Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iPhone 5s – przemyślenia

· Wojtek Pietrusiewicz · 37 komentarzy

Obecność 5c zupełnie mi nie przeszkadza – z jednego prostego powodu. Dopóki Apple będzie produkował takie telefony jak 5s to nie obchodzi mnie jak i na czym zarabiają pieniądze. Podobnie zresztą patrzę na markę Porsche – dopóki zarabiają fortunę na Cayenne i podobnych paskudnych wynalazkach jak Panamera, to mam gwarancję, że 911 będzie rozwijane i nie znikie z rynku. A mnie interesuje tylko 911…

Nowości

Pomimo, że 5s jest uaktualnieniem 5-tki, podobnie jak w przypadku modelu 3G/3GS oraz 4/4s, to jest to największy skok technologiczny pomiędzy generacjami jaki dotychczas miał miejsce. Niestety nie pod jednym ważnym względem, ale tego nie ogarnął jeszcze żaden producent – chodzi o akumualtor, który wydaje się być taki jak w 5–ce lub niewiele lepszy. Oby tylko nie było gorzej…

Touch ID

iPhone 5s gold Touch IDNajwiększą nowością jest Touch ID – czytnik linii papilarnych, dzięki któremu możemy odblokować telefon muśnięciem palca po przycisku Home, którego wykonano ze szkła szafirowego. Dodatkowo można również podawać w ten sposób nasze hasło w App Store, iTunes Store i iBookstore, a nie wątpię, że będzie to jeszcze lepiej wykorzystane jak tylko developerzy dobiorą się do odpowiednich API. Codziennie odblokowuję ekran swojej 5-tki kilkadziesiąt razy – wygoda i oszczędność czasu będzie znaczna.

Aparat

Większa matryca i jaśniejsze szkło nie dorównuje HTC One – pixele są nadal mniejsze (1.5 µm vs. 2.0 µm), a szkło ciemniejsze (odpowiednio f/2.2 vs. f/2.0), ale iPhone ma dwukrotnie więcej megapikseli. Jako, że intensywnie testowałem oba aparaty to mogę śmiało powiedzieć, że One robi bardzo dobre zdjęcia, ale niestety brakuje mu detali właśnie ze względu na niską rozdzielczość.

iPhone 5S Space Gray

Patrząc na nowe technologie działające w tle i dodatkowo w czasie rzeczywistym, 5s powinien być znakomitą opcją w tej kategorii. Aparat, przykładowo, w trakcie wykonywania zdjęcia w tle robi ich kilka. Następnie potrafi wybrać najostrzejsze, a nawet połączyć ostre fragmenty kilku zdjęć w jedno. Jest też kilka innych magicznych rzeczy dziejących się w tle, ale najbardziej cieszę się z faktu, że panoramy będą wyrównywane klatka po klatce. Dotychczas cała panorama była naświetlona tak jak aparat wyliczył scenę dla pierwszego ujęcia – teraz będzie osobno dobierał nastawy dla każdego i w czasie rzeczywistym je łączył, bez konieczności czekania ani sekundy. Nie zapominajmy również o możliwości kręcenia wideo w 120 fps i robienia płynnego przejścia do slow mo kiedy chcemy, w trakcie edycji po nagraniu filmu.

Apple A7 i M7

iPhone 5s silver

Apple A7 – nowy SoC – jest ponownie do dwóch razy szybszy od poprzednika. To jedna z rzeczy, która mnie przekonała do tego telefonu. iOS 7 pod A6 działa bardzo płynnie i sprawnie. Pod A7-ką będzie fruwał. Dodatkowo wprowadzono coprocessor, który będzie odpowiadał za sterowanie i rejestrowanie tego co się dzieje z żyroskopem i innymi czujnikami, dzięki czemu iPhone będzie wiedział czy siedzimy, biegamy lub jedziemy samochodem. Ciekawe jak to wpłynie na baterię tak swoją drogą… Najbardziej jednak jestem ciekawy nowych możliwości aplikacji takich jak Moves czy Nike+ Move. Jak developerzy się dobiorą do nowego API – CoreMotion – to będzie bardzo interesująco…

