Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Publish – publikuj wybrane wpisy ze swojego pamiętnika w Day One

· Wojtek Pietrusiewicz · 4 komentarze

Day One, którego opisywałem w drugiej połowie 2012 roku, nadal jest najlepszym programem do prowadzenia swojego pamiętnika, jakiego znalazłem. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że działa zarówno na iOS jak i pod OS X. Wspiera też synchronizację wpisów po iCloud, więc niezależnie gdzie przelejemy nasze myśli na „papier” to i tak trafią na każde z naszych iUrządzeń. Niedawno twórcy Day One zaprezentowali Publish – możliwość publikowania swoich mniej prywatnych wpisów w internecie. Z pozoru brzmi bez sensu, ale tak wcale nie musi być…

Day One Publish 01

Opublikowane pozycje nawet nie zostaną zaindeksowane przez wyszukiwarki dopóki nie podzielimy się publicznie linkiem, na przykład na Twitterze lub Facebooku.

Publish to nie jest odpowiednik prowadzenia bloga – nie otrzymujemy w zamian jakiegoś adresu w internecie, gdzie każdy znajdzie wszystkie nasze wpisy chronologicznie. Opublikowane pozycje nawet nie zostaną zaindeksowane przez wyszukiwarki dopóki nie podzielimy się publicznie linkiem, na przykład na Twitterze lub Facebooku. Oczywiście wszystkie wpisy są prywatne dopóki nie udostępnimy ich publicznie – o to nie musicie się martwić! To raczej ciekawy sposób przekazywania wybranej przez siebie tematyki do wybranego grona osób w bardziej osobisty sposób. Przykładowo, mógłbym siebie wyobrazić korzystającego z tego na wyjazdach wakacyjnych, aby z rodziną w bardziej atrakcyjny sposób dzielić się zdjęciami oraz wrażeniami. Niewątpliwie można też w ten sposób też próbować prowadzić nietypowego bloga i zapewne ktoś zaraz zarobi na tym pierdyliard dolarów. W międzyczasie jesteśmy ograniczeni do iPhone’a, ponieważ na obecną chwilę tylko ta aplikacja ma opcję publikacji wpisów. Wersje na iPad i OS X wkrótce otrzymają stosowne przyciski w interfejsie. Same wpisy możemy oczywiście tworzyć na jakimkolwiek z naszych urządzeń – tylko proces samego publikowania jest ograniczony na obecną chwilę.

Day One Publish 02

Samo publikowanie jest banalnie proste – wystarczy stworzyć wpis i opcjonalnie go sformatować oraz dodać zdjęcie, a na koniec wcisnąć przycisk w dolnym lewym rogu ekranu. Widać go na powyższym obrazku. Same wpisy mają szerokie możliwości formatowania – Day One opublikował przykładową stronę tutaj i warto na nią zerknąć.

Day One Publish 03

Jeśli robimy to pierwszy raz to trzeba jeszcze założyć konto – wystarczy podać e-maila oraz hasło – i wybrać gdzie chcemy go opublikować. Mamy też opcję wyłączenia wyświetlania lokalizacji. Forma jest bardzo estetyczna i minimalistyczna – mój szybki przykład możecie znaleźć tutaj lub na screenie poniżej.

Day-One-Publish-example

Niezależnie czy chcecie publikować swoje wpisy dla szerszej publiczności czy nie to samą aplikację absolutnie uwielbiam i ją gorąco polecam.


Day One możecie kupić pod poniższymi linkami:

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.