Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iOS 8 „Okerno”, iWatch i Healthbook – pierwsze konkretne plotki

· Wojtek Pietrusiewicz · 11 komentarzy

Przez ostatnich kilkanaście miesięcy trąbi się o iZegarku, iWatchu oraz iTelewizorze. Plotek w tym temacie jest sporo, ale pierwsze konkretne pojawiły się w zeszłym tygodniu. Mam sporo wątpliwości jeszcze jeśli chodzi o temat takiego zegarka czy też opaski na rękę, a wynika to z faktu, że bardzo trudno stworzyć coś funkcjonalnego, trwałego oraz jednocześnie ładnego. Pod względem designu udało się tylko Jawbone – cała reszta jest paskudna. Ciekawe czy i czym zaskoczy nas Apple…

Apple TV iTV mockup gold

Mark Gurman z 9to5Mac ma kilka dobrych źródeł i raz na jakiś czas pojawiają się takie perełki jak jego artykuł z końca stycznia. Z tego co pisze wynika że przyjdzie nam poczekać do premiery iOS 8, którego tradycyjnie już powinniśmy się spodziewać (w wersji beta) w trakcie wakacji i czasu trwania WWDC – tak, to już tylko kilka miesięcy… Jego źródła w każdym razie donoszą, że to właśnie iOS 8 będzie integrował się ze śledzeniem przeróżnych danych z ogromnej ilości czujników. Ale te wszystkie dane trzeba gdzieś gromadzić…

Healthbook

“Healthbook” to nazwa kodowa aplikacji dla iOS 8, która będzie w stanie monitorować i przetrzymywać wszelkie dane dotyczące naszego ruchu i zdrowia – chodzi o takie rzeczy jak ilość zrobionych kroków, spalonych kalorii i przebytych mil. Aplikacja ma ponadto pozwalać na zarządzanie naszą wagą i jej zmianami, być preinstalowana w systemie operacyjnym oraz ma być konkurencyjna dla wszelkich Nike+ Move czy Fitbitów.

UI aplikacji ma bazować na zasadzie kart.

“Healthbook” ma również monitorować najważniejsze parametry naszego ciała – ciśnienie krwi, poziom nawodnienia, tętno oraz kilka innych jak poziom glukozy. Ponadto będzie wspierał przypominanie o konieczności zażywania tabletek – Mark podejrzewa, że przy pomocy istniejących już Przypomnień.

Źródła Marka ponadto zdradzają jak będzie wyglądał UI aplikacji. Ma bazować na zasadzie kart, po których możemy nawigować gestami. Każda karta ma reprezentować inne dane – np. wspomniane tętno. Ikona aplikacji ma być rzekomo podobna do tego od Passbooka.

iWatch project boxes

iOpaska?

iPhone 5S za pomocą koprocesora M7 potrafi wykonywać kilka ciekawych rzeczy, nie zużywając przy tym niepotrzebnie prądu. Nie potrafi jednak wielu z wyżej wymienionych czynności, jak chociażby pomiar ciśnienia krwi czy tętna. Źródła Gurmana donoszą iż właśnie celem monitorowania takich parametrów Apple pracuje nad kolejną wersją iOS przeznaczoną dla iZegarka czy też iOpaski. Mnogość czujników w nim/niej będzie zbierała dane i dostarczała je bezpośrednio do aplikacji “Healthbook”. Byłyby to zatem system składający się z kilku elementów, którego centrum sterowania pełniłby sam iPhone. Nadal jednak nie wiem jak byłby badany poziom glukozy…

Mark również dowiedział się, że sam iWatch potrafiłby w najgorszym wypadku odczytywać tętno, nawodnienie, ciśnienie krwi oraz ilość zrobionych kroków. Ponoć istnieją jeszcze inne parametry, które są monitorowane, ale nie wiadomo na obecną chwilę jakie.

10389009613_c44cbe9ee4_o


Co z tego wynika?

Po pierwsze, mam spore wątpliwości czy opaska lub zegarek rzeczywiście będzie potrafiła (lub potrafił) zbierać tak wiele i tak dokładnych informacje o naszym ciele. Obecnie na rynku znam kilka urządzeń, które potrafią wykonywać pomiary powyższych rzeczy, ale pojedynczo. Nie widziałem jeszcze niczego tak złożonego, co potrafiłoby zbierać tak dużo informacji za pomocą jednego urządzenia, które (zakładam że luźno) spoczywałoby na naszym nadgarstku. Apple jednak potrafi zaskakiwać…

Po drugie, musimy pamiętać, że to są przecieki na temat produktów prototypowych. To co trafi na rynek może być znacząco okrojone. Być może z czasem zyska większą funkcjonalność, ale to nie w stylu firmy z Cupertino. Prędzej spodziewałbym się drugiej generacji w 2015 roku, która byłaby bardziej rozbudowana.

iwatchc_martinhajek_clean_6

Ciekawe również co stanie się z samym iPhonem. Mamy obecnie rok, w którym powinien zadebiutować całkowicie nowy model iPhone’a, a być może nawet kilka różnych, w różnych rozmiarach. Czy każdy z nich będzie wspierał wspomniany iWatch? Czy będzie wsparcie dla poprzednich generacji iPhone’ów? Tylko dla 5S? To wszystko pytania, które zapewne dręczą wiele osób, bo może się okazać, że trzeba będzie odłożyć spore pokłady gotówki, aby mieć pełny zestaw.

