Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Nowe Apple TV odmieni nasz salon na WWDC 2015 →

· Wojtek Pietrusiewicz · 12 komentarzy

John Paczkowski:

Earlier this week, the Wall Street Journal reported that the subscription internet TV service Apple’s been trying to get off the ground since 2009 appears to be finally headed to market. And now sources familiar with the company’s plans tell BuzzFeed News that a successor to its dusty and recently discounted Apple TV set top box is headed to market as well. Apple intends to show the device off at its annual World Wide Developers Conference in June along with a long-awaited App Store and a software development kit to help developers populate it.

Sources say Apple’s new Apple TV is a significant overhaul of the device, one intended to undergird Apple’s vision of what the TV viewing experience should be, and to raise the table stakes in a set-top box market cluttered with barely differentiated devices from Amazon, Roku, and others. If I’m understanding the company’s strategy correctly, the new Apple TV isn’t just a play for a stake of the streaming TV market, but for the mythical digital living room. Think TV, music, apps and a little bit of home automation as well.

Nie mam kablówki od ponad dwóch lat i nie żałuję tej decyzji – jak coś chcemy obejrzeć to najczęściej wypożyczamy film w iTunes lub wkładamy płytę Blu-ray do PS4. Mamy 2015 rok – nie mam zamiaru więcej dostosowywać się do programu ułożonego przez kogoś. Chcę usiąść na kanapie i obejrzeć to co chcę wtedy kiedy chcę. Nie mam też czasu na reklamy ani rzeczy, które mnie nie interesuję i jestem gotowy za to zapłacić.

Może w końcu Apple da mi tę możliwość. Mam tylko nadzieję, że będzie działało to w Polsce i nie trzeba będzie bawić się w VPN do USA.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.