Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

CarPlay – tak będzie wyglądał iOS w samochodzie

· Wojtek Pietrusiewicz · 16 komentarzy

Temat iOS in the Car, który dzisiaj ujrzał światło dzienne oficjalnie jako CarPlay, ciągnie się od połowy 2013 roku, kiedy został po raz pierwszy pokazany podczas WWDC. W międzyczasie było sporo spekulacji na ten temat – teraz pozostaje nam już tylko czekać na jego publiczny debiut w jakimś samochodzie współpracujących marek. Tych niestety nie ma zbyt wielu…

carplay_icon_2xApple dogadał się z grupą BMW, Fordem, General Motors, Hondą, Hyundaiem, Jaguarem, Land Roverem, Kią, Mitsubishi, Nissanem, PSA (Peugeot i Citroën), Subaru, Suzuki, Toyotą, Volvo, Mercedesem i Ferrari. Samochody z CarPlayem tych ostatnich trzech producentów zobaczymy już w tym tygodniu. Wspierane będą trzy modele iPhone’a – 5S, 5C i 5.

Wielcy nieobecni to grupa Volkswagen z takimi markami jak Audi, VW, Porsche, Lamborghini i Skoda. Jak niedawno widzieliśmy, Audi pracuje nad własnymi rozwiązaniami z firmą Nvidia, a niedawno rozpoczął współpracę z Googlem. To niestety nie jest dobre dla konsumentów, którzy coraz częściej oczekują dobrej integracji z telefonami oraz tabletami, na przykład dla pasażerów tylnej kanapy. Teraz zapewne pozostanie im dokonywać wyboru na podstawie wspieranych smartfonów…

CarPlay Music

CarPlay możecie bliżej poznać na stronie Apple tutaj. Osobiście podoba mi się takie rozwiązanie, w którym iPhone zyskuje dodatkowy sposób interakcji na ekranie zamontowanym w samochodzie. Nie jest to lustrzane odbicie UI z telefonu, ale inne, dostosowane do warunków obsługi podczas jazdy. Mocnym argumentem jest tutaj Siri, którą możemy wywołać z przycisku na kierownicy, aby wydać jej odpowiednie polecenia. W praktyce, w Polsce, nie będzie to miało sensu dla większości – Siri nadal nie wspiera języka polskiego.

Wspierane będą trzy modele iPhone’a – 5S, 5C i 5.

Apple na obecną chwilę zaprezentowało mockupy następujących aplikacji: Map, Telefonu, Muzyki i Wiadomości. Zakładam, że teraz wszystko pozostanie w rękach developerów, aby dostosować ich produkty do nowego środowiska. Nie wiemy jeszcze jednak czy Apple udostępni odpowiedni API każdemu, kto będzie chciał z niego skorzystać. O ile fajnie byłoby mieć Tweetbota na ekranie deski to nie spodziewam się, aby to było bezpieczne. No chyba, że w korkach, ale dobrze wiemy, że większość nie powstrzyma się w nieodpowiednich sytuacjach.

CarPlay Messages

Jest jedna rzecz, która podoba mi się w rozwiązaniu Apple – będą wspierali fabryczne przyciski i przełączniki montowane w samochodach. Te są niezwykle ważne z powodu takiego, że obsługa radia oraz innych elementów samochodu nie powinna wymagać oderwania wzorku od drogi. Niestety, ekrany dotykowe oraz systemy obecnie instalowane w samochodach coraz częściej tego od nas wymagają. Auto Motor und Sport kiedyś zrobił ciekawy test w tym zakresie – porównał starego i analogowego Mercedesa 190 z takimi systemami jak MMI, Command czy iDrive. Nowoczesność przegrała i to bardzo, bardzo mocno, z prostotą oraz intuicyjnością starych rozwiązań…

Przepraszam, muszę kończyć, bo idę szukać docka do swojego 5S… w kolorze Ferrari Rosso Corsa.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Zastanawia mnie co tak na prawdę oznacza informacja o dostępności w danym kraju – Zewnętrzny
  Domyślam się, że chodzi o Siri ale czy po za tym będzie działać w naszym kochanym kraju ?

 • Zastanawia mnie co tak na prawdę oznacza informacja o dostępności w danym kraju – Zewnętrzny
  Domyślam się, że chodzi o Siri ale czy po za tym będzie działać w naszym kochanym kraju ?

   
  Nie widzę powodów, dla których miałoby nie działać.

 • madhunt3r

  Czyli niebawem możemy się spodziewać update do iOS 7.1

 • Mam nadzieję, że to będzie jeden z tych niewielu nie spieprzonych systemów samochodowych.

