Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

OS X Yosemite – pierwsze wrażenia

· Wojtek Pietrusiewicz · 54 komentarze

Rzuciłem się na głęboką wodę instalując OS X Yosemite Developer Preview 1 na swoim MacBooku Air. Jak można było się spodziewać nie wszystko działa – Final Cut Pro X się nie odpala i parę innych aplikacji odmawia współpracy, ale generalnie jest dobrze. Bardzo dobrze. Mam wrażenie iż bugów jest mniej niż na DP1 Mavericksa, którego nie byłem w stanie używać.

OS X Yosemite with Notification Center open on Today View

Dzisiaj trochę żałuję, że zdecydowałem się na nadinstalowanie Mavericksa na moim Neptune – wiecie jak to jest, wieczorem się poszaleje, a rano żałuje pewnych decyzji… Chociaż zazwyczaj dotyczy to zupełnie innych sfer życia. Cóż – w najgorszym wypadku czeka mnie reinstall na czysto jak pojawi się GM lub finalna wersja w Mac App Store. Mam nadzieję, że nie będę musiał przez to przechodzić.

Ekran bootowania

Ciekawostką jest fakt, że na swoim MacBooku miałem czarny ekran logowania z białym logiem Apple do dnia dzisiejszego, w którym to zresetowałem PRAM, mają nadzieję na rozwiązanie paru innych problemów. Wrócił biały z szarym logo, którego zdecydowanie preferuję. A Wy jaki macie?

UI

OS X Yosemite Desktop

Największe zmiany są oczywiście te, które widać. Apple przeobraziło interfejs użytkownika, jeszcze nie w całości, na podobny do tego, którego znamy sprzed roku. Nie każda decyzja mi się obecnie podoba, ale w końcu jest to dopiero DP1 oraz work in progress – całościowo jest funkcjonalnie i estetycznie; jestem usatysfakcjonowany. Najbardziej szokujący jednak jest fakt jak mało dyskusji się na ten temat prowadzi. Czy to kwestia przyzwyczajenia przez ten rok? A może to tylko iOS wywołuje tyle emocji?

Dla pań odpowiedniejsze może będzie porównanie nowobogackiego cwaniaka z gentlemenem – obaj są ładnie ubrani, ale to tylko ułamek tego co ich definiuje.

Zacznijmy od porównania Yosemite do Aero (czy jak mu tam) z czasów Windows Vista. To tak jakby porównać tirówkę, która “bierze do paszczu za dychu” z “dziewczyną do towarzystwa” za dwa tysiące. Za godzinę. Albo gejszą. Podobieństwa owszem istnieją, ale różnice są gigantyczne… Dla pań odpowiedniejsze może będzie porównanie nowobogackiego cwaniaka z gentlemenem – obaj są ładnie ubrani, ale to tylko ułamek tego co ich definiuje. W każdym razie fakt, że w obu tych interfejsach jest szkło nie czyni nich analogicznymi. Mieszkanie wykończone boazerią z lat 80-tych w końcu nie porównacie do nowoczesnego domu, w którego wnętrzu wykorzystano deski z ekskluzywnego drewna. Mleczne szkło jest i rzeczywiście wizualnie zwiększa przestrzeń roboczą, szczególnie gdy pracujemy na małym ekranie. Jednocześnie górne paski w oknach są niższe niż poprzednio co również zwiększa komfort pracy i to pomimo mizernych 768 pionowych pikseli na 11” Airze. Zmiana jest w każdym razie bardzo zauważalna i pracuje mi się po prostu lepiej.

Centrum Powiadomień

OS X Yosemite Interactive NotificationBoczny pasek powiadomień, wysuwany z prawego boku analogicznie jak w Mavericksie, zyskał drugi widok, znany z iOS 8 – Today View. W nim znajdziemy nowe Extensions / Rozszerzenia od Apple oraz w przyszłości od developerów. Sam z powiadomień pod OS X rzadko kiedy korzystam – wystarczają mi chmurki w rogu ekranu – i czyszczę go średnio raz na tydzień. Nowy Today View jednak znacząco poprawia użyteczność tej dodatkowej przestrzeni – podgląd wydarzeń z Kalendarza, pogody czy giełdy powoduje, że nie sięgam teraz po iPhone’a lub iPada. To ma ogromny potencjał i nie mogę się doczekać, aby zobaczyć jak developerzy go wykorzystają.

