Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Nowy iMac od HP – krótka analiza

· Wojtek Pietrusiewicz · 32 komentarze

Oto nowy iMac zaprezentowany przez HP wczoraj, który naturalnie absolutnie niczego nie przypomina i różni się wieloma detalami od stacjonarnego komputera Apple. Oto co HP zerżnęło od Apple …

 • klawiatura – Apple Wireless Keyboard
 • touchpad – Magic Trackpad
 • ekran oraz ramka wokół niego – Apple Cinema/Thunderbolt Display
 • nóżka (część pozioma) – MacBook Air

Nawet porty na stojaku przypominają te z Aira. Jeden jedyny element, który znacząco różni się od designu Apple to szeroka noga łącząca ekran z podstawą. To też jedyny element całości, które jest okropnie brzydki. A cena? Rozpoczyna się od $1300. O $100 drożej od najtańszego modelu iMac.

To wszystko już naprawdę staje się żenujące? Czy nikt naprawdę nie potrafi zaprojektować czegoś innego?

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Piotr Kusio

  Nie wierzę, co czytam. Czy naprawdę czarna ramka wokół ekranu to pomysł Apple? Czy Apple ma wyłączność na konstruowanie aluminiowych klawiatur? „Nawet porty na stojaku przypominają te z Aira” – czy mam to rozumieć w ten sposób, że HP powinien wymyślić własne, oryginalne wejście USB albo czytnik kart SD?

 • Nie musiał wymyślać nic nowego. Mógł go zrobić takim pięknym, jak zwykle :)

 • Popieram przedmówcę w 100%, niedługo będą gadać, że każda klawiatura przypomina tą od appla bo ma taki sam układ klawiszy…

 • Piotr Kusio

  No właśnie, zapomniałem o kopiowaniu równie oryginalnego QWERTY! Co prawda dla zmylenia przeciwnika dali logo Windows 8, ale nikt się na to przecież nie da nabrać ;-)

 • MDW2

  A czy ktoś mówi o czytniku kart SD? Rzuć okiem na całość – czy to nie jest typowy design Apple? Nie mam nic przeciwko inspiracjom. Tylko przyznajmy, że bez wątpienia się wzorowali. Tak samo zresztą jak Jonathan Ive przyznaje się do tego, że inspiracje często czerpie z urządzeń Brauna.

 • Panowie – zastanówcie o czym piszecie, a jak już chcecie podawać przykłady, to przynajmniej wymyślajcie takie, które trzymają się kupy.

 • Piotr Kusio

  Oczywiście, że widać inspirację produktami Apple. Jest tylko jedno, wielkie ALE: jest różnica między inspirowaniem się a „zerżnięciem”, jak to subtelnie określił @8c91d5fb8238604fa74df1c4fd2df03f:disqus

 • Piotr Kusio

  Powyżej zadałem konkretne pytania dotyczące konkretnych, rzekomo „zerżniętych” elementów. Nie widzę potrzeby ich powtarzania.

 • nie jestem pewny, ale chyba kiedyś korzystałem z monitora HP z czarną ramką i było to bodajże w 2007 roku, a, o ile się nie mylę, wtedy dopiero wchodził pierwszy aluminiowy iMac z tą czarną ramką. dlatego wypunktowanie obwódki uważam już za mocne naciąganie, ale z drugiej strony cały design wygląda po prostu jak aluminiowy iMac.

 • Styl Apple jest bez wątpienia na najwyższym poziomie i może oraz powinien stanowić przykład dla wielu twórców. To co zaprezentowało HP niestety wygląda mi na efekt czegoś więcej niż tylko inspiracji. Sam pomysł komputera bez „pieca” jest świetny i uważam, że powinien być jeszcze szerzej rozpowszechniony (wszystko oczywiście zależy od potrzeb usera), ale firma zwłaszcza będąca tak długo na rynku powinna mieć swój własny i spójny styl (w przypadku Apple widać, że się da). Podpatrywanie dobrych rozwiązań technicznych jest przydatne, ale chciałbym widzieć u konkurencji więcej własnych pomysłów na innowację i jakąś propozycję na poziomie znacząco różniącą się od tego co już jest na rynku.

  Pozostaje czekać na reakcję Apple. Bardzo jestem ciekaw co z tego wyniknie.

 • Kamil Czerniak

  „Czy nikt naprawdę nie potrafi zaprojektować czegoś innego?”. Ale po co projektować coś innego, skoro może się okazać gorszym od tego „skopiowanego”? Historia jest pełna przypadków kopiowania czy przynajmniej inspiracji czymś innym. If ain’t broke, don’t fix it.

 • To argument z dupy, bo:

  1. Produkty są w innych kategoriach, mają inne przeznaczenie.
  2. Dzielą je dekady.
  3. Dieter Ram potraktował inspirację Apple jako komplement.

  Pisałem więcej o tym tutaj: http://www.makoweabc.pl/2012/09/gruber-tlumaczy-roznice-pomiedzy-inspiracja-a-kopiowaniem/

 • Nie chodzi o to czyj to jest pomysł, chodzi o to, że HP zrobiło praktycznie wierną kopię iMaka. Gdyby ramka była srebrna, to całość prezentowałaby się już zgoła inaczej.

  Cała podstawa to MacBook Air włączając w to umiejscowienie portów. Naprawdę uważasz że nie dało się jej inaczej zaprojektować?

 • Inspiracja != kopiowania.

 • Piotr Kusio

  Obaj wiemy, że czarna ramka to nie jest element stylistyczny, ale chodzi o optyczne poprawienie kontrastu. Dlatego ramki większości monitorów mają kolor czarny.

