Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Przełączanie się pomiędzy oknami jednej aplikacji za pomocą ⌘§

· Wojtek Pietrusiewicz · 9 komentarzy

Podstawowe skróty klawiszowe pod OS X i Windows są bardzo zbliżone. W szczególności ⌘⇥ (Alt+Tab pod Windows), służący do przełączania się pomiędzy aplikacjami, jest znany chyba każdej osobie na świecie, która obcowała z jakimkolwiek komputerem wyposażonym w klawiaturę. W odróżnieniu od systemu Microsoftu, pod OS X częściej korzysta (a przynajmniej ja tak mam) z wielu okien, a domyśle przełączanie się pomiędzy nimi nie jest wygodne.

Do tego służy skrót ⌘ – tzw. grave accent, na klawiaturze EU International, znajduje się na lewo od klawisza 'z'. Nie byłem w stanie się do tego przyzwyczaić, więc zacząłem szukać klawisza, który by mi go zastąpił. Skoro już korzystam z ⌘⇥, a zaraz nad Tabem jest klawisz §, to był to dla mnie naturalny wybór.

Move-focus-to-next-window

Aby to zrobić nie potrzebujemy żadnego oprogramowania trzeciego. Wystarczy otworzyć Preferencje Systemowe → Klawiatura i przejść do zakładki Skróty. Tam znajdziecie pozycję Przejdź do następnego okna i kliknąć myszką w przypisany skrót. Następnie należy na klawiaturze wcisnąć ⌘§, aby go zmienić.

Uwaga – Układ English US na klawiaturze Apple ma właśnie wspomniany (grave accent) nad Tabem, w miejscu § na klawiaturze EU. Teoretycznie więc ta zmiana przywraca skrót do jego naturalnego miejsca.

EU-vs-US-keyboard-shortcut-focus

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.