Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Kiedy i jak pojawi się Retina w iMac i Mac Pro [uaktualniono]

· Wojtek Pietrusiewicz · 17 komentarzy

Problem z brakiem panelów o rozdzielczości 5120×2880 to tylko wierzchołek góry lodowej – nikt takowych obecnie nie produkuje i jak dowiedziałem się od osoby odpowiedzialnej za handel waflami LCD, na początku będą spore problemy z produkcją tak dużych powierzchni bez dead/bad-pixeli. Kolejną przeszkodą jest brak możliwości transferu tak dużych ilości danych przez kabel, w tym nawet Thunderbolt 2. Od dawna miałem ten wpis popełnić, ale Marco mnie uprzedził, więc kieruję do niego …

Marco Arment:

Almost twice as many pixels require almost twice the bandwidth to drive over a cable. Thunderbolt at 10 Gbit/s wasn’t fast enough to drive 4K, which needs about 16 Gbit/s. Thunderbolt 2 at 20 Gbit/s can drive 4K, but not 5120×2880, which needs 28 Gbit/s.1 The only promising standard on the horizon is DisplayPort 1.3 at 32 Gbit/s, but that spec is being finalized later in 2014, which means we’re probably still years away from anything supporting it.

Powyższy autor uważa, że tę technologię zobaczymy już pod koniec 2014 roku w tytułowych produktach. Skróciłem myśl i nie wszystko jest jasne, więc poprawiłem się poniżej.

Uaktualniono

Marco uważa, że Apple może najpierw wypuścić monitor 4K, który będzie traktowany jako Retina – według wzoru matematycznego Apple powinien się do tego załapać bez żadnych problemów. Jednocześnie nie ma jeszcze zatwierdzonego standardu do obsługi rozdzielczości 5120×2880 i prawdopodobnie przez najbliższe 2-3 lata jeszcze nie zobaczymy nic o takiej ilości pikseli – można teoretycznie zastosować hack poprzez wykorzystania dwóch niezależnych złącz Thunderbolt 2, ale to wątpliwa sprawa. Wracając jednak do monitora 4K od Apple…

Obecnie stosuje się DisplayPort 1.2 Multi-Stream Transport (MST). To oszukiwanie – wysyłane są dwa obrazki o rozdzielczości 1920×2160 każdy i następnie są łączone razem.  Nie jest to też do końca ustandaryzowane. Obecnie nowe tanie monitory 4K wspierają jedynie 30 Hz, który jest bezużyteczny w przypadku komputerów. Da się jednak wyświetlić 4K przy 60 Hz – robi to na przykład monitor Sharpa za 17K PLN – ale wymaga to dodatkowego wsparcia po stronie monitora oraz odpowiednich driverów, których OS X jeszcze nie posiada dla wszystkich monitorów (wynika to zapewne z braku ujednoliconego standardu).

Dopóki powyższe nie zostanie rozwiązane, nie spodziewałbym się monitora 4K od Apple. Mogą teoretycznie zdecydować się na własne rozwiązanie, ale nie byłoby to rozważne podejście w mojej opinii. Osobiście jestem bardziej sceptycznie nastawiony – przed 2015 nie spodziewałbym się niczego w tym zakresie od Apple.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.