Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Inst-UP! – dodawaj zdjęcia do Instagrama z przeglądarki WWW

· Wojtek Pietrusiewicz · 2 komentarze

Używam Instagrama od początku jego istnienia, jeszcze zanim kupił go Facebook. Zawsze brakowało mi w nim dwóch rzeczy – oficjalnego klienta dla iPada, którego nie uświadczymy do dnia dzisiejszego, oraz możliwości uploadowania zdjęć z komputera, z pominięciem iPhone’a.

Dlaczego z przeglądarki?

Instagram dla wielu osób jest miejscem do dzielenia się zdjęciami z iPhone’a lub innego smartfona. Dla mnie to po prostu kolejny serwis typu Flickr czy 500px. Skoro „od zawsze” trzymam na iPhonie zdjęcia ze swoich „dużych” aparatów i bez żadnych problemów mogę je uploadować do serwisu to nie widzę powodu, dla którego miałbym się ograniczać tylko do zdjęć z iPhone’a. To ma szczególne znaczenie odkąd ruszyło iCloud Photo Library oraz nowe Photos dla iOS i OS X – w telefonie mam obecnie dostęp do wszystkich swoich zdjęcia od 1996 roku. Dlaczego więc nie mógłbym ich uploadować na innych platformach? Cóż – taka jest filozofia Instagrama…

Ale Maciek zmienił zasady gry…

Inst-UP!

Serwis Inst-UP! został stworzony przez Maćka Wilczyńskiego i wczoraj miał wielki debiut w becie dla paru wybrańców. Od tamtej pory Maciek prowadzi intensywną kampanię na Twitterze z kodami, aby kolejne osoby mogły dołączyć – zapewne spowodowane jest to równoczesnymi testami wytrzymałościowymi serwerów.

Maciek spędził sporo czasu rozpracowując aplikację Instagrama na Androida i dzięki temu Inst-UP! zachowuje się możliwie dokładnie tak jak natywna aplikacja, co powinno spowodować, że nie będzie wykryta. Oczywiście Maciek nie korzysta z oficjalnych API Instagrama, a to potencjalnie może powodować kilka problemów, o których zaraz wspomnę. Zdjęcia mogą być wgrane w pełnej rozdzielczości lub już wstępnie przycięte do kwadratu – tak czy siak będą przeskalowane i skompresowane zgodnie ze standardami Instagrama. W pierwszym przypadku użytkownik nie ma możliwości wyboru jak zostanie przycięte – Inst-UP! automatycznie wybiera środek zdjęcia i ucina boki. To się zmieni w przyszłości – Maciek obecnie nad tym pracuje. Polecam zatem drugą metodę.

Uwagi

 1. Jako że nie jest używane oficjalne API Instagrama to Inst-UP! wymaga założenia konta dla każdego użytkownika.
 2. Po założeniu konta na Inst-UP! należy połączyć program z Instagramem, logując się do niego z panelu użytkownika.
 3. Login i hasło do Inst-UP! jest hashed salted.
 4. Login i hasło do Instagrama trzymane jest na serwerach Inst-UP! i jest zabezpieczone szyfrowaniem oraz solone.
 5. Zakładając konto na Inst-UP! zgadzamy się na maile z serwisu oraz innych usług Maćka.
 6. Maciek siłą rzeczy nie odpowiada za to, że ktoś się włamie na jego serwery i wykradnie hasła.
 7. Maciek zapewnia, że nawet jeśli Instagram zablokuje Inst-UP! poprzez blokadę jego serwerów, to jest w stanie je przywrócić w ciągu paru minut. Nie przewiduje innych sposobów zablokowania Inst-UP poza ewentualnymi zmianami w kodzie samej aplikacji.
 8. Istnieje szansa, że Instagram może zablokować konta użytkowników korzystających z Inst-UP! Szanse na to są niewielkie, ale piszę to, abyście byli tego świadomi.

Nie zdecydowałem się na korzystanie z Inst-UP! przede wszystkim z powodu punktu 8 – nie chcę stracić swojego konta, bo mi na nim zależy. W innych okolicznościach zapewne nie przejmowałbym się tym faktem, ale Instagram to moloch, z którego supportem w zasadzie nie idzie się dogadać. Drugim i trzecim powodem są punkty 4 i 5 – w idealnym świecie mógłbym się wypisać z mailingów oraz nie musiał trzymać swoich danych do logowania na cudzych serwerach. Niestety ze względu na to, że nie jest używane oficjalne API Instagrama to nie ma innej możliwości.


Inst-UP!


Dajcie znać co myślicie o pomyśle Maćka – sam kibicuję mu mocno i mam nadzieję, że powstanie z tego coś bardzo fajnego!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Jak an razie dodałem jedno zdjęcie „na próbę”. Niestety z niewiadomych przyczyn Inst-UP nie działa poprawnie w Safari, na Firefoxie nie ma już takich problemów choć nie wiem dla czego ale na moim już lekko leciwym MBA podczas korzystania ze strony użycie CPU wzrasta na wet do 90%. Maciek wie o tym problemie i jak na razie nie jest w stanie stwierdzić dla czego tak się dziej.
  Sam pomysł jest fajną alternatywą dla aplikacji, gdyż nie raz zdarza się, że mamy fajne zdjęcie tylko na dysku a chcieli byśmy umieścić je na Instagramie. W tym przypadku odpada proces ładowania zdjęć do telefonu i korzystania z oficjalnej aplikacji.

 • Jan

  Obserwuję całą kampanię od paru tygodni, super inicjatywa, szacun, fejm i respect dla Macieja za „złamanie” API (pamiętam tweeta o odkryciu kluczy do API ;)). Z mojego punktu widzenia jest jeden tylko główny powód, że nie użyję tej wspaniałej aplikacji: nie korzystam z Instagrama.