Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Huawei E5832 — modem MiFi

· Wojtek Pietrusiewicz · 60 komentarzy

Od momentu zakupu iPad w wersji WiFi szukałem jakiegoś sensownego rozwiązania, aby móc się łączyć z internetem poza domem — jak wszyscy wiedzą nasz kraj specjalnie nie obfituje w darmowe hotspoty WiFi, a płatne są często zarezerwowane dla wybranych klientów (np. sieci Era/Orange/itp.).

Zdecydowałem się na model Huawei E5830, gdyż był to praktycznie jedyny który znalazłem na aukcjach. Później jeszcze znalazłem ofertę firmy Novatel, ale nie sprawdzałem jego specyfikacji technicznej. Do testów z kolei otrzymałem model E5832, który dodatkowo działa na częstotliwości UMTS 900MHz (wspierana przez niektórych operatorów w Polsce).

Samo urządzenie jest wykonane z plastiku, który jest przyjemny w dotyku. Nie razi tandetą ani słabym wykonaniem. Górna część imituje aluminium. Wyświetlacz jest prosty i przekazuja najbardziej podstawowe informacje za pomocą ikonek, np. W dla WiFi. Dodatkowo znajdziemy tam naładowanie baterii i zasięg GSM oraz ikonkę do WPS.

Modemy z wbudowanym routerem WiFi (w tym wypadku 802.11 b/g) zwane są potocznie MiFi lub ewentualnie MiWi (ostatecznie można też spotkać My zamiast Mi). Huawei pozwala na podłączenie do pięciu urządzeń jednocześnie oraz można z niego korzystać również tradycyjnie po kablu USB. Zarządza się nim za pomocą interfejsu WWW, który jest banalnie prosty do opanowania.

E5832 umożliwia transfery do 7.2Mbps pod warunkiem, że operator ma odpowiednią infrastruktuję … PlusGSM jak sprawdziłem niekoniecznie radzi sobie z takimi dużymi liczbami. Niemniej jednak testowałem go intensywnie podczas imprezy „iPad — rewolucja czy rozczarowanie?” i dawał radę streamować video na żywo z eventu. Subiektywne wrażenia są bardzo pozytywne — reakcja Safari czy poczty jest niemal taka sama jak na domowym WiFi. Nie musimy przesadnie długo czekać na ładowanie stron — zupełnie nie odczuwałem że łączę się za pomocą 3G. Poniższy wynik był uzyskany na iPadzie w Coffee Bar Zagadka w Warszawie (blisko centrum). Jak widać największym problemem jest wysoki ping. O 1722 ms wyżsży niż na moim DSLu (test tego samego dnia wieczorem).

Jako ciekawostkę powiem jeszcze, że PlusGSM oferuje ciekawą promocję w związku z iPlusem — na karcie SIM, którą wkładamy do modemu mamy limit 3GB, a usługa jest dodatkowo uruchamiana na drugim SIMie (np. w telefonie) z limitem 512MB. Dzięki temu mamy jeden abonament zamiast dwóch. Istnieje możliwość dokupywania pakietów po 64 lub 128MB (nie pamiętam) i większych SMSem. Plus niestety za tą reklamę też mi nie płaci — po prostu info dla zainteresowanych.

Jak tylko będę już musiał oddać MiFi to na pewno zdecyduję się na jego zakup. Jest lekki, prosty i zapomina się o nim w kieszeni. Dodatkowo bateria ma zapewniać do 5 godzin pracy — tego parametru jeszcze nie sprawdzałem.

Zapomniałem — modem posiada slot na kartę MicroSD, dzięki której można współdzielić jej zawartość przez WiFi. Niestety nie mam na stanie takowej.

Jeśli macie jakiś pytania lub prośby to zapraszam do komentarzy.

Modem otrzymałem do testów od firmy Huawei Polska Sp. z o.o. Ten fakt nie wpłynął w żadnej formie na moje zdanie, ponieważ nie otrzymuję żadnych benefitów od nich, a nawet gdybym otrzymał to i tak nie zmieniłbym go. :-)

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.