Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Responsywny iA Writer 1.4

· Wojtek Pietrusiewicz · 3 komentarze

iA dzisiaj wydało kolejną wersję mojego ulubionego narzędzia do pisania. Korzystam z niego zarówno pod OS X jak i na iPadzie i iPhonie – na chwilę obecną nie ma niczego lepszego jeśli zależy Wam na komfortowej pracy nad stosunkowo krótkimi tekstami. Do ambitniejszych zadań i struktur naturalnie służy Scrivener. iA Writer 1.4 dodaje przezde wszystkim responsywny design …

Information Architects, z Oliverem Reichsteinem na czele, od kilkunastu miesięcy tłumaczą dlaczego nie oferują żadnych preferencji. Ich powody są spójne, ale nie każdy jest w stanie je zaakceptować. W końcu zdecydowali się na responsywny design, w którym rozmiar fontu zależy od szerokości okna, w którym pracujemy. Nie uważam to jednak za idealne rozwiązanie i w moim przypadku w ogóle z niego nie skorzystam – pracuję w 99% na pełnym ekranie. Oliver argumentuje, że zależnie od tego co chcemy robić z tekstem lub jak długi on będzie, możemy zmienić rozmiar okna i pracować nad nim w wygodny dla nas sposób. Osobiście, wygodniej byłoby mi po prostu wcisnąć ⌘+/- i zmienić font – nawet jeśli byłyby dostępny tylko w trzech rozmiarach.

Wprowadzono również oczekiwany przez wielu podgląd pisanego tekstu. Z jedną ogromną wadą. Nie odświeża się automatycznie podczas pisania – trzeba skrótem ⌘R go wyłączyć i włączyć, aby zaktualizować tekst. Zawartość podglądu odświeżana jest po trzech sekundach nieaktywności. Cóż – dobrze, że jest.

Brakuje w iA Writerze jeszcze jednej funkcji – automatycznego dopasowywania się okien do innych tej samej aplikacji. Jeśli chcemy pracować tak jak iA założył, że powinniśmy, to powinna być również logiczna i prosta metoda przystawiania okien obok siebie jak na pierwszym screenshocie nad tym wpisem. Tak – można poświęcić kilkadziesiąt sekund na ustawienie ich co do piksela, ale powinno to być automatyczne.

Bardzo chwalę iA Writera i cenię Olivera Reichsteina, ale czasami mam wrażenie, że tak się skupia na pewnych szczegółach, że umykają mu znacznie ważniejsze elementy. Wersja 1.4 zatem dla mnie będzie tym samym iA Writerem jaki dotychczas używałem z dodatkowym podglądem.

P.S. iA Writer nadal jest w promocji i kosztuje 50% pełnej ceny.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.