Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

mpFaktura – prowadzenie firmy na OS X i Windows

· Wojtek Pietrusiewicz · 6 komentarzy

W styczniu br. pisałem o mpFakturze, bodajże jedynej aplikacji na rynku, która jest dostępna jednocześnie dla OS X i Windows, dzięki czemu łatwiej wprowadzić Maki do firmy. Od tamtej pory minęło już kilka miesięcy i pojawiło się kilka nowości…

mpFaktura służy do wystawiania faktur, rachunków i paragonów, obsługując również drukarki fiskalne. Tak, też na Macu.

Jeśli nie czytaliście jeszcze mojego artykułu ze stycznia i nie za bardzo wiecie, o co chodzi, to śpieszę wytłumaczyć. mpFaktura służy do wystawiania faktur, rachunków i paragonów, obsługując również drukarki fiskalne. Tak, też na Macu. Ma również moduły do przyjmowania zamówień przychodzących, przygotowywania własnych wychodzących oraz do tworzenia ofert. mpFaktura ma też możliwość obsługiwania magazynów w dowolnej ilości, w różnych walutach z opcją tworzenia wielu cenników – tę funkcję można oczywiście wyłączyć i korzystać z prostego indeksu produktów lub usług. To wszystko pozwala dostosować mpFakturę do szerokiego grona odbiorców, ale nie to uważam za najważniejsze…

Program Karola Wierzchołowskiego wspiera bazy danych, które są przetrzymywane nie tylko lokalnie, ale również trzymane zewnętrznie: na NAS-ach lub serwerach, lub nawet bezpośrednio w firmie BinSoft, twórcy mpFaktury. Można oczywiście uzyskać dostęp do bazy danych niezależnie z OS X i Windows. Ten temat zresztą szerzej poruszam w pierwszej recenzji tego programu.

mpFaktura faktura

Moje uwagi, wzięte pod uwagę

Nic tak nie cieszy, jak to, że autor programu po recenzji bierze sobie do serca uwagi i stara się spojrzeć na swoje dziecko krytycznym okiem. Karol oczywiście nie zaadresował wszystkich wymienionych przeze mnie punktów, bo ma też normalnych klientów, a nie tylko zboczonych na temat estetyki Macuserów jak ja, ale zmiany widoczne są gołym okiem, w szczególności poprawiony UI i nowe ikony.

Co nowego?

Przede wszystkim zmiany przeszedł moduł fakturowania, do którego dodano trzy rodzaje faktur zaliczkowych, trzy nowe szablony faktur (w sumie jest ich pięć) oraz obsługę nowych drukarek fiskalnych (pod OS X) i kas fiskalnych. Faktury mogą być teraz wystawiane w języku polskim, niemieckim i angielskim lub w wersjach dwujęzycznych: polsko-angielskie i polsko-niemieckie. Waluta może oczywiście być obca, a jej kurs z dnia poprzedniego jest pobierany automatycznie przez mpFakturę – na fakturze może być ponadto pokazana zarówno data, jak i tabela NBP, z której kurs pochodzi. Ponadto jest możliwość wyświetlenia tabeli z przeliczeniem VAT-u do PLN i do takiej faktury można od razu wystawić paragon, również automatycznie przeliczony na nowe polskie złote.

mpFaktura faktura wystawianie

Karol wprowadził również kilka nowych rozwiązań w sprawie rozliczania faktur. Teraz można jednym klikiem oznaczać czy dokumenty są opłacone i kiedy to nastąpiło, ale jeśli potrzebujemy precyzyjniejsze kontroli nad całością, to możemy tworzyć KP i KW (wpłaty i wypłaty), które następne podpinamy pod odpowiednie dokumenty. To pozwala na ich częściowe rozliczenie, a mpFaktura będzie przypominała, które faktury są nieopłacone i jaki mają termin. Podpowie też kto nam zalega z płatnościami…