Kolory – Szary Kosmos i Złoty

iPhone 5S all colours

Jednak wprowadzono, zgodnie z przeciekami, oba nowe kolory, przy czym space grey zastępuje dotychczasowy slate. Osobiście widzę potencjał w złotym – o szampańskim odcieniu – ale będę musiał go zobaczyć na żywo przed ostateczną decyzją. Nie jest to jednak kolor, który mnie osobiście interesuje i w którym kupiłbym telefon. Ma jednak jedną zaletę – każdy będzie wiedział, że mamy nowy model. W ofercie nadal pozostał srebrny, więc taki planuję kupić, a obecność pozostałych mi nie przeszkadza.

Modele

iPhone 5s vertical all colours

iPhone 5s dostępny jest jako:

 • A1533 – wspierający GSM (UMTS / HSPA+ / DC-HSDPA / LTE) i CDMA
 • A1453 – wspierający CDMA i LTE
 • A1457 – wspierający GSM (UMTS / HSPA+ / DC-HSDPA / LTE)
 • A1530 – wspierający GSM (UMTS / HSPA+  / DC-HSDPA / FDD-LTE / TD-LTE)

Ponownie, podobnie jak w przypadku 5s, nie wiemy jaki model będzie oferowany w Polsce, ale osobiście obstawiam A1533 A1457. Temat do potwierdzenia.

Ekran

Niestety nic nie wiemy na temat technologii ekranu. Zakładam, że nie udało się Apple pozyskać wystarczającej ilości LCD Sharpa wykonanych w technologii IGZO, która zużywa znacznie mniej energii niż IPS – gdyby tak było to trąbiliby o tym. LCD jednak wspiera pełny zakres sRGB i prawdopodobnie będzie jednym z lepszych ekranów na rynku – ryzykuję mówiąc to, ale tak myślę. Nie stać Apple teraz na strzelenie sobie bramki.


iPhone 5s nie jest produktem rewolucyjnym jako całość, ale ma dwie cechy, które podpadają pod to słowo. Po pierwsze, iOS 7 czy nam się podoba czy nie, redefiniuje pewne aspekty tworzenia UI. Nie dość, że zdecydowano się na duży stopień grywalizacji, to wprowadzono kilka unikalnych rozwiązań, które znacząco ułatwiają codzienne życie. To właśnie filozofia Apple – ułatwiania codziennych czynności, stosując nowoczesną technologię, która ma jednak pozostać niewidoczna. Mówiłem jednak o dwóch cechach – tą drugą jest Touch ID. Proste i genialne.

Mam tylko jedno pytanie: Czemu Apple, do jasnej cholery, pozostawiło tą paskudną ikonę Ustawień / Settings?!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Bartek Kozlowski

  jakos po tej prezentacji nie czulem ekscytacji. rok temu jakos bylo ciekawiej, wieksze emocje. moze to przez to, ze wszystko wlasciwie wiedzielismy, albo przejscia z X na XS sa mniej barwne :) juz nie pamietam jak to bylo z prezentacja 4S – pamietam tylko ze bylo smutno, bo stalo puste krzeselko

 • Filip Wesołowski

  Cały czas jakoś mi ciężko uwierzyć w to pełne pokrycie przestrzeni sRGB.

 • Bartosz Górecki

  Rewolucji tu nie ma, jest za to solidna ewolucja, którą cenię sobie dużo bardziej.

  „Dopóki Apple będzie produkował takie telefony jak 5s to nie obchodzi mnie jak i na czym zarabiają pieniądze.”

  Pozwolę sobie nie podzielić Twojej opinii. Wszystkie produkty tworzą spójny wizerunek firmy i często jest tak, że jeden odstający potrafi podkopać mozolnie budowane latami zaufanie klientów i sposób w jaki firma jest postrzegana.