OS X Yosemite Interactive Notification ReplyPowiadomienia teraz stały się, na wzór Androida, interaktywne – podobnie jak pod iOS 8. Różnica względem mobilnego systemu Google będzie jednak w ich wykorzystaniu – mają znacznie większy potencjał i wystarczy trochę kreatywności od firm trzecich, aby ułatwiły nam codzienne życie. Oto prosty przykład wymyślony przeze mnie na kolanie dla powiadomień w iOS 8: robimy check in w Foursquare i wychodzimy z aplikacji; pojawia się powiadomienie, że nasz znajomy również jest w tym miejscu od 10 minut, a na nim są dwa przyciski – “Zadzwoń” oraz “Wyślij Wiadomość”. OS X pod tym względem oferuje mniejsze możliwości, ale wierzę, że ktoś mnie czymś jeszcze zaszokuje… A za rok nie będę rozumiał jak mogłem bez tego żyć.

Spotlight

OS X Yosemite Spotlight 01

Nowy wygląd oraz możliwości Spotlight ewidentnie zapożyczają to co dobre z Alfreda, ale jednocześnie nadano mu indywidualny charakter mocno powiązany z UI Yosemite. Nie ma na obecną chwilę pełnej funkcjonalności – brakuje chociażby przeszukiwania Wikipedii – ale już jestem nim zachwycony. Nie uważam też go za konkurenta dla Alfreda, który oferuje (w połączeniu z PowerPackiem) znacznie więcej – mówię oczywiście o wersji 2, która nie jest dostępna przez Mac App Store.

OS X Yosemite Spotlight calculator

Safari

Nowy wygląd Safari również przypadł mi do gustu i to pomimo, że ma jeszcze kilka bugów z funkcją, którą prezentował Craig Federighi podczas keynote na WWDC 2014. Chodzi mi o pasek ulubionych (Favourites Bar wywoływany lub chowany skrótem ⇧⌘B), który pojawia się po przejściu do pola adresu (skrót ⌘L) – nie wyświetla moich folderów niestety. A może to nie bug… Niezależnie, pasek ulubionych pojawia się po podjechaniu kursorem do górnej części ekranu, a to powoduje, że podczas przeglądania stron internetowych jest schowany, co z kolei daje większą pionową przestrzeń – a tej zawsze brakuje, a w zasadzie brakowało, w Airze 11.6”.

OS X Yosemite Safari

Ciekawą funkcjonalność zyskał również sam pasek adresu, w którym teraz możemy jeszcze inteligentniej wyszukiwać pewnych informacji, uniezależniając się od Google’a czy wybranej wyszukiwarki. Przykładowo, jeśli zaczniemy nasze zapytanie od słowa “Apple” to domyślnie wyślemy je do apple.stackexchange.com. Zdecydowanie muszę stworzyć listę tych wszystkich zwrotów – jeśli cokolwiek znajdziecie w temacie to proszę podsyłajcie mi to.

OS X Yosemite Safari prefs DuckDuckGo

Niezwykle cieszy mnie też, że DuckDuckGo można ustawić jako natywną wyszukiwarkę w Safari – tego mi strasznie brakowało.

Continuity – Handoff

OS X Yosemite Handoff iconZdecydowanie najważniejszą funkcją, której jeszcze nie miałem okazji przetestować, jest współpraca z iOS 8, czyli możliwość odbierania i wykonywania połączeń, odbierania i wysyłania SMSów, kontynuowanie pracy w wybranej aplikacji na iPadzie lub iPhonie (lub odwrotnie). Dla wielu osób, które korzystają z aplikacji tego samego developera na OS X oraz iOS, może to całkowicie zmienić sposób pracy. Powoduje też, że przestaniemy rozróżniać, na których urządzeniach pracujemy, a na których się “bawimy”. Potencjał w ten funkcji jest, ponownie, ogromny. Zaryzykowałbym wręcz twierdzenie, że jest…

LEGEN-DARY!


blogIMG_0872-IMG_0901 - Grand Canyon 15x2 Panorama v2

Apple zdaje się rozumieć istotę ekosystemu jak nikt inny. Nie ma na świecie niczego podobnego do tego co jest obecnie w ich ofercie, a przepaść powiększy się do rozmiarów Wielkiego Kanionu Kolorado. Warunkiem jest oczywiście posiadanie przynajmniej dwóch rzeczy od Apple – a z tym to akurat nie mam żadnych problemów.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • działa Ci Messages na Yosemite? zainstalowałem wczoraj na czystej partycji i mi kompletnie nie bangla… chyba, że to kwestia braku iOS8, ale nie wydaje mi się.

 • Tak.

 • Molimo

  Ty nie masz problemów aby posiadać min 2 urządzenia ale inni otrzymają równie dobry ekosystem za połowę ceny u konkurencji.

 • Równie dobry? LOL.

