Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Apple A7 z iPhone’a 5S rozebrany

· Wojtek Pietrusiewicz · 7 komentarzy

Chipworks dobrało się do Apple A7 z najnowszego iPhone’a 5S przed paroma dniami. Nowy SoC ma dwukrotnie większą wydajność od poprzednika, A6 znanego z iPhone 5, pod względem zarówno CPU jak i GPU. Co ciekawe, jest taktowany taką samą częstotliwością, wynoszącą 1.3 GHz, ale oparto go o 64-bitową architekturę ARMv8 – więcej na jej temat znajdziecie tutaj.

Sam SoC wykonany jest w technologii 28 nm, ale zmniejszono odległości pomiędzy tranzystorami, która wynosi 114 nm zamiast 123 nm. Dzięki tym zabiegom, powierzchnia A7-ki jest o około 33% mniejsza niż byłaby przy technologii 32 nm od zajmowanej przez A6 i dzięki temu jest niewiele większa od A6.1

Apple A7 ChipworksKoprocesor M7, towarzyszący A7, to Cortex-M3 (NXP LPC18A1) taktowany częstotliwością 180 MHz (jeśli mnie pamięć nie myli). Odpowiedzialny jest za zbieranie i przetwarzanie danych z żyroskopu, akcelerometru i kompasu. To o tyle ważne, że M7 potrafi te czynności wykonywać, zużywając jedynie 1/6 energii, którą potrzebowałby A7. Wygląda na to, że te dane są zbierane niezależnie przez telefon, czy tego chcemy czy nie. Być może w późniejszych wersjach iOS 7 pojawi się możliwość wyłączenia tego, ale tymczasem, jak zauważyli przede wszystkim użytkownicy aplikacji Argus, 5S zbiera dane od momentu, w który zaczęliście go używać. Zakładam też, że są zerowane razem z resetem telefonu. Osobiście chciałbym móc to wyłączyć – na obecną chwilę tego kompletnie nie potrzebuję, a M7 w tej sytuacji niepotrzebnie pobiera dane. Jednocześnie nie mogę się doczekać tego co wymyśli Nike+ Move.

Znacznie bardziej interesujący jest fakt, że iPhone 5S to pierwsze urządzenie na świecie wspierające Multipath TCP.

5S korzysta z układu BCM4334 do obsługi BT i Wi-Fi. Wspierane jest 802.11 a/b/g/n, ale niestety nie najnowszy ac, obecne już w MacBookach Air i iMakach z 2013 roku. Nie robi to w praktyce na dzień dzisiejszy większej różnicy, ale znacznie bardziej interesujący jest fakt, że iPhone 5S to pierwsze urządzenie na świecie wspierające Multipath TCP. W przypadku klasycznego TCP, jeśli zostanie zerwane połączenie z internetem, musi zostać ponownie zestawione, a to stracony czas. MPTCP potrafi w takiej sytuacji dynamicznie przełączać się pomiędzy połączeniami, nawet wykorzystując to szybsze – dobrym przykładem tutaj jest połączenie telefonu ze światem jednocześnie za pomocą Wi-Fi i 3G lub 4G. Na obecną chwilę z MPTCP korzysta tylko i wyłącznie Siri – zakładam więc, że jest w fazie testów.

  1. Poprawiłem zdanie, bo rzeczywiście znaczyło co innego niż miało znaczyć.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.