Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Lacie Little Big Disk z Thunderbolt 2 na CES 2014 →

· Wojtek Pietrusiewicz · 11 komentarzy

Perfect for no–compromise video professionals, the new LaCie Little Big Disk permits streaming and editing of 4K or 3D video while in the field – a giant leap forward for mobile post–production workflows. The LaCie Little Big Disk is powered by a set of 500GB PCIe Gen 2 SSDs in RAID 0 to create a perfect blend of performance and capacity even in the most demanding workflow.

Z wstępnych testów Ananda wynika, że w nowym Mac Pro prędkość odczytu ma na poziomie niecałego 1.4 GB/s, a zapis w rejonie 1.1 GB/s – warunkiem jest zestawienie dwóch wewnętrznych SSD na PCIe w RAID 0.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • emigrant

  Wszystko pięknie fajnie, ale jest dużo „ale”. Skoro to DAS na więcej niż jeden dysk to tylko chyba kamikaze robi raid0 w DAS/NAS. Ograniczenie długości kabla, max 2 metry. Żadne inne urządzenie po wifi do tego się nie dostatnie, chyba, że maszyna w którą jest wpięty ten DAS udostępni zasoby, ale takiej maszyny wtedy nie wypada wyłączać. System plików musi mieć znaczenie, trzeba się zdecydować jaki ma być. HFS+ nie wszędzie podmontujemy jak już ktoś z tym Lacie zamierza wędrować. Do wingrozy potrzebne są płatne programy żeby zobaczyła hfs+ i na dodatek nie działa to zbyt dobrze z tego co mi wiadomo. Pod *BSD w ogóle się nie podmontuje.

  Ja tam zawsze byłem fanem i jestem NASów, czyli wpiętego w sieć LAN. System plików nie ma totalnego znaczenia dla wpinających się hostów. Jak NAS ma błogosławieństwo od Apple to mamy po wifi i nie tylko backup Time Machine. Jak NAS ma kilka sieciówek zawsze można zrobić agregację portów. Jak ktoś ma sieć opartą o 10Gb to już na dziś może mieć z NASa po LACP np. 40Gb/s full-duplex. NAS można zawsze odizolować na odległość 100 metrów(cat7 przy 10GE), zabezpieczyć przeciwpożarowo itd.

  Na koniec, nie wydaje mi się, że praca via „kabel” w czasie rzeczywistym to jest dobry pomysł. Żeby to miało jeszcze wydajnościowy sens to na dodatek trzeba to spinać w raid0. Nie tylko TB, ale usb, fw, fc, eth, itd. Takie DAS/NAS tylko powinny służyć do przetrzymywania prac. Najlepiej raid1 z wielu dysków. Ja bym wolał te pieniądze przeznaczyć na SSD np. już z segmentu Enterprise i wpiąć go bezpośrednio w maszynę(zakładając, że taki da się kupić) jak już ten dysk ma służyć do pracy w czasie rzeczywistym.

  Zahaczając trochę o nMP to dziwi mnie, że w nMP nie siedzi SAS-owa pamięć flash. Siedzi zwykłe, samsungowe badziewie MLC wpięte pod pci-e. Trochę to nie pasuje do Xeona, ramu ECC Reg, gpu segmentu pro, itd.

 • Przy pracach wideo czy kompozycji graficznej (szczególnie w wysokich rozdzielczościach) agregacja portów lan nie wystarcza. Przypominam, że Mac Pro ma tylko 2 porty. Więc nawet taki 4-portowy Synology nic nie wniesie. Owszem, jest przyspieszenie, lepsza responsywność. Ale nawet wtedy nie pomaga zbyt wiele. iSCSI też niewiele pomoże, a tylko wnosi dodatkowe ograniczenia.
  Rozwiązaniem jest coś na 4 dyski i raid5 (minimum 3 dyski) lub ewentualnie raid10 (minimum 4). Podobno Pegasus w raid5 jest szybki (mam na myśli jego kontroler sprzętowy, bo TB2 i tak jest najszybszym sposobem połączenia).
  Ktoś, kto kupi nowego maka pro tak na serio – do pracy, nie będzie ciągnął materiałów po lan.

