Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Mój setup RSS – Reeder 2 i Unread z Feedly i Feed Wrangler

· Wojtek Pietrusiewicz · 14 komentarzy

Niestety, ostatni dni pokazały, że internet się zmienia. Ataki DDoS na wszelkie strony internetowe celem wyłudzenia okupu stają się coraz bardziej powszechne. To niegodziwe zachowanie powoduje nie tylko stres dla firm, których serwery są bombardowane, ale przede wszystkim dla ich użytkowników. W moim przypadku powoduje to złość do tych osób, którzy nie potrafią uczciwie zapracować na swoje. No i dodatkowe koszty…

Main RSS backend – Feedly

Feedly icon 1024pxPo Wielkim Upadku Google Readera wieszczono, że cały internet umrze ze smutku. Tak się nie stało i na szczęście wyrosło kilka ciekawych alternatyw, które rozwinęły się i dzisiaj są lepszymi serwisami niż ich pierwowzór – Feedly jest obecnie najpopularniejszy, a bodajże najlepszymi alternatywami są Feedbin oraz Feed Wrangler, chociaż niektórzy decydują się na NewsBlur lub własną instalację Fever.

Wybrałem Feedly, bo oferował solidny backend jako jeden z pierwszych i na dodatek wszystko wskazywało na to, że czytniki RSS będą przede wszystkim jego wspierały. Mają też własne aplikacje, które są niczego sobie i śmiało mogą zastąpić mniej wymagającym propozycje developerów trzecich. Był krótki okres, w którym oferowali dożytownie konto Pro za jednorazową opłatą wynoszącą $50 – kupiłem go i na razie mam spokój.

Niestety, przez ostatnie trzy dni Feedly był DDoSowany na tyle mocno, że praktycznie nie działał. Mój świat prawie się zawalił, ale na szczęście duża porcja lodów z gniecionymi truskawkami pozwoliła mi o tym zapomnieć. Zdecydowałem się jednak na zrobienie backupu – taka sytuacja dla mnie nie może się powtórzyć.

Feedly »

Backup RSS backend – Feed Wrangler

Feed Wrangler icon 1024px v1Na Feed Wranglera zdecydowałem się z jednego powodu — jego twórca do fajny gość. Underscore David Smith to facet, który zajmuje się developerką na OS X i iOS od 2006 roku – śledziłem go jeszcze zanim zaczął pracować nad alternatywą dla GReadera. Jak przenosiłem się na Feedly to Feed Wrangler jeszcze nie był gotowy, ale dzisiaj działa dokładnie tak jak można się tego spodziewać. Roczny abonament kosztuje $19  z góry – jest to chyba tańsze rozwiązanie od Feedbina przy czym nie można decydować się na miesięczne obciążanie karty. Dzięki niemu David wspiera również swoje własne (darmowe) aplikacje dla iOS – nie testowałem ich, więc ciężko mi się na ich temat wypowiadać.

Klonowanie feedów z Feedly było banalnie proste – wyeksportowałem z niego plik OPML, którego następnie zaimportowałem do Feed Wranglera. Istotne jest to, że Feed Wrangler ma coś co nazywa Smart Streams – one odpowiadają folderom w ex-GReader czy też Feedly. Po zaimportowaniu trzeba poczekać kilka godzin zanim feedy trafią do odpowiednich Smart Streams, ale całość działa kilkanaście sekund po imporcie.

Feed Wrangler »

Czytnik RSS

Reeder 2 for Mac icon 1024px v1Reeder 2 dla Mac – To obecnie moja ulubiona aplikacja na OS X. Program niedawno wyszedł z bety i jest godny polecenia. Pomimo, że ma mniejszą funkcjonalność od ReadKita to jest od niego lepszy pod względem designu, a przy tym jest sporo, sporo szybszy w odświeżaniu feedów. Aplikacja naturalnie wspiera zarówno Feed Wranglera jak i Feedly.

Reeder 2 dla Mac »


ReadKit for Mac icon 1024px v1ReadKit – Ciekawa alternatywa dla Reedera 2. Korzystałem z niego przez jakiś czas i to solidny program, ale Reeder 2 jest po prostu lepszy.

Ma wsparcie dla czytania artykułów m.in z Pocket i Instapaper – to jego atut.

ReadKit dla Mac »


Reeder 2 for iOS icon 1024px v1Reeder 2 dla iOS (uniwersalna) – To był mój ulubiony czytnik odkąd się pojawiła jego pierwsza wersja. Nadal mam go na głównym ekranie głównym pomimo, że korzystam obecnie z Unread – na iPhonie i iPadzie. Jestem obecnie w rozkroku pomiędzy tymi dwoma aplikacjami, ale prawdopodobnie zostanę z poniższą. Ta wersja Reedera 2 również wspiera Feed Wrangler, Feedly i inne.

Reeder 2 dla iOS »


Unread for iOS icon 1024px v1Unread (osobno iPhone i iPad) – Nie myślałem, że kiedykolwiek znajdę coś ładniejszego niż Reeder 2, ale tak się stało, szczególnie na iPadzie. Ten minimalistyczny czytnik zdecydowanie podpada pod moje gusta – jego design jest prawdziwie wyjątkowy. Zapraszam do przeczytania mojej krótkiej recenzji. Wcisnąłem go na główny ekran zarówno iPada jak i iPhone’a, i pomimo że nie ma tak atrakcyjnej ikony to częściej klikam w nią niż w gwiazdkę Reedera 2. Zdecydowanie warty swojej ceny, pomimo jednej (dla mnie małej) wady – Readability można uruchomić dopiero po przejściu na widok WWW (niepotrzebne jak ktoś udostępnia pełny RSS)

Unread dla iPhone »
Unread dla iPad »


Mr Reader for iPad icon 1024px v1Mr Reader (iPad) – Przez krótki okres miałem romans z tym czytnikiem, ale jego UI nigdy nie przypadło mi do gustu. Wiele osób jednak lubi ten czytnik, więc dodaję go do listy jako alternatywa.

Niestety brak wersji na iPhone…

Mr Reader dla iPad »


Leaf for OS X icon 1024px v1Leaf – The News Reader (Mac) – Nie korzystałem z tego narzędzia jeszcze, ale zapowiada się bardzo dobrze i słyszałem o nim wiele dobrego.

Jeśli macie coś do przekazania w jego kwestii to zapraszam do komentarzy poniżej.

Leaf – The News Reader »


Niestety takie rozwiązanie z drugim backendem kosztuje, ale nie potrafię żyć bez swoich RSSów – najważniejszy jest fakt, że wszystko działa tak jak powinno.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.