Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Dlaczego nikt nie prosi Samsunga o tłumaczenie bezpieczeństwa swojego czytnika linii papilarnych? →

· Wojtek Pietrusiewicz · 17 komentarzy

Guy English:

Apple is held to a higher standard of conduct. They’ve spent years, countless hours of hard work and untold advertising dollars to earn that expectation. They have it. When location data or fingerprints, both incredibly obviously hot topics, need to be explained it is Apple that is put in the hot seat. Because they are expected to meet our highest standards.

Miałem o tym pisać w piątek, ale zająłem się innymi tematami, a teraz nie ma to większego sensu – Guy ujął prawie wszystko co chciałem przekazać. Prawda jest taka, że ludzie nie oczekują za wiele po innych firmach, ale od Apple wymagają absolutnej perfekcji i nieomylności.

Apple, żeby wprowadzić czytnik odcisków palców, nie dość, że stworzył technologię, która jest przynajmniej o jedną generacją do przodu względem prób HTC i Samsunga, a to było już przecież blisko pół roku temu, to przy okazji zaprojektował pod tym kątem SoC, aby całość była bezpieczna w Secure Enclave, do którego linkowałem w zeszłym roku. Co więcej, Touch ID jest zabezpieczony sprzętowo, a developerzy nie mają do niego dostępu. Dopóki nie będzie to w 100% bezpieczne to uważam to za świetną decyzję – Samsung postąpił jednak inaczej. Nie zdziwię się jak to się skończy zaraz jakąś dziurą w softwarze.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • MASAKRA

  od azjatyckiego bubla nie oczekuje sie zbyt duzo, to wiele mowi

 • BGN

  Po prostu technologia dotykowa w S5 #nikogo

 • Bartek

  ” stworzył technologię ”

  kolejny „mądry” który myśli ze apple coś wymyśliło. Oni kupili firmę która to zrobiła a nie stworzyli… no ja pierd…

 • Może poczytaj trochę o tym zanim zaczniesz pierdolić.

 • gg23

  „Prawda jest taka, że ludzie nie oczekują za wiele po innych firmach, ale od Apple wymagają absolutnej perfekcji i nieomylności.”

  Może dlatego, że tylko Apple chwali się, że tworzy: „najbardziej zaawansowane systemy”? Od chwalipięty wymaga się więcej.

 • gg23

  Było trochę uszkodzonych iPhonów pochodzących z chińskich fabryk foxconna, ale bez przesady? ;)

 • Nie, to nie dlatego.

 • Bartek

  Jako rasowy fanboy możesz nie wiedzieć że apple skupuje czyjeś rozwiązania i szumnie potem ogłasza jako swoje. W tym przypadku kupiło firmę Authentec aby mieć ten czytnik. Szok i niedowierzanie? Swego czasu widziałem fajny filmik na yt o tym aby widzowie podali coś co apple wymyśliło… niestety nikt nie podołał wyzwaniu. https://www.youtube.com/watch?v=wFeC25BM9E0

 • Oczywiście, że skupuje. A potem wykorzystuje kupioną technologię i wiedzę ludzie w swoich projektach. Bo po to je kupuje. A Secure Enclave jest wewnątrz Apple A7…

 • Bartek

  Kupmy czyjąś wiedzę i zasługi przypiszmy sobie… fuck logic. Całkiem jak Edison i Tesla. Widzę że dalsza dyskusja nie ma sensu :)

 • Kupmy czyjąś wiedzę i zasługi przypiszmy sobie… fuck logic. Całkiem jak Edison i Tesla. Widzę że dalsza dyskusja nie ma sensu :)

  Nie ma, bo próbujesz mi udowodnić, że to Authentec zbudował fragment Apple A7. Oraz, że produkt nic się nie zmienił od 2011 roku. A to kompletna bzdura.
  W kwestii formalnej – skoro Authentec został kupiony kilka lat temu przez Apple, a ludzie z niego pracują dla Apple, to jest to technologia Apple. Nie sądzisz też chyba, że oni zastosowali produkt bez żadnych zmian od prototypu Authentec przed ich nabyciem, prawda? Pomijasz też wiele kwestii związanych z tą technologią, jak chociażby wspomniany ARM.
  A w kwestii fanboystwa – nie ma to dla mnie absolutnie znaczenia, kto kogo kupił. Prawnie i formalnie jest to technologia danej firmy. Może tak postąpić Samsung, a i tak bym to analogicznie opisał. Jest parę wyjątków, ale niewiele.

 • Nikogo nie rusza, gdy średni uczeń dostanie słabą ocenę. Szum zrobi się, gdy słabą ocenę dostanie kujon. To bardziej działa na takiej zasadzie

 • MASAKRA

  Apple to ten co zawsze uwazał na lekcjach, dobrze nauczony i przygotowany? Podobno to wagarowicz i ściąga… :P

 • Bartek

  Stworzył by tę technologię gdyby sam do tego doszedł. Nie zostaje się wynalazcą przez kupienie czyjegoś pomysłu i późniejsze udoskonalenie. Nie twierdzę że Authentec zbudował fragment cpu lesz że to Apple zaadaptowało do swojego cpu (też wątpiła kwestia) rozwiązania Authenteca. Edison nie jest wynalazcą żarówki jak to mylnie większość myśli. Wykorzystał rozwiązanie Swana i tylko go ulepszył. Dokładnie to samo robi apple.

 • Kuba

  Skoro Android nie został stworzony z myślą o bePieczeństwie danych to od czytnika w S5 też tego nie wymagajmy. To jak wstawić drzwi antywłamaniowe w ścianę z płyt GK.

 • To prawda… i nie ma to znaczenia. Apple nie wymyślił pierwszego smartfona. Wszystkie podzespoły istniały do stworzenia czegoś klasy pierwszego modelu przed 2007 rokiem. Tylko oni potrafili wziąć te składniki i zrobić z nich dobre danie. Authenteca mógł kupić ktokolwiek.

 • BGN

  Przyjemne porównanie ;-)