Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Affinity Photo i Designer dla Mac zamiast Photoshopa i Illustratora

· Wojtek Pietrusiewicz · 7 komentarzy

Jeśli potrzebujecie narzędzia zamiast Photoshopa, które potrafi prawie to samo, wspiera pliki PSD i oferuje zaawansowane narzędzia do obróbki zdjęć, to zainteresujcie się Affinity Photo. Cena wkrótce zostanie podniesiona.

Affinity Photo – Mac – Photography – €39.99

Ekipa z Serif niedawno również wypuściła Affinity Designer – konkurent dla Adobe Illustrator. Jego cena również wkrótce wzrośnie.

Affinity Designer – Mac – Graphics & Design – €49.99 > €39.99

Obie aplikacje zapowiadają się znakomicie i pomimo, że mam Adobe Creative Cloud to korci mnie, żeby je kupić dla próby…

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

  • Designer używam od prawie 5 miesięcy od wersji beta. Super program i zastąpił mi juz dawno przestarzałego i ociężałego Illustratora cs5. Wczoraj zakupiłem Photo i jesli tylko dojdą 2 brakujące mi rzeczy to porzucam photoshopa cs6, który tez chodzi strasznie powolnie na macu i ma się nijak do Affinity.

  • Adobe powinno się od nich uczyć. Tak powinien wyglądać UI Photoshopa Elements (podobna kategoria cenowa co Affinity Photo), a nie to dziwadło od Adobe marnujące masę miejsca w aktualnych wersjach. Na dodatek bez obsługi trybu pełnoekranowego. Teraz będzie mi brakować Affinity Photo na blaszaku z Windowsem :)

  • Affinity Designer z powodzeniem może zastąpić Illustratora w prostych zadaniach na wektorach. Ma przyzwoite wsparcie jeśli chodzi o czytanie AI i działa jak błyskawica. U mnie przy pracy webdesignerskiej i małych projektach drukarskich sprawdza się świetnie w konfiguracji Adobe Photoshop (do webdesignu i obróki foto, w planie dla fotografów) + Affinity Designer (do wektorów).

  • Do pracy nad UI polecam Sketch 3. Ja zrobiłem przesiadkę rok temu i w zyciu nie wrócę do PS.

  • Paweł, Sketch jakoś mnie nie ujął. Zwłaszcza, że kilka razy zawiesił się na amen blokując dostęp do pliku źródłowego :( Może to się zmieniło teraz, spróbuję :) Dzięki za przypomnienie.

  • Aj to przykro słyszeć. Ja osobiście w zyciu nie miałem problemów z działaniem tagi programu. Działa jak błyskawica, integracja z iCloud, możliwość pisania własnych pluginow przy odrobinie znajomosci JavaScript. Inspektor który w praktyce działa jak CSS, artboardy (które teoretycznie właśnie zostały dodane do PS ale w żadnym wypadku nie działa to jak w Sketchu). Według mnie warto dać mu drugą szanse.

  • Ja dokładnie tak samo do projektów graficznych do druku (plakaty, wizytówki, ulotki, banery, naklejki, teczki, papiery firmowe itd) jak i do prostych grafik używam od dłuższego czasu tylko i wyłącznie Designera bo działa bardzo szybko, zapisuje do PDF i EPS i co najważniejsze nie ma z nim problemów z aktualizacjami. Jeszcze raz napisze: goraco polecam dla każdego MAC Usera.