Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Twitter 101 – Tweet zaczynający się od @nicka

· Wojtek Pietrusiewicz · 22 komentarze

Wielu z Was, nawet Ci którzy korzystają z Twittera od dawna, nie zna kilku podstawowych zasad Twittera. Inni ich nie rozumieją, a jak to zwykle bywa, warto je poznać, aby móc lepiej korzystać z danego narzędzia oraz nie dziwić się dlaczego ktoś czegoś nie widzi. Dzisiaj wytłumaczę jak działa Tweet, gdy zaczynamy go od czyjejś ksywki z małpą przed nią…

Podstawy

Tweety zaczynające się od, dla przykładu, @morid1n, możemy podzielić na trzy rodzaje:

  • odpowiedź na czyjegoś tweeta (za pomocą przycisku “reply/odpowiedz”)
  • tweet kierowany do kogoś konkretnego
  • tweet o kimś konkretnym, ale bez zrozumienia zasad jego działania

Uwaga – Tweety rozpoczynające się od @ksywki są widoczne (na timelinie) tylko dla osób, które śledzą osobę piszącą jak i osobę, do której napisany tweet był kierowany.

Odpowiedź na czyjegoś tweeta

W tym pierwszym wypadku, jeśli odpowiadamy komuś na jego tweeta za pomocą przycisku “reply/odpowiedz”, to automatycznie odpowiedź będzie zaczynała się od jego ksywki. Przykład:

Ja piszę: Jestem radiowoprzystojny.
Ktoś odpowiada: @morid1n Tak, jesteś brzydki.

Twitter 101 - konwersacjeCo więcej, po odpowiedzi w ten sposób, tworzy się konwersacja, którą inni mogą prześledzić. Warunkiem zachowania jej ciągłości jest odpowiadanie zawsze jednym tweetem na ostatniego skierowanego do nas. W przypadku większej ilości osób konwersacja często “rozwala się” i Twitter nie potrafi jej prześledzić prawidłowo – musimy to wtedy robić ręcznie.

Nowy tweet zaczynający się od czyjejś ksywki

Jeśli zaczniemy pisać całkowicie nowego tweeta, za pomocą przycisku “nowy tweet”, to nie będzie on powiązany z jakąkolwiek dotychczasową konwersacją, ale może oczywiście być początkiem nowej, jak ktoś na niego odpowie.

Jeśli na początku tego nowego tweeta będzie czyjaś ksywka, zaczynająca się od @, np. @morid1n, to tweet ten będzie widoczny na timelinie tylko dla osób, które śledzą zarówno osobę, która napisała tweeta oraz osobę od czyjej ksywki tweet się zaczynał.

Przykład 1 – tweet od @kubamroz:

Tego tweeta zobaczą wszyscy, którzy śledzą @kubamroz.

Przykład 2 – tweet od @macaztek:

Tego tweeta zobaczą tylko osoby, które śledzą zarówno Tomka (@macaztek) oraz @MakoweABC.


Różnica pomiędzy tymi tweetami mam nadzieję, że jest jasna. To właśnie dlatego często ludzie wstawiają na początek tweeta spację lub kropkę, żeby wszyscy ich followersi zobaczyli danego tweeta lub odpowiedź. Taka metoda tweetowania nie psuje układu konwersacji, a jest przy okazji metodą zainteresowania tematem szerszej publiczności. Powinna być naturalnie używana tylko wtedy, gdy chcemy tematem zainteresować więcej osób.

Przykład tweeta, którego zobaczą ludzie śledzący tweetującego i tweetowanego:

@macaztek Nie oddam Ci RX1R już nigdy.

Przykład stosowania kropki w tweetach – tweeta zobaczą wszyscy śledzący timeline tweetującego:

.@macaztek to fajny gość.


Pytania?

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.