mpFaktura geniusz

W mpFakturze można też w pewnym zakresie automatyzować pewne czynności, tworząc odpowiednie reguły. Jako że na co dzień korzystam z takich narzędzi jak Keyboard Maestro pod OS X czy Workflow na iOS, to prawdopodobnie doceniam tę funkcję bardziej niż ludzie, którzy nie ułatwiają sobie życia. Możemy przykładowo stworzyć regułę, która będzie wykonywana w sytuacji, w której zatwierdzimy fakturę – po tym kroku system wyśle PDF-a do klienta na jego adres mailowy. A w przypadku gdy wspomniany klient zalega z płatnością, mpFaktura może mu w tle wysłać SMS-a z przypomnieniem. To jedynie dwa proste przykłady, ale potencjał jest ogromny.

mpFaktura kurier

Dla osób, które nie tylko wystawiają faktury, ale również muszą klientowi wysłać zakupiony towar, na przykład kurierem, dodano moduł przesyłek kurierskich. Obecnie wspierany jest DHL, Siódemka i K-EX. Dwoma klikami otrzymamy numer listu przewozowego, który automatycznie zapisze się w naszym zamówieniu, oraz wyświetlimy i wydrukujemy etykietę do naklejenia na paczkę.

Duże zmiany przeszedł również moduł zamówień, co zapewne ucieszy osoby, które takowe przetwarzają w większych ilościach. Jedną z jego ciekawszych funkcji jest import zamówień z różnych źródeł, takich jak Allegro, eBay czy Amazon. Jeśli na przykład prowadzimy sklep za pomocą tego pierwszego serwisu, to dwoma kliknięciami możemy zaimportować zamówienia do mpFaktury, a następnie hurtowo wydrukować do nich paragony lub wystawić faktury.

mpFaktura import danych

Moduł importów również został rozbudowany. Oprócz zamówień możemy teraz również importować faktury w różnych formatach i z różnych innych programów, importować kontrahentów oraz indeks produktów magazynowych. Użytkowników Maktury (niestety ten program żywot zakończył w grudniu 2014 roku, gdy Macoscope skupił się na innych projektach) ucieszy fakt, że mpFaktura obsługuje i jego! Powinno to pozwolić na bezbolesne przenosiny do nowego środowiska.


Powyżej podsumowałem tylko kilka najważniejszych nowości – wszystkich jest tak dużo, że nie sposób je opisać bez zanudzenia Was na śmierć. Rozumiem jednak dlaczego Karol zdecydował się na swój abonamentowy model biznesowy (99 PLN na rok) – dzięki temu ma możliwość ciągłego poprawiania i rozbudowywania swojego dziecka.

Przypominam, że wszystkie funkcje mpFaktury zawartę są również w mpFirma, która dodatkowo posiada mnóstwo innych modułów:

  • CRM do planowania zadań, prowadzenia historii kontaktów, przeprowadzania kampanii mailingowych i SMS-owych;
  • rejestr pojazdów pozwalający na zapanowanie nad autami w firmie, przestrzeganiem terminów badań technicznych i składek na ubezpieczenie;
  • wyciągi bankowe;
  • rejestr oprogramowania;
  • rejestr umów;
  • serwis i reklamacje.

Ponownie, to tylko wybrane funkcje mpFirmy – jest ich znacznie więcej.


Jak widać, przez te trzy kwartały mpFaktura bardzo się rozbudowała, ale Karol Wierzchołowski stara się dbać o UI, aby nie był zanadto zaśmiecony oraz żeby dotarcie do poszczególnych funkcji było proste dla osób, które nie mają dużego doświadczenia z tego typu softwarem. A jeśli macie problemy z czymkolwiek lub brakuje Wam jakiejś funkcji, to chętnie Wam pomoże.

No i całość jest Made in Poland.


mpFaktura – Mac i Windows – 99 PLN / 1 stanowisko / rok

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.