Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Sprawdzamy dlaczego nie działają Powiadomienia Push w Safari

· Wojtek Pietrusiewicz · 3 komentarze

Safari Notifications 01Przez weekend uruchomiłem powiadomienia push dla Makowego ABC, a kilka osób zgłaszało, że nie chcą im one działać. Przede wszystkim powiadomienia wymagają Safari 7 i Mavericks (OS X 10.9.x) – to absolutna podstawa. Po drugie, jest kilka rzeczy, które możemy sprawdzić, żeby zobaczyć czy macie je w ogóle włączone…

Sprawdzamy w Safari

Safari Notifications 05

Przejdźcie do preferencji Safari skrótem ⌘, lub klikając w menu na Safari → Preferencje. Następnie przejdźcie do zakładki Powiadomienia / Notifications i zobaczcie czy tam w ogóle cokolwiek macie. Jeśli Makowe ABC jest na liście i chcecie otrzymywać powiadomienia to wystarczy ustawić opcję na Zezwalaj / Allow.

Sprawdzamy w Preferencjach Systemowych

Safari Notifications 02

Jeśli powyżej wszystko się zgadzało to czas zajrzeć do ustawień globalnych. Uruchamiamy Preferencje Systemowe i przechodzimy do Powiadomień / Notifications zgodnie z powyższym obrazkiem.

Safari Notifications 03

Teraz na liście z lewej strony wystarczy odnaleźć Safari (1) i sprawdzić ustawienia (2). Generalnie można tutaj trochę pogrzebać – mogą być ustawione alerty zamiast bannerów; można wyłączać dźwięki i inne rzeczy, a nadal będzie działało prawidłowo.

Jeśli to nie pomoże…

Sprawdzamy w Terminalu

Safari Notifications 04

Otwieramy Terminal.app i wpisujemy następującą komendę:

  • ls -la ~/Library/Safari/

Powinna pojawić się lista podobna do tej na powyższym screenie. W prawej kolumnie odnajdźcie folder RemoteNotifications i sprawdźcie co ma w ustawione w lewej:

  • drwxr-xr-x (...) RemoteNotifications

Literka oznacza, że jest to katalog. Reszta literek grupowana jest po trzy – powinno to w każdym razie wyglądać jak na powyższym obrazku. Jeśli tak nie jest to wpiszcie poniższe komendy w Terminalu.

  • Stop Safari
  • cd ~/Library/Safari
  • chmod 755 RemoteNotifications/

Ta komenda zmieni prawa dostępu do folderu na prawidłowe. Tak swoją drogą, jeśli chcecie wyłączyć powiadomienia całkowicie to wystarczy w powyższym zastąpić 755 wyrażeniem 000. Wtedy Safari nie będzie miało dostępu do tego folderu i nie będzie mogło zapisywać ustawień powiadomień push.


Jeśli powyższe nie pomogło to nie wiem dlaczego Wam nie działają – sprawdzałem to na czterech różnych komputerach osobiście, a obecnie zapisanych jest już blisko 500 osób. Jeśli jednak odkryjecie co i jak we własnym zakresie to zostawcie komentarz.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.