Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Nowe gesty na starych MacBook 10.5.6-8

· Wojtek Pietrusiewicz · 8 komentarzy

gesty

UWAGA: Działa z OS X 10.5.6, 10.5.7 i 10.5.8.

Ważne: 10.6 Snow Leopard uruchamia sam z siebie czteropalcowe gesty na starszych sprzętowo kompatybilnych Makach.

Od dłuższego czasu biję się z myślami czy o tym napisać, ale jest to już opisane w tylu miejscach, że nie zrobi to chyba większej różnicy …

W każdym razie sam jeszcze tej metody na uzyskanie nowych gestów nie przeprowadziłem, chociaż może w końcu spróbuję …

Paweł z Techkultura.com bardzo krótko i zwięźle napisał dla nas instrukcję. Oto ona:

  • potrzebujemy pliku AppleUSBMultitouch.kext w wersji pochodzącej z nowych MB (spakowany plik znajduje się tutaj, 399KB)
  • potem zaglądamy do /System/Biblioteki/Extensions/ – musimy zastąpić plik AppleUSBMultitouch.kext, który się tam znajduje, tym, który przed chwilą ściągnęliśmy
  • żeby to zrobić, najpierw kopiujemy “swój” plik w bezpieczne miejsce, potem kasujemy go z katalogu Extensions (trzeba potwierdzić hasłem) i wrzucamy “nowy” (znów wpisując hasło)
  • teraz otwieramy Narzędzie Dyskowe (podpowiedź: spotlight ;)). Po lewej wybieramy nasz dysk i klikamy przycisk “Napraw uprawnienia na dysku” na dole
  • cały proces może potrwać (u mnie kilkanaście minut). Potem uruchamiamy komputer ponownie i… volia – mamy nowe gesty. Możemy zajrzeć do preferencji trackpadu, gdzie pojawią się nawet stosowne wideo :)

Cały wpis możecie przeczytać tutaj: Aktywacja nowych gestów w starszych MacBookach

Paweł martwi się co będzie działo się przy upgrade na 10.5.7 – osobiście też się nad tym zastanawiałem, dlatego polecam wszystkim zrobienie backup oryginalnego pliku!

Odezwijcie się w komentarzach z wynikami operacji!

Update:

Jednak się skusiłem! Potwierdzam, że działa na MacBookPro 4,1.

Powinno również funkcjonować bez problemów na wszystkich Makach z multi-touchem, czyli gestami opartymi na trzech palcach.

Update #2:

Jeśli przypadkiem zapomnicie o naprawie uprawnień przed restartem (jak kolega ciastek poniżej w komentarz to ucznił) ;-) to przy restarcie przytrzymajcie klawisz ⇧ (Shift), żeby uruchomić tryb Safe, a potem odpalacie Narzędzia Dyskowe.app i naprawiacie uprawnienia.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.