocześnie nie ma jeszcze zatwierdzonego standardu do obsługi rozdzielczości 5120×2880 i prawdopodobnie przez najbliższe 2-3 lata jeszcze nie zobaczymy nic o takiej ilości pikseli – można teoretycznie zastosować hack poprzez wykorzystania dwóch niezależnych złącz Thunderbolt 2, ale to wątpliwa sprawa. Wracając jednak do monitora 4K od Apple…

Obecnie stosuje się DisplayPort 1.2 Multi-Stream Transport (MST). To oszukiwanie – wysyłane są dwa obrazki o rozdzielczości 1920×2160 każdy i następnie są łączone razem.  Nie jest to też do końca ustandaryzowane. Obecnie nowe tanie monitory 4K wspierają jedynie 30 Hz, który jest bezużyteczny w przypadku komputerów. Da się jednak wyświetlić 4K przy 60 Hz – robi to na przykład monitor Sharpa za 17K PLN – ale wymaga to dodatkowego wsparcia po stronie monitora oraz odpowiednich driverów, których OS X jeszcze nie posiada dla wszystkich monitorów (wynika to zapewne z braku ujednoliconego standardu).

Dopóki powyższe nie zostanie rozwiązane, nie spodziewałbym się monitora 4K od Apple. Mogą teoretycznie zdecydować się na własne rozwiązanie, ale nie byłoby to rozważne podejście w mojej opinii. Osobiście jestem bardziej sceptycznie nastawiony – przed 2015 nie spodziewałbym się niczego w tym zakresie od Apple.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Radosław Szeja

  „we’re probably still years away from anything supporting it” to znaczy, że pod koniec 2014 roku ? Wydawało mi się, że Marco mówi, że pewnie przez lata nie zobaczymy sprzętu supportującego ten standard. Mylę się ?

 • Produkcja monitorów to broszka.. ale jak będą wyglądać strony www (zdjęcia zwłaszcza) nawet nie chce myśleć.
  Do dziś po tylu latach Retiny i innych HiDPI jest mega słabo.

 • Niejasno to napisałem i skróciłem myśl. Poprawię zaraz.

 • Maciej Czechowski

  Jak się MBA 11″ sprawuje z MDP?
  Pełna płynność czy drobne czkawki się zdarzają?

 • Poprawiłem.

 • Tak samo jak na 2560×1440. Ekran będzie miał po prostu 4x więcej pikseli.

 • Model z 2011 roku nie miał problemów, więc ten raczej też nie – nie podłączałem go dla jasności.

 • Nawet gdyby Apple wprowadziło taki monitor w 2015 roku to stawiam, że minimum 8 kafli będą sobie za niego życzyli.

 • dc

  „Obecnie nowe tanie monitory 4K wspierają jedynie 30 Hz, który jest bezużyteczny w przypadku komputerów.”
  Nie wyobrażam sobie pisania szybciej niż 360wpm, żeby 30Hz robiło mi różnicę. Nie takie znowu bezużyteczne. Jak doliczę sobie opóźnienia sieci (nawet z moshem) to w pracy mi wystarczy. No a do gier … po pierwsze to nie OSX do gier.

 • Kursor myszki nie będzie się płynnie przewijał. Żadna systemowa animacja nie będzie płynna. Oczy niektórych będą bolały od mrugania. Nie da się sensownie na tym pracować. Zważ, że monitory dla graczy mają dzisiaj 120 Hz.

 • dc

  Co do gier – korzystam, ale jak mówiłem, potrzebny inny system, bo OSX fatalnie obsługuje mysz.
  Systemowe animacje? To jest to coś, na co mam tracić cenny czas podczas pracy? Musiałbym za Twoim przykładem podliczyć ile zabierają codziennie czasu.
  Kursor myszki? Jestem w stanie sobie wyobrazić sytuacje, gdy ktoś zauważy różnice. Marginalne.
  A z bólem oczu od Hz w LCD wchodzimy na terytorium problemów ludzi z nudnościami od animacji w iOS7.

  Bezużyteczne to za duże słowo i w momencie, gdy rozdzielczość jest dla niektórych ludzi priorytetem te 30Hz robi małą różnicę. Siedząc cały dzień przed Emacsem/Vi, Visual Studio, Matlabem czy Altium Designerem wybieram zawsze więcej pikseli. Potem częstotliwość. A gdzieś za kolorem złączy jest na liście reprodukcja kolorów.

 • Żeby monitor 4K załapał od Apple łatkę „Retina” będzie musiał mieć maksymalnie 22″ przekątnej, wtedy otrzymujemy ok. 200 PPI i wszyscy są szczęśliwi. Pytanie, czy Apple da radę przekonać nas, że 22″ jest lepsze od 27″, które mamy teraz?
  Przy 27″ i 4K mówimy o 163 ppi, czyli tak jak było w pierwszym iPhonie czy pierwszym iPadzie mini. Dla porównania, nowe Airy mają około 130 ppi. Trochę mała różnica, co? Dodajmy jeszcze fakt, że rzeczywista rozdzielczość, z której będziemy korzystać na takim monitorze 4K w filozofii Retiny będzie 1920×1080. Na 27″? Wszystko będzie przeogromne.
  Ja tego nie widzę.

 • Zgadzam się. I szczerze przestałem wierzyć w sens wysokiej rozdzielczości (wyższej niż 4K – 5120×2880) na monitorze większym niż 24″. Nawet jeśli 4K wejdzie szybko pod strzechy monitorów desktopowych (tu nadzieja tylko w dystrybucji 4K w internecie – YouTube) to dalej będzie to upscaling do rozdziałki która była podana w poście.

  A stratę widać już po wyświetleniu 1080p w 2560 x 1440…

  Mówię tu i tak z perspektywy osoby pracującej profesjonalnie przy video.

 • BGN

  Skąd akurat tyle PPI na poszczególne rozdzielczości?

 • Zapominasz że do kalkulacji wlicza się dystans od ekranu.

 • Pingback: Kiedy monitor będzie kwalifikował się do przydomka Retina? | Makowe ABC()

 • Marucins

  Aby nie było bajkopisarstwa, to jest TB 2 w nowym MP: http://images.anandtech.com/reviews/mac/MacPro2013/MPsystemarch_north.png

  Teraz już wiadomo dlaczego tylko 3 monitory 4K.
  7.8GB/s na 6 portów z czego w teorii powinno być dwa razy więcej :) 20Gb/s x 6 = 15GB/s

  źródło: http://anandtech.com/show/7603/mac-pro-review-late-2013/8