Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

OS X Mavericks – przygotowania i instalacja od A do Z

· Wojtek Pietrusiewicz · 30 komentarzy

OS X Mavericks zostanie zaprezentowany najprawdopodobniej już dzisiaj wieczorem w naszej strefie czasowej i wiem, że wielu z Was nie może się tego doczekać. Zanim jednak rzucicie się w wir upgrade’owania, to chciałbym przypomnieć Wam o podstawowych krokach, dzięki którym będziecie bezpieczni, gdyby przypadkiem coś się nie powiodło.

Backup

Tradycyjnie już to mówię, ale koniecznie zróbcie backup. Za pomocą Time Machine, CCC czy SuperDuper! Po prostu zróbcie kopię wszystkich swoich danych, dla własnego bezpieczeństwa. Jeśli jeszcze nie zaczęliście tego robić, to zacznijcie. To naprawdę tylko kwestia czasu aż padnie Wam dysk i stracicie wszystko. Wyobraźcie sobie, jak się poczujecie jak znikną Wam wszystkie zdjęcia z kilku ostatnich lat.

Mój wygląda tak.

Wymagania sprzętowe

OS X Mavericks ma dokładnie takie same wymagania sprzętowe jak OS X Mountain Lion:

 • iMac (mid 2007 lub nowszy)
 • MacBook (late 2008 alu, early 2009 lub nowszy)
 • MacBook Pro (mid/late 2007 lub nowszy)
 • MacBook Air (late 2008 lub nowszy)
 • Mac mini (early 2009 lub nowszy)
 • Mac Pro (early 2008 lub nowszy)
 • Xserve (early 2009)

Jak sprawdzić jakiego mamy Maka?

About this mac

Klikamy w jabłuszko w górnym lewym rogu naszego ekranu i następnie wybieramy opcję Ten Mac / About this Mac. Teraz wystarczy kliknąć w przycisk oznaczony napisem Więcej informacji, aby wyświetlić powyższe okno dialogowe. Z niego wynika, że mam iMac 27″, model late 2009.

Co jeszcze potrzebujemy do instalacji?

Do zainstalowania OS X Mavericks potrzebna będzie instalacja OS X 10.6.8 Snow Leopard, OS X 10.7.x Lion lub OS X 10.8.x Mountain Lion. Zakupu dokonujemy poprzez Mac App Store, więc nie zapomnijcie o dodaniu karty kredytowej lub jakiejś płatniczej.

OS X to nie Windows

Wiele osób pyta o to, czy warto przed zainstalowaniem nowego OS X zrobić czysty reinstall poprzednika. Generalnie odpowiedź brzmi „nie”, ale od reguły są wyjątki:

 1. Jeśli kupiłeś używanego Maka z instalacją poprzedniego właściciela to uważam, że warto, chociażby ze względu na wyzerowanie wszystkich ustawień. Dobrze zacząć przygodę z OS X na domyślnych ustawieniach, aby następnie je modyfikować zgodnie ze swoimi potrzebami. Gorzej być zmuszonym do korzystania z dziwnych przyzwyczajeń osób trzecich i zniechęcić się do systemu.
 2. Jeśli obecna instalacja OS X nie funkcjonuje prawidłowo to nowa wersja jest świetną okazją do rozpoczęcia wszystkiego od nowa.

To oczywiście przykładowe ekstremalne sytuacje. Moja własna instalacja jest jeszcze z czasów OS X 10.5 i nic jej nie dolega.

Reinstalacja systemu

OS X Mavericks Page icon 1024pxCzasami, jeśli coś nie działa prawidłowo, albo w przypadku przenoszenie systemu za pomocą obrazu lub przekładaniem dysku do nowego komputera, warto przeinstalować OS X bez formatowania dysku. Taka procedura zapewnia „odświeżenie” wszystkich plików systemowych, jednocześnie nie kasując żadnych naszych danych czy ustawień.

W tym celu wystarczy ponownie pobrać instalator z Mac App Store, uruchomić system z Recovery Partition lub włożyć pendrive’a do portu USB i rozpocząć zwykłą procedurę instalacyjną.

Dyski i Naprawa uprawnień

Za pomocą Narzędzia dyskowego warto sprawdzić w jakim stanie są nasze dyski za pomocą opcji weryfikacji/naprawy oraz naprawić uprawnienia na dysku systemowym. Pełną procedurę znajdziecie tutaj.

Mac App Store

MacAppStore icon 512pxJako, że Mavericks będzie do kupienia tylko i wyłącznie przez Mac App Store, to pamiętajcie o potwierdzeniu, że macie czym i jak za niego zapłacić. Zweryfikujcie ważność karty płatniczej/kredytowej podłączonej do Waszego konta.

Instalator będzie też zajmował kilka gigabajtów, więc warto zapewnić sobie odpowiednie łącze do jego sprawnego pobrania.

Kopia instalatora!

Po pobraniu Mavericksa, na biurku pojawi się ikona z plikiem instalacyjnym OS X 10.9. Warto ją skopiować, na przykład na zewnętrzny dysk, przed rozpoczęciem instalacji.

Procedura instalacji

Sama instalacja jest banalnie prosta. Najpierw należy kliknąć przez kilka obowiązkowych screenów i potwierdzić gdzie chcemy go zainstalować (w 99% przypadków będzie to Macintosh HD), a następnie cierpliwie czekać na jej zakończenie. Cała operacja u mnie trwała około 20-30 minut.

Warto przeczytać przed instalacją

 1. OS X 10.9 Mavericks na WWDC 2013 – nowości.
 2. Jak stworzyć instalacyjny pendrive z OS X 10.9 Mavericks.
 3. OS X Mavericks – iBooks.
 4. OS X Mavericks — Apple Maps.
 5. OS X Mavericks — Nowy Finder.
 6. OS X Mavericks — poprawiony Kalendarz.
 7. OS X Mavericks – iCloud Keychain.

Na koniec

Przypominam, że do pobierania Mavericksa rzuci się równocześnie kilka milionów osób. Serwery mogą tego nie wytrzymać, więc polecam po prostu uzbroić się w cierpliwość, bo płacz niczego nie przyśpieszy. Narzekania na Facebooku i Twitterze również.

Zrobiliście ten backup/obraz dysku, prawda? PRAWDA?!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.