Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Pilnie potrzebuję pomocy przy wyborze HDD

· Wojtek Pietrusiewicz · 24 komentarze

W zeszłym tygodniu w końcu postanowiłem się umówić z Apple na wymianę fabrycznego dysku Seagate, który był z wadliwej serii i podlega wymianie na koszt producenta. Problem w tym, że ten dysk ma pojemność 1 TB. W weekend postanowiłem skorzystać z tej oferty w nietypowy sposób — wymienić dysk na 2 lub 3 TB własny, a nowy 1 TB od Apple włożyć do zewnętrznej kieszeni USB 3.0. No właśnie z tymi dwoma ostatnimi rzeczami potrzebuję Waszej pomocy.

Nie śledzę rynku ani dysków, ani kieszeni. W tym drugim przypadku oczekuję czegoś pięknego i minimalistycznego, najlepiej metalowego. Jeśli macie sugestie, to proszę zostawcie komentarz. W przypadku samego dysku … no właśnie. Nie wiem na jaki się zdecydować. W pierwszym momencie chciałem kupić WD Black o pojemności 2 TB, ale skok cenowy względem WD Blue jest spory, a wydajność w niektórych testach niższa niż tego tańszego dysku. Zaletą Black jest gwarancja, która wynosi 5 lat. Następnie przejrzałem ofertę Seagate’a, który ma jeden model bardzo dobrze wypadający w benchmarkach — ST3000DM001 — w cenie dwuterówki WD–ka. Mają też hybrydowy SSHD, czyli HDD połączony z nutą SSD w swojej ofercie, o pojemności 2 TB (ST2000DX001).

Przypominam, że mój iMac ma SATA 3 Gb/s, a więc teoretycznie jest w stanie wykorzystać maksimum z każdego z tych HDD, ale w przypadku SSHD już nie będzie tak różowo.

Jeśli polecacie któryś z powyższych (lub innych!) to proszę o konkretne uzasadnienie wyboru. Tutaj znalazłem ciekawy test, na łamach Pure PC oraz przypominam jeszcze o zajebiście ważnej rzeczy — HDD musi mieć odpowiednie podłączenie dla czujnika temperatury dla iMac, a nie mam pojęcia skąd mam wiedzieć, który HDD takowy ma.

Podsumowując wymagania:

  1. Prawidłowe złącze do czujnika temperatury.
  2. Szybki, dobry dysk, na którym leżą materiały wideo do FCPX.
  3. HDD czy SSHD? WD czy Seagate?
  4. Ładna obudowa do 3.5″ HDD 1 TB.

P.S. Mam już SSD jako systemowy jakby ktoś nie wiedział.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.