  Raid0 nie jest taki zły – zapewnia dużo większy stopień przyspieszenia niż agregacja portów lan. Warunek uzywania tego niebezpiecznego raida – backup w time machine co godzinę oraz np. 1-2 razy dziennie backup w NAS.
  Ja dodatkowo robię raz na tydzień oraz od razu po większych pracach lustrzaną kopię projektów na zewnętrznym dysku, który zaraz potem natychmiast odłączam i odkładam na półkę.

  Reasumując – NAS jest fajnym i eleganckim rozwiązaniem, ale nie do wszystkiego.

 • Mylisz segmenty cenowe oraz przeznaczenie mam wrażenie. Nie wiem też co LBD ma mieć wspólnego NASem – zupełnie różne urządzenie.

 • emigrant

  Ma dużo wspólnego. LBD to nic innego jak NAS, tylko bez sieciówki, czyli DAS( Direct Attached Storage).

  Gdzie co gdzie mylę? Napisałem o tym LBD jako storage i jako urządzenie do pracy w czasie rzeczywistym. Tylko mi ten raid0 się nie podoba. Kto pracuje poważnie pod raid0?(weird :/) Jak zestawimy raid1 to tb2 będzie się marnowało.

  Jak ktoś ma zamiar pracować w czasie rzeczywistym na materiale na tym Lacie i na dodatek w raid0 to jest zawsze większe prawdopodobieństwo, że raid0 z automagicznych przyczyn się rozkraczy niż padnie jeden dysk bez raid przed zrobieniem jakiegokolwiek backupu podczas kompilacji dużego kodu czy renderingu.

  Poza tym co do tej zabawki włożymy? max 2x1TB SSD. Co to jest aktualnie 2TB? nic. Trzeba daisy chainować, bez sensu. Może 1 czy 2TB jest wystarczające, nie mam pojęcia. Tak na logikę to bardzo mało np. przy materiale 4k?

  Jeżeli on ma być jako storage(raid1 lub kamikaze raid0) to jakaś kpina, jeżeli na nim pracować bezpośrednio to raczej tylko wchodzi w grę raid0 żeby to miało jakikolwiek sens o samej pracy i samego szybkiego przesyłu po tb2.

 • emigrant

  Chciałbyś aby podczas wielogodzinnego renderingu czy kompilacji rozjechał się raid0? Tu backup nic nie ma do rzeczy. Nie wiem, może za mocno się czepiam tego raid0. Tylko, że on jest jedynym sensem i w sumie koniecznością w tej zabawce LBD przy TB2.

 • Raid0, niezależnie od tego czy jest w NAS czy DAS jak słusznie zauważyłeś nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem, ale wielokierunkowy backup ostatecznie pozwala na jego użycie w momencie gdy kluczowa jest prędkość a nie stać nas na 3-4 dyskowe macierze. Tak więc rozpatrujemy 2 różne technologie, przeznaczone jednak do czego innego.

 • Nie każdy montuje wielogodzinne produkcje. Nie robi się też montażu na NAS po takim ethernecie, szczególnie 4K. Do małych projektów w terenie jak znalazł. Jako dodatkowa przestrzeń na pojedyncze niewielkie projekty również. Nie widzę też powodu dla którego to miałby być jedyny dysk podłączony. Można zawsze mieć dwa.

 • Jeszcze nie słyszałem o takim przypadku.

 • Marucins

  To ma wyglądać a nie działać.

 • emigrant

  BTW, w nMP na upartego można mieć 12 sieciówek ;). Mamy 6 portów TB i 4 porty usb, plus 2xNIC wbudowany. Hmm, nie wiem czy takie przelotki da się zagregować. Np. na przelotce ethusb nie działa dhcpd lub działa źle.

 • dc

  „Ktoś, kto kupi nowego maka pro tak na serio – do pracy, nie będzie ciągnął materiałów po lan.”
  Bo jego ulubione kontrolery 10GbE z poprzedniego MP nie będą pasować do nowego?

  NAS to też zastosowanie pro. Czasem dane są za duże, żeby weszły na DAS wszystkich klientów, a abstrakcja dostawcy danych wyższa niż NAS zbyt kosztowna.