  Pytanie jeszcze jak to będzie wyglądało dla ludzi, którzy iPhone’a nie mają. CarPlay będzie jako dodatkowo płatna opcja czy po prostu część oprogramowania samochodu?

 • Tatsu

  Nie ukrywam że CarPlay będzie dla mnie interesujący tylko w momencie gdy będzie też działał z odpowiednio dostosowanymi produktami producentów car audio, a nie tylko natywnymi rozwiązaniami w producentów samochodów.
  To jest coś o czym wspomnieliście (jak mnie pamięć nie myli) w teście nawigacji/Chevroletów lub w odcinku o Parrocie: w dzisiejszych czasach nie wszyscy mają potrzebę zmiany co chwilę auta.

  Nie zmienię auta dla CarPlay, choć na 100% zmieniłbym system audio w swoim samochodzie na przykład na Parrota z obsługą CarPlay.

 • Ano to problematyczne. A jak ktoś ma drugie, starsze miejskie auto? Też chciałbym móc wstawić do starego auta taki system. Niestety nic na ten temat obecnie nie wiadomo.

 • Marcin Dmochowski

  Właśnie dostałem kolejny powód by wstrzymać się jeszcze z zakupem Range Rover Evoque do czasu aż pojawią się modele z CarPlay :)

 • Patryk Wikaliński

  Podoba mi się! Od czasu WWDC niewiele wiedzieliśmy, a teraz Apple pokazuje nam spore możliwości tego rozwiązania. Zmieniona nazwa na CarPlay lepiej brzmi. Myślę, że może to się dobrze przyjąć.

 • jur_me

  Dostaniemy CarPlay w Polsce jak będzie Siri po polsku – czyli w dallllleeeekiej przyszłości, albo nigdy! Najpierw Siri musi rozumieć język polski, aby prawidłowo wybierać nazwy, nazwiska, tytuły utwory w języku polskim, inaczej to dla polaka mało przydatna funkcja. I nie chodzi tu o umiejętność posługiwania się językami, ale o nazwy trudne do wymówienia – np.: powiedz Grzegorz Brzęszczczykiwiecz, czy miejscowość Szczebrzeszyn itp. Nie ma się, co podniecać wprowadzeniem naprawdę wspaniałej funkcji. Jeszcze poczekamy trochę, albo i więcej zanim zagości w samochodach dostosowanych na polski rynek. Szczerze – to nie liczę wykorzystanie jej w najbliższej przyszłości w samochodach na rynku polskim, a może nawet nigdy jej nie wykorzystamy. Jak na razie „dogaduję” się z moim samochodem w języku polskim – wybieranie numerów (trudniej z nazwiskami), wybieraniem stacji radiowych, utworów z iPhone (połączonego przez bluetooth – czasem ma problem), ustawieniami temperatury w klimatyzacji, ale jakoś mnie rozumie. Ale tak szczerze – to byłaby fajna integracji iPhone z samochodem. Szkoda, że dla Apple jesteśmy dalej niż trzeci świat!.

 • Szkoda, że dla Apple jesteśmy dalej niż trzeci świat!

  Nie jesteśmy. Mamy iTunes Store, App Store i iBookstore. Wiele krajów na świecie jeszcze ich nie ma. A j.pol. naprawdę nie jest łatwy, szczególnie dla Siri. Pomijam fakt, że mają jeszcze sporo do zrobienia przy tych językach, które już wprowadzili.

 • jur_me

  Sorry. No może trochę przesadziłem z tym „dalej niż trzeci świat”. Z drugiej strony szkoda, że CarPlay nie będzie dla nas szybko dostępny.
  Niestety nie potrafię przystosować się do innej platformy niż Apple, i dla mnie cyfrowe życie to Apple, choć szanuję innych. Od Macintosh’a rozpoczęło się to cyfrowe życie i tak sobie trwa przez to prawie 25 lat aż do tej pory.

 • Marcin Dmochowski

  Rozumiem, że masz dostęp do jakichś dokumentów z których wynika, że u nas nie będzie możliwości kupienia w salonie auta z CarPlay?

 • jur_me
 • Marcin Dmochowski

  Jeśli to Apple będzie decydowało kiedy ta funkcja ma być na jakich rynkach a nie producenci aut, to słabo.

 • jur_me

  Tak by to na dzień dzisiejszy wyglądało. Ale może coś się zmieni.

 • Danny Danielak

  najładniejszy SUV jaki kiedykolwiek powstał. Za granicą widzi się je codziennie po kilkanaście sztuk i nie można oderwać oka.