  „Osobiście widzę potencjał w złotym – o szampańskim odcieniu…”

  Podobno będzie nie do kupienia bo całą produkcję kierują do Rosji. :-D

  „…space grey zastępuje dotychczasowy slate.”

  Największa wada! Czy nie można było zaprezentować po prostu czarnego. Obecnie tak naprawdę żaden z przedstawionych wariantów kolorystycznych mi się nie podoba.

 • Bartosz Górecki

  Podczas prezentacji 4S główną atrakcją było Siri.

 • Boje się jak będzie z tym API Touch ID. Phill Schiller powiedział o Touch ID: „It’s never available to other software. It’s never uploaded to Apple’s servers or backed up to iCloud.”

 • „Mam tylko jedno pytanie: Czemu Apple, do jasnej cholery, pozostawiło tą paskudną ikonę Ustawień / Settings?!”

  Paskudna jest też ikona Safari i Game Center. Nieciekawie IMO wygląda też Newsstand.

 • Dokładnie, API od Touch ID nie jest dostępne dla deweloperów i nie wiadomo czy kiedykolwiek będzie. Zapewne chodzi o to, że wówczas nie ma gwarancji, że ktoś nie wyśle sobie naszych odcisków palców na serwer.

 • Marcin Dmochowski

  Może porzucono czarnego ze względu na problemy z widocznymi rysami? Jak zarysuje się szara powłoka to nie rzuca się tak to w oczy jak w przypadku aluminium przebłyskującego z rys na czarnej powłoce?

 • iPad pokrywa od dwóch lat. iPhone od roku w 5.

 • Proces tworzenia idealnie czarnego zajmuje kilkukrotnie dłużej niż slate.

 • Zakładam że chodziło o to że nasze biometryczne dane są bezpieczne, a nie że nie możemy ich używać. Może się mylę.

 • belike81

  Phill miał na myśli DANE z Touch ID. API to w dużym uproszczeniu zestaw odpowiedzi jakie może twórca aplikacji uzyskać od systemu na postawione pytanie np. „Autoryzuj dostęp” – > „Dostęp autoryzowany pomyślnie/nie pomyślnie”. W zależności od odpowiedzi otrzymanej z API systemu podejmowane są przez daną aplikację dalsze działania.

 • paweljonca

  Wczoraj wieczorem zainstalowałem iOS7GM – to jest dramat! Jestem pewien, że pod naciskiem bardzo dużej krytyki (jak na Apple) powoli będą to zmieniać.

 • Pshemko

  To teraz firma będzie miała już komplet danych o użytkownikach, łącznie z odcinkiem palca.

 • lookash

  Przypominam, że jadąc do stanów nadal potrzebna jest wiza i dobrowolnie oddajemy im nie tylko kciuk, ale i całe 10 paluchów ;) Tak więc nasze (a przynajmniej tych którzy jechali do usa) odciski już dawno latają po bazach stanów;)

 • Można popatrzeć na to, przez pryzmat ewolucji laptopów: na początku był szał, że da się komputer za rączkę targać gdzie się chce. Później był bieg za rozdzielczościami, wagą i wielkością ekranu. Gdy tego zabrakło czepiono się bajerów: dodatkowy ekran na pokrywie, fizyczne pokrętełka do muzyki, czytnik paluchów.

  Ewolucja komórek pomału się kończy, teraz czeka nas kilka lat stagnacji, później znowu ktoś wyskoczy z jakimś rewolucyjnym urządzeniem do komunikacji, które będąc zręcznym miksem poprzednich technologii rzuci nowe światło na tę gałąź technologii.

  Czekam na początek ery Post-Smartphone.

  „Gdybym na początku swojej kariery jako przedsiębiorcy zapytał klientów,
  czego chcą, wszyscy byliby zgodni: chcemy szybszych koni. Więc ich nie
  pytałem.”

 • koglow

  Przypominam, że wyrabiając paszport od kilku lat już pobierają odciski paluchówi tego się nikt nie boi, a jakoś nie chce mi się wierzyć, że nasze ministerstwa są bezpieczniejsze niż te największe korporacje amerykańskie.

