Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Safari 5 — funkcja czytnika

· Wojtek Pietrusiewicz · 5 komentarzy

Apple na WWDC 2010 wypuściło najnowszą wersję Safari oznaczoną numerem 5. Posiada ona jedną genialną funkcję, o której mało się mówi, a stanowi to przełom w sposobie odbierania treści.

Biorąc jako przykład stronę TVN czy Gazety — po bokach mamy niesamowite ilości śmieci, które mogą bardzo rozpraszać od czytania głównej treści. Obok tego wpisu też macie sidebar z różnymi teoretycznie (nie)zbędnymi rzeczami, chociaż mam nadzieję że nie przeszkadza aż tak bardzo.

Jeśli Safari znajdzie odpowiednio długi tekst (ponoć czasami pomaga kliknięcie w tło rejonu, który nas interesuje) to w pasku pojawia się odpowiedni napis Reader. Jego kliknięcie otwiera nową „stronę”, która wisi nad tą otwartą i przedstawia sam tekst ze zdjęciami.

Napis Reader jednocześnie podświetlony jest na fioletowo. Jego ponowne kliknięcie (lub w wyszarzone tło) powoduje powrót do strony WWW.

Pyszna opcja! Polecam!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • MACiek

  Podoba mi się ta funkcja. Nawet robiłem próbny wydruk ;) Niestety nie zawsze pojawia się napis Reader. I akurat na tym wpisie nie pojawił mi się, i próba kliknięcia też nic nie dała. Mam nadzieję, że takie rozwiązanie pojawi się już niedługo np.: w Firefox-ie :)

 • Pamoko

  Rewelacja, dzięki za info. Wreszcie można się skupić na tekście a nie na latających dookoła pierdołach;)

 • Paweł

  Super funkcja. Dzięki za jej wskazanie. Coraz bardziej przekonuję się do Safari. Jeszcze jakiś AdBlock plus „SafariBug” i FlashGot i będzie miodzio :)

 • Paweł

  Najbardziej brakuje mi przewijania stron, trzy palce do góry to Home, trzy palce w dół End. W Firefoxie to świetnie działa, czy jest jakiś sposób na obsługę tego w Safaro, żeby dwoma palcami nie jeździć po kilka/kilkanaście razy touchpadem?

 • Pingback: Safari 5 Reader to adblocker!* | Makowe ABC()