 • Hm, czemu nie masz przezroczystego paska na górze? U mnie jest.

 • Zwolniony

  @konradkolakowski:disqus to jest do ustawienia od dawna ;)

 • Zwolniony

  To się ustawia w Preferencjach Sys.

 • Hmm… szkło w Yosemite i Aero w Windzie: ok, dałeś kilka dosadnych porównań, jasno dających do zrozumienia, że Apple zrobiło to lepiej, ale w zasadzie nie napisałeś, w czym ta „lepszość” się przejawia. Więc?

 • sbl

  W przypadku OSX też da się „dopisać” numer seryjny do konta dev i testować jak iOS8 czy już trzeba wykupić program developerski dla Mac?

 • To drugie. Lub mieć własne płatne konto dev iOS w przypadku YM. Albo wziąć udział w darmowy beta seed program.

 • Ja nie napisałem że Aero jest gorsze. Nie miałem nic przeciwko Aero, jest po prostu inne.

 • belike81

  Jakiej konkurencji? Google nie ma systemu desktopowego, a Microsoft tak dobrze uzupełniających się urządzeń.

 • Zatem w porównaniu tirówki (=Aero) i damy do towarzystwa (=OSX) chodziło tylko o cenę?

 • Inne. Nie patrz na kasę.

 • Molimo

  Mam w domu Win 8.1 i L920, korzystając z OS X i iPhone nie widzę przewagi ekosystemu Apple która powodowałaby wielkie wow, brakuje mi tylko klienta WA/Wiadomości na Win tak jak mamy na OS X i to tyle.

 • belike81

  Nie chodzi o wielkie wow, ale o rozwiązania ułatwiające życie. Mając produkty z jednego ekosystemu mogę korzystać z takich rozwiązań jak obsługa rozmów i wiadomości tekstowych/messages, continuity (płynne przechodzenie pomiędzy aplikacjami na różnych platformach) czy np. wykorzystanie połącznia internetowego smartfonu bez potrzeby konfiguracji. To są te małe rzeczy, które łącznie czynią współpracę urządzeń szalenie wygodną i ten kierunek bardzo mi się podoba.

  Konkurencja na dzień dzisiejszy czegoś takiego nie pokazała, więc nie można o niej mówić. Na dzień dzisiejszy mamy w przypadku konkurencji synchronizację rzeczy zapisanych w sieci(chmurze, nie lubię tego słowa) na podobnym poziomie co w przypadku Apple’a, ale nie oferują takiej współpracy pomiędzy urządzeniami jaką przedstawił Apple.

 • Michał Kowalski

  Win nie wywołuje u mnie aż takich emocji oraz odrzucenia jak tirowka, aczkolwiek musiałbym byc zdrowo nacpany, aby nie czuc się lepiej, pewniej bardziej komfortowo i zadowolony z pracy jak w przypadku damy do towarzystwa, tfuu OS X.
  Tak btw. Park Narodowy – natura, ekologia i przepiękne krajobrazy chyba zawsze będą wyzwalały pozytywne emocje;p

 • tonny_m

  Wejdź do sklepu z aplikacjami na Lumię, to zobaczysz

 • Molimo

  Apple pokazało co będzie za 3mc, do tego czasu MS/Google może nas zaskoczyć czyli skopiować funkcje tak jak Apple to robi. MS też ma łatwe połączenia do sieci, trochę się różni ale…

 • Molimo

  Wchodzę i?

 • belike81

  Zgadza się. Ale na dzień dzisiejszy pokazało (i Wojtek opisuje, a my komentujemy) kierunek jaki obrało i funkcje jakie zaimplementowało/planuje. Na dzień dzisiejszy konkurencja niczego takiego nie pokazała, więc na dzień dzisiejszy mają tutaj przewagę.

  Jak podłączenie do sieci wygląda pomiędzy Lumią, a Windowsem? Możesz wyjaśnić?

 • Molimo

  To racja i będę klaskał Apple jeśli nie spieprzą tego tak jak optymalizację OS X (rMBP late 2013 animacje – brak płynności). Jeśli w dniu kiedy Yosemite się pojawi i funkcje przez nich zaprezentowane będą w 100% sprawne wtedy przyznam Ci rację i powiem: Apple w systemie desktop jest bezkonkurencyjne. :) Po prostu w ostatnim czasie Apple strasznie spieprzyło i iOS przed update do 7.1 i Maverick więc teraz podchodzę z dystansem do ich cudów w oprogramowaniu.

 • belike81

  Z iOS’a przestałem korzystać ze względu na braki które mi przeszkadzały. Co do Mavericksa, to już kwestia szalenie indywidulna. Dla mnie był to zdecydowanie udany update w stosunku do ML’a.