 • Nie będzie. Po co powielasz bzdury?

 • stagnacja

  Nie wiem czy ktoś zwrócił uwage jak mało przekonywujący był Infinity Blade 3 ? na kimś kto grał w IB2 zrobił jakiekolwiek wrażenie ? Osobiście nie widze żadnego skoku jakościowego – mało tego – animacja kulała . I ten ich usmiech wraz z „incredible” …. bezcenny

 • stagnacja

  Nie zmienią .

 • lookash

  A rzeczywiście. Zapomniałem o tym kompletnie:)
  Nie zagłębiałem się w sam temat, ale czy to przypadkiem nie jest tak, że samo apple nie ma odcisku? Oni nadal mają tylko zaszyfrowane hasło i działą to na zasadzie 1Password. Samo hasło jest jakieś kosmiczne, ale żeby nie zapamiętywać go to przejeżdżamy paluchem? A telefon w tym momencie porównuje wzór odczytany z wzorcowym i jeśli się zgadza loguje się hasłem do sklepu? Zaznaczam, że teraz płynę bo nie orientowałem się w temacie.

 • Jacek Sklepowicz

  Do ery smartonów dojrzewaliśmy ponad 10 lat, od czasu Nokii Communicator (wynalazki typu IBM Simon pomijam). Post-smartphone, wg. obecnego stanu techniki, pewnie nadejdzie później…

 • dc

  Na spokojnie, czemu Touch ID jest niebezpieczne.

  Najważniejsze, musimy z Touch ID korzystać, albo używać tinfoila w postaci rękawiczki za każdym razem jak używamy iPhone’a.
  Drugie, największym zagrożeniem nie jest Apple czy NSA. Chociaż Apple’owi też ciężko ufać, nie raz wysyłał coś, czego nie powinien. Rządu się nie boję, nielegalnie to mogą zdobyć moje odciski w łatwiejszy sposób.
  Największym zagrożeniem są osoby trzecie. Exploity z kamerkami w laptopach są od dawna. Mało na nich można zyskać a są całkiem rozwinięte i nie mało użytkowników OSX jest od czasu do czasu podglądanych. Tak, nawet jak lampka się nie świeci a w settingsach jest „Wyłącz”. Z odciskami stawka jest większa to i ludzie będą się bardziej starać.

 • Stanisław Olszak

  Piękny telefon, paskudny OS ;)

 • Maciej Czechowski

  Nie będą na serwerach Apple,bo od razu lecą do NSA ;)

 • Maciej Czechowski

  W którym momencie prezentacji padło stwierdzenie,że odcisk palca zastąpi całkowicie inne formy identyfikacji ?

 • Bartosz Górecki

  Wielce prawdopodobne. Nie podoba mi się jednak, że Apple zamiast rozwiązać problem, po prostu zrezygnował z czarnego modelu.

 • Bartosz Górecki

  Możliwe, tylko co mnie to interesuje? Chcę kupić czarny telefon (zawsze takie wybierałem) i nie mogę bo go nie ma.

 • raffaellorb

  iPhone 5s — produkt na którym nie oszczędzano…wart swojej ceny.
  Co do ikon…czy istnieją programy do zmiany ikonek?. Czy jest szansa w przyszłości aby taki program powstał?…każdy mógłby personalizować ikonki wedle własnego gustu.
  Pozdrawiam

 • Napisz do Tyma. Albo zrób sobie własny w AnoStyle.

 • jamirq

  w rezerwacie takie rzeczy tylko po JB

 • Filip Wesołowski
 • Jeszcze zbyt wcześnie na erę Post-Smartphone. Póki co producenci szukają złotego środka.

 • Mieli sporo czasu na zmiany od pierwszej bety. „Think different”… ale chyba za bardzo?

 • Bartosz Górecki

  Dzięki za AnoStyle. Nigdy o tym nie słyszałem.

 • Bartek Kozlowski

  a tak, czyli teraz tak nudno bylo ;]

 • Tanio nie jest, ale zrobią Ci czarny-czarny.