Jeśli chodzi natomiast o samego iOS 8, Mark donosi, że zmiany będą kosmetyczne, bardziej zbliżone do zmian pomiędzy starszymi wersjami iOS, zamiast tak drastycznych jak skok na iOS 7. Najnowsza wersja rzekomo ma nazwę kodową “Okerno”1 i liczę na to, że oprócz spodziewanych poprawek w Mapach (w tym dodanie rozkładów jazdy dla komunikacji publicznej) oraz nowym “Healthbook”, Apple skupi się na poprawieniu stabilności systemu. Podpowiem, że iOS 7.1 praktycznie rozwiązuje większość problemów, ale nadal w fazie beta.

To potencjalnie może być bardzo ciekawy rok…

10667791084_de645d79a6_o

Zdjęcia: Martin Hajek | Źródło: 9to5Mac

 1. Popularne miejsce dla narciarzy w Vermont w USA.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Wydaje mi się, że Apple z iPhonem może zrobić to samo co zrobiła z iPadem. Będą dostępne 2 wersje z takimi samymi podzespołami, a jedyna różnica między nimi to wielkość ekranu.

 • To brzmi logicznie… ale nie rozwiązuje problemu dużego ekranu.

 • GK PL

  Tak się zastanawiam dlaczego iPhone nie ma wyboru rozmiaru ekranu podczas zakupu tak jak w notebookach.
  3,5’/4’/ i warianty pomiędzy 4+ a 6′.
  Rozumiem że wprowadza to problem fragmentacji ale mieliśmy już jeden przypadek powiększania ekranu w iP5 czy wprowadzenie iPada. Developerzy chyba dali sobie z tym radę.
  Jeszcze jeden iOS i raczej kompletnie wyeliminuje się telefony z ekranem 3,5 cala.

  Powyższy koncept zegarka bardzo mi się podoba.

 • Developer musiałby tworzyć różne UI dla różnych rozmiarów. Wyobraź sobie gry – to nie jest opłacalne dla nikogo.

 • Danny Danielak

  A ja się zastanawiam czy wgl wyjdzie nowy plastikowy iPhone. Byłoby to lekko bez sensu bo numeracja przestała by mieć sens. Tzn iPhone 6 i iPhone 6C? a potem iPhone6S i iPhone 7C. Nie działa. Żeby działało trzeba albo wydawać C do dwa lata albo zrezygnować z wersji bez S (iPhone4, iPhone5) Z tego wynika że albo będzie co roku nowy numerek albo C będzie co dwa lata.

 • iPhone 6CS. Proszę jak łatwo.

 • zanskar

  Taki schemat raz wprowadzony może być utrzymywany dłuższy czas, jeśli okaże się to opłacalne w odróżnieniu od pakowania iPhona 5 w nową tanią obudowę i sprzedawanie tego jako iPhone 5c. Nowe urządzenia miałyby wtedy tylko dwie rozdzielczości – jedna dla iPhonów i jedna dla iPadów. Problem byłby tylko z przejściowym okresem, w przypadku starszych iPadów mniejszy bo ich rozdzielczość jest przeskalowaną rozdzielczością nowych (lub odwrotnie patrząc chronologicznie). Gorzej z iPhonem, niewspieranych modeli pewnie nikt nie będzie brał pod uwagę, ale nowe… To by oznaczało konieczność zerwania z rozdzielczością iPhona 5/5c/5s albo… „double Retina” ;) Bo chyba nikt nie wymyśli kolejnego wydłużania ekranu i skalowania aplikacji :/ BTW, czekam na kolejne plotki o szafirowym szkle i panelach słonecznych, bo dopiero co kupiłem 5s ;)

 • Zastanawia mnie jak duzo sprzedaje sie tych plastikow, bo chyba cenowo duzo tanszy nie jest chociaz przyznam ze nigdy nie sprawdzilem :) moze dlatego ze w produktach Apple cenie sobie nie tylko dbalosc o szczegoly i design, ale wlasnie i aluminiowe wykonczenie.

 • „Podpowiem, że iOS 7.1 praktycznie rozwiązuje większość problemów, ale nadal w fazie beta.”
  To jak to w końcu jest – iOS 7 sprawia jakieś problemy czy nie sprawia, bo już się gubię?

 • 7.0.x tak. 7.1 jest boski.

 • Krystian Łazowski

  Ja myślę, że zrezygnują z plastikowego iPhone’a (na co on komu?), a zamiast tego pojawią się trzy rozmiary nowego modelu — nie wyobrażam sobie, by mieli się wypiąć na zadowolonych użytkowników obecnej generacji, którzy, tak jak ja, ani myślą wymieniać ją na coś większego.
  Myślę też, że mogą przejść na skok numeryczny co roku i na każdej premierze wydawać razem np. 6, 6c i 6s, albo coś takiego.