Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Lightroom 3 beta 2 już jest

· Wojtek Pietrusiewicz · 4 komentarze

Na stronach Adobe Labs pojawiła się najnowsza wersja Lightroom 3 — beta 2. Pliki instalacyjne ważą 150MB w przypadku wersji Windows oraz 68.6MB dla Makowych zapaleńców fotograficznych. Swoją drogą — ciekawe dokładnie z czego wynika różnica?

Lightroom 3 b2 wprowadza sporo nowości, ale należy pamiętać, że katalogi utworzone w LR3 beta nie będą kompatybilne z pełną wersją Lightrooma jak ujrzy światło dzienne, dlatego należy go raczej traktować jak ciekawostkę i raczej eksperymentować niż cieszyć się z tymczasowej darmowości.

Lista nowości i zmian:

 • polepszona prędkość działania wszystkich modułów
 • natywny tethering dla aparatów Nikona i Canona (wyzwalanie migawki i sterowanie z LR)
 • dodano redukcję szumu luminancji
 • LR teraz wspiera importowanie i zarządzanie plikami video z aparatów DSLR
 • poprawiono dialog importu (nadal brakuje mi możliwości masowego wyklucznienia JPGów)
 • poprawiono funkcję dodawania znaku wodnego

Każdy może pobrać Lightroom 3 beta 2 do testów. Przypominam tylko, że program straci ważność w momencie wypuszczenia pełnej wersji i stanie się bezużyteczny.

Zrobiłem szybki test programu na podstawie widocznego powyżej zdjęcia z aparatu Panasonic LX3. Zdjęcie było w formacie RAW (.RW2) i bardzo ładnie poddawało się obróbce. Bardzo spodobał mi się podgląd ostrości w małym okienku widocznym z prawej strony bliżej dołu. LR jest bardzo szybki, mam wrażenie że sprawniej się ładuje od Aperture 3. Poza brakiem możliwości wybrania tylko plików RAW podczas importu nie mam żadnych zastrzeżeń.

Link: Adobe Lightroom 3 beta 2

Smacznego eksperymentowania!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • a czy przypadkiem okienko podglądu ostrości nie było już wcześniej? dużo wcześniej? :)

 • Jeśli było … to kompletnie go nie widziałem, ani nie wiem jak uruchomić … Idę sprawdzić … Wróciłem. Niesamowite jak człowiek zapomina o pewnych rzeczach jak je wyłączy. Uff, ale wtopa. :-) Na swoją obronę tylko powiem, że i tak zawsze wolę kliknąć „z” i podejrzeć wyostrzenie na całej powierzchnii. ;-)

 • Żadna wtopa :) Poza tym, ja też zawsze wciskam ‚Z’, dlatego też zaskoczyło mnie Twoje zaskoczenie :)

 • Paweł

  Kurde, rewelacja. Prędkość w porównaniu do 2.6 jest niesamowita. Można to zobaczyć malując po obrazku dużym pędzlem, przykład: Size 55, Feather 50 i Flow 50, z ekspozycją ustawioną na +2,5.
  Następnie od środku zdjęcia zaczynamy malować okrężnym ruchem ku brzegom. Wersja 3 bardzo szybko nadąża i rozjaśnia, wersja 2,6 w ogóle nie wyrabia i rozjaśnia co 20 klatkę, tak jakby procesor nie wyrabiał.
  Ogólnie pracuje się na nim wydajniej, nie ma żadnych zwłok czasowych.