  „rMBP late 2013 animacje – brak płynności” – rozumiem, że 13 cali? Bo tutaj faktycznie były spadki w porównaniu do reszty modeli.

 • Tak, ja wiem. Też mi się zdawało że to właśnie celowo w ten sposób włączone tylko że w Yosemite teraz ten pasek wygląda naprawdę słabo, jakby z innej bajki.

 • Molimo

  Tak 13″, może Yosemite to poprawi.

 • tonny_m

  I poszukaj tych aplikacji, które masz na Iphonie czy Androidzie, z moich top 10 są chyba dwie, do tego część ze względu na słabe zainteresowanie deweloperów nie jest wogóle uaktualniana, przez co nie tylko jest mało aplikacji, ale również są cienkie. Sam Skype ma nadal mnóstwo błędów, Windows 8.1 nadal cierpi na tragiczne rozdwojenie jaźni, a Menu Start jak nie było, tak nie ma, podobno może będzie w dziewiądce. Apple pod względem kompletności ekosystemu, wizji współpracy systemów, jakości dostarczanego ‚user experience’ odskoczyło na mile od konkurencji.

 • Molimo

  Na iOS mam z 10 dodatkowych programów, na WP wszystko jest identyczne jak na Android. Brak Menu Start w Win: istnieje Modern który jest 100x lepszy niż Menu Start w starej formie ale niektórzy mają stare przyzwyczajenia i brakuje im tego. MS ma też wizję współpracy systemu mobilnego i desktop, jeśli oglądałeś ich Developer konferencję to będziesz wiedział o czym mówię.

 • tonny_m

  Podam Ci jeden przykład, aplikacja 1Password, chyba najbardziej podstawowe narzędzie, wersja na WP ostatnio aktualizowana 2013-05-15, takich przypadków jest mnóstwo. Dopóki deweloperzy nie zaczną poważnie traktować platformy Microsoftu, trudno będzie myśleć o tym systemie w kategoriach konkurencyjności. Jak mogę pakować się w system, na którym najważniejsze aplikacje nie są aktualizowane od roku ?

 • Molimo

  Dla Ciebie najważniejsza, dla innych będzie to FB, a duża cześć osób nawet nie będzie miała pojęcia o aktualizacji. To, że Ty jesteś świadomy tego i zaawansowanym użytkownikiem to nie oznacza, że każdy taki jest. Gwarantuje Ci, że z 90% ludzi nie interesuje ani update programu ani update systemu. MS wpakuje takie pieniądze w WP, że każdy dev będzie robił aplikacje na ich system, kwestia czasu.

 • tonny_m

  Wybrałem właśnie 1Password jako przykład ze względu na jej popularność i powszechność, ale niech Ci będzie, że jestem tak zaawansowanym użytkownikiem, że sklep Microsoftu dla mnie wysiada, nie będę się z tym kłócił :)

 • BGN

  Wojtek, mówisz, że nadpisałeś sobie Mavericksa i chodzi to przyzwoicie? Na Retinach jest naprawdę kiepsko…
  Czy pisanie smsów z OS X już działa czy póki co ta funkcja jest kompletnie wyłączona?

 • Molimo

  Popularny i powszechny jest Instagram. Pass jest na Android? W końcu to najpopularniejsza platforma. :)

 • Do ideału daleko ale jak na betę to nie jest źle.

 • BGN

  Ok. Jaki jest status tych smsów?
  Co rozumiesz przez ‚parę innych aplikacji’, co jeszcze nie działa jak powinno bądź się wysypuje zbyt często?

 • Nie wiem. Nie pamiętam teraz.

 • Gorilla Magilla

  Na MacBook pro retina late 2013 animacje systemowe są płynnie jak diabli.

 • Krzysztof Świątek

  Jakiekolwiek porównanie systemu 2 generacje wstecz i systemu dopiero tworzonego, serio?
  Popraw mnie jeśli się mylę, ale andorid ma dokładnie tą funkcjonalność w centrum powiadomień którą sobie na kolanie wymyśliłeś. Powiadomienia można rozwijać i wchodzić z nimi w interakcję, więc przykład który podałeś jest chyba już wykonalny na andku.

  Generalnie to co pokazało apple to nic nowego, choć bardzo mi się jako całość podobała. Kawał dobrej roboty. Nie wiem tylko po co teksty do windowsa, tak jak wcześniej dałeś instrukcje logowania się do wifi w mcdonaldzie. Wybacz, ale nawet Ty pewnie wiesz, że tak przykładowa instrukcja to jakaś bzdura.

