Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Photos dla OS X – pierwsze uruchomienie

· Wojtek Pietrusiewicz · 18 komentarzy

Apple przez ostatnie lata wiele aspektów iOS i OS X przenosiło w chmurę. Wszystko zaczęło się do pierwszego iPhone’a, dla którego głównym hubem był iTunes i Mac. Nie dało się nawet synchronizować wtedy kontaktów bez podłączenia go do komputera, a dzisiaj wydaje się to już być całkowitym absurdem. Teraz w końcu kolej na zdjęcia – dotychczasowym hubem dla nich był iPhoto, który odchodzi w niepamięć, a wszystkie nasze fotografie trafią do iCloud (ale nie muszą jeśli tego nie chcemy), który stanie się centrum dowodzenia.

Photos dla OS X może być jedną z dwóch rzeczy – naszym centrum dowodzenia i hubem (tak jak dotychczas był nim iPhoto) lub interfejsem dla iClouda. W tym drugim przypadku niewątpliwie przyda nam się subskrypcja umożliwiająca przetrzymywać większą ilość zdjęć w chmurze – ja już skusiłem się na 200 GB – oraz szybkie łącze internetowe. Program może przetrzymywać wszelkie pliki na komputerze – typu jpeg, png lub wszelkie kompatybilne RAW – lub tylko miniaturki. W tym drugim przypadku pojawia się ikona chmurki, która daje znać, że plik znajduje się w iCloudzie oraz że może zostać dociągnięty w razie potrzeby.

Photos for OS X Prefs 01

To dobre rozwiązanie w przypadku, gdy nie mamy dużo miejsca na dysku lub gdy korzystamy z drugiego komputera – sam mam włączoną opcję trzymania oryginałów na stacjonarnym Macu, a na MacBooku opcję Optimise Mac Storage.

Pierwsze uruchomienie

Photos for OS X Setup 01

Przy pierwszym uruchomieniu Photos dla OS X poprosi nas o włączenie iCloud Photo Library, czyli funkcji przetrzymywania zdjęć w chmurze, oraz o zalogowanie się do iClouda. Nie musimy z tego korzystać, ale polecam to gorąco – to świetny backup! Przy okazji pojawi się możliwość dokupienia dodatkowego miejsca i automatycznie zostanie zaproponowana taka pojemność, aby nam go nie zabrakło – dostępne opcje to 20 GB za €0.99/msc, 200 GB za €3.99/msc, 500 GB za €9.99/msc lub 1 TB za €19.99/msc.

Photos for OS X Setup 02

Następnie rozpocznie się proces stworzenia kopii naszej biblioteki iPhoto, która pozostanie w nienaruszonym stanie w razie czego, a całość zacznie synchronizować się z iCloudem. Wszystkie nasze wydarzenia trafią do albumu o nazwie iPhoto Events. W moim przypadku Photos for OS X rozwalił kolejność albumów, która ma dla mnie znaczenie, więc muszę to poprawić.

Photos for OS X Setup 03

Proces przygotowania nowej biblioteki zajął u mnie około kwadransu, a miałem bodajże 146 GB zdjęć w jpegach. Pliki RAW trzymam oddzielnie i zarządza nimi Lightroom.

Sam proces uploadowania zdjęć do iCloud Photo Library zajmie prawdopodobnie kilka dni i to pomimo, że mam 20 Mbps upload – nie jest wykorzystana pełna prędkość łącza niestety i zapewne fakt, że pół świata to robi lub będzie robiło przez najbliższych kilka dni nie pomaga.

Jeśli macie większą ilość bibliotek, które chcielibyście zaimportować, to z tego co wiem (nie próbowałem tego, bo mam jedną) to należy skorzystać z menu Plik / File → Import.


Jeśli macie jakieś pytania to tradycyjnie zapraszam do komentarzy.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.