Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Nikon D4 i AF-S 85mm f/1.8G — 6/01/2012

· Wojtek Pietrusiewicz · 11 komentarzy

Nikon Rumors donosi, że już 6. stycznia br. zostanie zaprezentowany najnowszy Nikon D4, który ma stanowić konkurencję dla Canona 1D X. Prezentację dopełni nowy Nikkor AF-S 85mm f/1.8G. Jest również nikła szansa, że pojawi się spodziewany D800 o absurdalnej matrycy z 36MP. W 2012 roku spodziewany jest również Nikon D400 …

Mam tylko nadzieję, że nie szykują się dla mnie kolejne koszty prowadzenia bloga …

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Czemu piszesz, o „absurdalnej” matrycy 36MP?

 • Bo to za dużo IMO.

 • Tomasz Pluszczyk

  Czemu za dużo? Przecież są obiektywy będące w stanie dać wystarczającą rozdzielczość żeby matryca była faktycznie wykorzystana. Jak w ogóle można mówić o ‚za dużej rozdzielczości’? To półka semi-pro więc wątpliwe żeby jakość na wysokich iso przez to spadła, matryca będzie pewnie na tyle dobra, że zwiększenie rozdzielczości nie będzie miało negatywnego wpływu w stosunku do d700. Ja bym przywitał 36 mpix bardzo chętnie jak i pewnie masa osób, dla których obecnie jedynym wyjściem jest średni format, a być może taka matryca byłaby w stanie zapewnić wystarczającą ilość szczegółów żeby zostać przy małym obrazku. 

 • Jakie? Wątpię, aby którykolwiek Nikkor był w stanie ją przetworzyć – może poza paroma wyjątkami kosztującymi więcej od małego auta.

 • Tomasz Pluszczyk

  Nie wiem, mam tylko dwa porządne obiektywy, żaden z nich nie kosztował tyle co mały samochód (nowy), a z testów pamiętam że d3x wykorzystuje je w pełni i większej rozdzielczości też podołają (n135 2d dc i s50 1,4). W przyszłości pewnie n35 1,4 u mnie zawita i też nie powinien mieć problemu z taką matrycą. Przecież większość pro obiektywów na d3x radzi sobie bardzo dobrze mając jeszcze zapas, więc w czym problem żeby go wykorzystać na 36mpix? Nie każdemu aparat służy do robienia zdjć na imieninach io do ślubów, niektórzy potrzebują jak największej matrycy.

 • Ledwo radzą sobie z 24MP i tylko wybrane stałki. Na DXach 16-18MP już praktycznie nic nie wyrabia. Gdzieś kiedyś do tego linkowałem a’propos Canona 7D.

 • Ciekawa teoria, chociaż zaprzecza niektórym prawom fizyki, opisanym pod poniższym linkiem:
  http://bit.ly/ykKGkh

 • Sporo osób udowadnia to na różne sposoby. Wiem jedno: moje obiektywy z serii „L” Canona nie wyrabiały już przy 15MP na APS-C. Różnica była widoczna gołym okiem. To samo zresztą stwierdził Meewosh (jeśli mnie pamięć nie myli) jak porównywał Canon 5D Mk1 z Mk2 i 24-70L.

 • No cóż. Canon sucks! Nikon Rulez! ;)

 • Tomasz Pluszczyk

  Nie mam pojęcia jak to wyglada w Canonie, w Nikonie szkła nie mają problemu z d7000 który ma matrycę dx 16mp.  

 • @google-f82008524909d37c3075572798a246d7:disqus Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Akurat miałem ten korpus w testach i moje szkła okazały się tragiczne w porównaniu z wynikami z D700.