 • tonny_m

  W rankingu Appstore, 1Password jest na czwartej pozycji najpopularniejszych aplikacji w kategorii produktywność, więc można śmiało powiedzieć, że w swojej kategorii 1Pass jest przynajmniej tak popularne jak Instagram w swojej :) no i oczywiście tak, jest na Androida.

 • Niestety chciałbym aby było bzdurą ale sam podobne męki przechodziłem.

 • Molimo

  Wiesz, każdy patrzy przez swój pryzmat. Dla mnie WP jest tak samo użyteczny jak iOS, wszystko zależy od użytkownika i jego wymagań ale nie można powiedzieć, że WP to system epoki kamienia tylko dlatego, że jakiegoś programu nie ma.

 • Marcin Kubicki

  Final Cuta podobno odpalisz klikając prawy – sprawdzając zawartość pakietu i uruchamiając „od środka” ;)

 • sbl

  Beta seed jeszcze nie działa, jestem zapisany czekam na info :)

 • Nie zrobiłeś backup’u przed instalacją? Można przecież bezproblemowo wrócić na Mavericksa z Time Machine i partycją Recovery. :)

 • Mam.

 • januszp

  Mail nie działa w ogóle, imessages też słabo, wróciłem do 10.9.3, poczekam do lata.

 • jamirq

  no to znowu ukryles uzasadnienie, ale dokopac mozna było YEAH

 • jamirq

  ta bez konfiguracji….tak samo jak na innych systemach robisz konfiguracje raz i potem tylko polacz.

 • belike81

  Nie bardzo rozumiem. Czyli jednak musisz wejść w ustawienia telefonu, tethering, włączyć tethering wifi, a na komputerze wybrać sieć i się z nią połączyć? Bo jeżeli tak, to tutaj mamy tą subtelną różnicę, że całość jest auto konfigurowana za nas.

  Jeszcze raz podkreślę: „Małe rozwiązania ułatwiające życie”.

 • Właśnie nie.

 • jamirq

  to zapytam z innej strony. Jak masz dwa ip to skad OSX ma wiedziec , ze ma polaczyc sie z twoim a nie np z żony? A po tym, ze musisz i tak dokonac konfiguracji, sparowania urzadzen czy jakbys tego nie nazwal.

  Czy polaczenie na osx pomijajac pierwotna konfiguracje samo wlacza tethering czy do dzialania i tak jest ta opcja konieczna do działania? Czy ip z wylaczonym BT i Wifi jest w stanie zadziałac w takiej konfiguracji?

  A to nie wiedziałeś, że inne systemy potrafia się łaczyc automatycznie z sieciami wifi im znanymi?

  Odpowiem „NIe wszystko złoto co applowe”

 • jamirq

  ale co nie? Nie jesteś w stanie zrobic to bez konfiguracji za kazdym razem, czy uwazasz, ze ta fucnjonalnosc nie wymaga jakiejkolwiek wczesniejszej konfiguracji twojego ip z osx? Podkreślam jakiejkolwiek….

 • belike81

  „to zapytam z innej strony. Jak masz dwa ip to skad OSX ma wiedziec , ze ma polaczyc sie z twoim a nie np z żony?”

  Komputer tak samo jak telefon połączony jest z konkretnym Apple ID i to telefon z tym Apple ID jest wykorzystywany

  ” A po tym, ze musisz i tak dokonac konfiguracji, sparowania urzadzen czy jakbys tego nie nazwal.”

  Nie musisz, o to chodzi.

  „Czy polaczenie na osx pomijajac pierwotna konfiguracje samo wlacza tethering czy do dzialania i tak jest ta opcja konieczna do działania? Czy ip z wylaczonym BT i Wifi jest w stanie zadziałac w takiej konfiguracji?”

  Tak.

  „A to nie wiedziałeś, że inne systemy potrafia się łaczyc automatycznie z sieciami wifi im znanymi?” – tak, ale odświeżają listę znanych im sieci co jakiś interwał czasowy. Możesz poczekać, możesz wybrać z listy. Nie zmienia to faktu konieczności wykonania czynności przez użytkownika.

  „Odpowiem „NIe wszystko złoto co applowe”

  Poważnie? Czuję się oświecony.

 • Robi to na podstawie Apple ID z tego co wiem. Zatem żadnej bo Apple ID i tak masz wpisane do urządzenia.

 • Jeśli pozwolisz systemowi pochodzić kilka dni, i już poukłada się na dysku. Da się używać, ale to nie to samo co 10.9 (przynajmniej na Core2Duo bez SSD).