Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Jak działa funkcja timelapse w iOS 8

· Wojtek Pietrusiewicz · 4 komentarze

Dan Provost, jeden z członków Studio Neat i twórca między innymi Glifa oraz Neat Ice Kit, postawił przed sobą zadanie – zrozumieć jak dokładnie działa tryb timelapse w iOS 8. Przypominam, że Studio Neat również stworzyło aplikację Frameographer, potencjalnie bezpośredniego konkurenta dla tej funkcji Aparatu.

Timelapse to, w dużym skrócie, film składający się z pojedynczych zdjęć robionych aparatem. Jedno zdjęcie to jedna klatka, czyli w sekundzie mieści się przeważnie od 24 do 30 zdjęć zależnie na jaki klatkaż się zdecydujemy. Tradycyjnie najpierw ustala się ile sekund ma trwać film, jak szybko ma się rozwijać akcja i jaki przedział czasu chcemy ująć. Przykładowo, jeśli chcemy 24-godzinne życie miasta w 60 sekundach przy 30 fps, to potrzebujemy wykonać 1800 zdjęć – jedno na 8 minut. Tak też ustawia się preferencje w Frameographerze [App Store link]. Funkcja timelapse w iOS 8 wygląda jednak inaczej, głównie dlatego, że nie ma absolutnie żadnych konfigurowalnych opcji. Jak zatem działa?

Wszystko zależy od tego jak długo „kręcimy” materiał, gdzie x jest czasem nagrywania:

  • x < 10 min – 2 klatki / sek.
  • 10 min < x < 20 min – 1 klatka / sek.
  • 20 min < x < 40 min – 0.5 klatki / sek. (2 sek. / 1 klatkę)
  • 40 min < x < 80 min – 0.25 klatki / sek. (4 sek. / 1 klatkę)
  • 80 min < x < 160 min – 0.125 klatki / sek. (8 sek. / 1 klatkę)

Załóżmy więc, że nagrywamy ujęcie, które ma trwać 15 minut. W takiej sytuacji iPhone przez pierwsze 10 minut będzie robił 2 klatki na sekundę, a po tym czasie odrzuci co drugie zdjęcie i będzie kontynuował już z prędkością 1. klatki na sekundę do 15. minuty. Analogicznie w pozostałych przypadkach. Każdy timelapse jest składany przy 30 fps i w praktyce, dzięki dynamicznej zmianie ilości zdjęć na sekundę, niezależnie od czasu jaki nagrywamy, filmy będą miały od 20 do 40 sekund długości.

Bardziej zaawansowanym osobom przyda się poważniejsze narzędzie jak chociażby wspomniany Frameographer, którym stworzyłem poniższy klip.


„Inanimate Life”


Źródło: Studio Neat

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.