  Co do portów: większość znajduje się jednak z tyłu podstawy, Air ma o ile mi wiadomo tylko po bokach. A, że podstawa się zwęża ku przodowi… Zobacz podstawy telewizorów, spora część z nich jest konstruowana w ten sposób.

  Zresztą, nie chodzi mi o zaprzeczanie „podobieństwa” – bo to jest bezsprzeczne. Chodzi mi o określanie działań HP jako „zrzynanie” z Apple, co wg mnie nie ma miejsca.

 • No to mamy zupełnie przeciwstawne zdania w temacie. :-)

 • Piotr Kusio

  Dewiza Unii Europejskiej: „Zjednoczeni w różnorodności” :-)

 • Piotr Kusio

  Zresztą, mam wrażenie, że na rzeczywistych zdjęciach HP wygląda bardziej oryginalnie niż na renderach (przynajmniej na tych zamieszczonych na The Verge)

 • Hahahaha!

 • Wesolowsky

  Oczywiście, że czarnej ramki nie możemy uznać za element stylistyczny, który może być podstawą do sprawy patentowej. Natomiast, szklana jednolita tafla szkła porywająca ekran LCD otoczony czarną ramką, zwięńczona centralnie umieszczonym biało-srebrnym logo danej firmy, umieszczona jednolitej aluminiowej podstawie, to już zupełnie inna sprawa. I nie ma tutaj mowy o żadnej inspiracji tylko o bezczelnym kopiowaniu.

  A odnośnie poatentowania klawiatury QWERTY i wymyślania nowych portów… Ja rozumiem, że w środowisku młodych prawników metoda argumentacji reductio ad absurdum jest niezwykle popularna ale starajmy się trzymać poważnych argumentów.

 • Piotr Kusio

  O, szybko dyskusja zeszła na poziom ad personam :-)

  Co do portów i klawiatury – o ile zauważyłem, to nie ja się powołałem na lokalizację czy wygląd portów (ja się wyłącznie odniosłem w tym względzie do komentowanego tekstu) ani nie szukałem podobieństw między dwiema klawiaturami w aluminiowej obudowie (serio, Apple nie ma wyłączności na aluminiowe klawiatury. A wszystkie takie będą do siebie podobne). Dla mnie to inspiracja, dla Moridina zrzynanie. I tyle, nie zamierzam tutaj nikogo nawracać :)

 • Wesolowsky

  No to widzę, że mamy diametralnie odmienne spojrzenie na tę sprawę. Jako, że ja też nie mam prozelitycznych aspiracji. To chyba czas na przerwanie tej dyskusji.

  Odnośnie mojega zwrotu ad personam. Nie chciałem tutaj w żaden sposób atakować Pańskiej osoby. Była to jedynie przypadkowa obserwacja, którą się chciałem podzielić :)

 • HP poraz kolejny zrzyna coś od Apple. Wcześniej był notebook HP Envy wyglądający jak Mb Pro.

 • Był jeszcze z nim taki problem, że nie radził sobie z poprawnym wyświetlaniem kolorów np. czerwony wyglądał jak pomarańcz.

 • Kto jeszcze powie że Maki są drogie?
  Są tańsze niż konkurencja.

 • Ta noga jest po prostu ohydna :)

 • A możesz prosze wytłumaczyć czym różni się „zerżnięcie” Apple od Brauna i Samsunga od Apple? (pytanie retoryczne). Wyłącznie tym iż „proceder” ten wystąpił w różnych odstępach czasu, ale według Ciebie to że w tym przypadku są to „dekady” wszystko usprawiedliwia. Nie zrozum mnie źle, jestem użytkownikiem sprzetu Apple, ale wydaje mi się, że pokłady bezkrytycyzmu wobec Apple w Twoim przypadku już jakiś czas temu sie chyba wyczerpały, szkoda…

 • Zadaj sobie trud i przeczytaj to co jest pod linkiem.

 • P.S. Samsung nie skopiował designu iPhone. On skopiował wszystko. Gdyby zrobili toster zainspirowany iPhonem to mamy już zupełnie inny temat.

 • DanielBulinski

  Kurcze, tak nie ładnie piszesz „argumenty z dupy”. A pod linkiem wartości merytorycznej nie ma. Wszyscy kochamy Apple (nawet ja, a posiadam tylko Aplle Newtona) ale bądzmy szczerzy:

  1. Prosukty są w innych kategoriach.
  RLY? Aplikacja kalkulatora i iPod I – to bezczelna kalka.

  2. Dzielą je dekady.
  Masz jakiś wzór na obliczenie czasu po jakim można już kopiować produkty?

  3. Dieter Ram ble ble ble..
  Ja Ramsem interesowałem się zanim zaciekawiło mnie Apple – dlatego nie mylę jego nazwiska z modelem Dodge. Dieter Rams był skromnym, uczciwym człowiekiem i miał światłe cele, stąd też podejdzie do Ive’a. Inaczej sprawa skończyła by na wokandzie. ten argument też jest „z dupy” – czyli jak ktoś ma przychylne zdanie o Tobie, możesz czerpać z jego pracy do woli? Apple ma licencje na dorobek Ramsa, a inni od niego wara?

  Sedno sprawy jest inne i nie lubię tak pisać ale to zrobię – fanboy Apple tego nie zrozumie. Apple kradło i podglądało, ale powód tego jest zupełnie inny – zarówno Ive jako designer i Jobs jako wizjoner wierzyli w słowa Picassa: źli artyści naśladują, wielcy artyści kradną. Przy czym Jobs nigdy się z tym nie krył.

  Nie miejcie za to pretensji do HP – to była by hipokryzja.