Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Ukryte tapety z National Geographic i inne w OS X Mavericks

· Wojtek Pietrusiewicz · 13 komentarzy

Serię tapet, które opisuję w tym wpisie pierwszy raz zobaczyłem w screensaverze Apple TV. Tam można niestety ustawić tylko jedno z kilku źródeł pięknych zdjęć – oprócz National Geographic jest ich kilka innych, które również chciałbym, aby przewijały się na moim telewizorze. Okazuje się jednak, że komplet tapet, w tym te z pływającym niedźwiadkiem polarnym, leżą spokojnie ukryte w instalacji Mavericksa.

Lokalizacja

Wszystkie 44 tapety, w rozdzielczości 3200×2000 pikseli, znajdują się w czterech podkatalogach pod następującym adresem:

/Library/Screen Savers/Default Collections/

Aby przełączyć się do tego katalogu, należy:

 1. Uruchomić nowe okno Findera.
 2. Wcisnąć skrót ⇧⌘G.
 3. Wpisać /Library/Screen Savers/Default Collections/ i zatwierdzić Enterem.

Zdjęcia podzielone są na podkatalogi 1-National Geographic2-Aerial3-Cosmos4-Nature Patterns.

Jak dodać te tapety do Preferencji Systemowych

OS X Mavericks Hidden WallpapersW Preferencjach Systemowych → Biurko i Screen Saver można znaleźć wiele tapet od Apple, dołączanych do kolejnych wersji OS X. Ostatnio wrzucałem nawet paczkę tapet z Mavericksa. Ten panel w Preferencjach Systemowych domyślnie wyświetla też zdjęcia z iPhoto, ale możemy tam również dodać własne foldery ze zdjęciami czy grafikami. Sam takowy mam na iMaku, do którego wrzucam ciekawe tapety znalezione w netach.

Mając otwarte okno Findera na ścieżce /Library/Screen Savers/Default Collections/ i Preferencji Systemowych → Biurko i Screen Saver zgodnie z powyższym screenem, wystarczy przenieść po kolei foldery z Findera do odpowiedniego pola. Można oczywiście skopiować zdjęcia w inne miejsce, aby mieć je wszystkie w jednym miejscu.

Smacznego!

via @pawelorzech

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Piotr Zaborowski

  Wojtek, to są tapety wręcz z Lion’a. ;)

 • Dowiedziałem się, że są ukryte wczoraj. Są ukryte w (między innymi) OS X Mavericks. Nie wiem co mam Ci więcej powiedzieć. :)

 • Piotr Zaborowski

  Spoko. Ja tylko mówię, że te tapety ukryte są od Lion’a. BTW, nie wiem czemu, bo są dużo ładniejsze niż te dostępne od tak w Preferencjach Systemowych.

 • A jest sposob by zmienic fotke też na drugim monitorze ? Zmienia sie tylko na głównym drugi pozostaje bez zmian.

 • Tak. Nie mam dwóch więc nie wiem dokładnie jak.

 • zylu

  Po wybraniu z preferencji systemowych „Wygaszacz i biurko” powinieneś dostać dwa okna: „Wygaszacz i biurko” oraz „Drugie biurko”. Najczęściej to drugie okno jest przykryte przez to pierwsze i go po prostu nie widać – przeciągnij na drugie biurko (monitor) i po sprawie. Czasem potrzeba z „Monitory” w preferencjach systemowych zgromadzić wszystkie okna i ponownie wybrać wygaszacz i biurko – drugie okno powinno być widoczne. Tapetę, jak się domyślasz można dla obu biurek skonfigurować niezależnie. Powodzenia.

 • Dariusz Gardyński

  O tak :).

 • dzieki dziala :)

 • dzieki za fotke dziala :)

 • MASAKRA

  Zastanawie mnie czy tylko ja te wszystkie fotki mam w glownym folderze tapet w ustawieniach? Nawet nie musialem ich dodawac. A na świecie wieka burza ze sa ukryte…

 • Kuba

  Może wcześniej je skopiowałeś (pod 10.8)?

 • MASAKRA

  Cos w tym jest bo kiedys chcialem zeby wszystkie tapety byly w jednym folderze i wyswietlaly sie losowo. Wydaje mi sie ze ta metoda dodawania kolejnych folderow nie pozwala na to

 • dzięki!