Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iPhone 5s – przemyślenia

· Wojtek Pietrusiewicz · 37 komentarzy

Obecność 5c zupełnie mi nie przeszkadza – z jednego prostego powodu. Dopóki Apple będzie produkował takie telefony jak 5s to nie obchodzi mnie jak i na czym zarabiają pieniądze. Podobnie zresztą patrzę na markę Porsche – dopóki zarabiają fortunę na Cayenne i podobnych paskudnych wynalazkach jak Panamera, to mam gwarancję, że 911 będzie rozwijane i nie znikie z rynku. A mnie interesuje tylko 911…

Nowości

Pomimo, że 5s jest uaktualnieniem 5-tki, podobnie jak w przypadku modelu 3G/3GS oraz 4/4s, to jest to największy skok technologiczny pomiędzy generacjami jaki dotychczas miał miejsce. Niestety nie pod jednym ważnym względem, ale tego nie ogarnął jeszcze żaden producent – chodzi o akumualtor, który wydaje się być taki jak w 5–ce lub niewiele lepszy. Oby tylko nie było gorzej…

Touch ID

iPhone 5s gold Touch IDNajwiększą nowością jest Touch ID – czytnik linii papilarnych, dzięki któremu możemy odblokować telefon muśnięciem palca po przycisku Home, którego wykonano ze szkła szafirowego. Dodatkowo można również podawać w ten sposób nasze hasło w App Store, iTunes Store i iBookstore, a nie wątpię, że będzie to jeszcze lepiej wykorzystane jak tylko developerzy dobiorą się do odpowiednich API. Codziennie odblokowuję ekran swojej 5-tki kilkadziesiąt razy – wygoda i oszczędność czasu będzie znaczna.

Aparat

Większa matryca i jaśniejsze szkło nie dorównuje HTC One – pixele są nadal mniejsze (1.5 µm vs. 2.0 µm), a szkło ciemniejsze (odpowiednio f/2.2 vs. f/2.0), ale iPhone ma dwukrotnie więcej megapikseli. Jako, że intensywnie testowałem oba aparaty to mogę śmiało powiedzieć, że One robi bardzo dobre zdjęcia, ale niestety brakuje mu detali właśnie ze względu na niską rozdzielczość.

iPhone 5S Space Gray

Patrząc na nowe technologie działające w tle i dodatkowo w czasie rzeczywistym, 5s powinien być znakomitą opcją w tej kategorii. Aparat, przykładowo, w trakcie wykonywania zdjęcia w tle robi ich kilka. Następnie potrafi wybrać najostrzejsze, a nawet połączyć ostre fragmenty kilku zdjęć w jedno. Jest też kilka innych magicznych rzeczy dziejących się w tle, ale najbardziej cieszę się z faktu, że panoramy będą wyrównywane klatka po klatce. Dotychczas cała panorama była naświetlona tak jak aparat wyliczył scenę dla pierwszego ujęcia – teraz będzie osobno dobierał nastawy dla każdego i w czasie rzeczywistym je łączył, bez konieczności czekania ani sekundy. Nie zapominajmy również o możliwości kręcenia wideo w 120 fps i robienia płynnego przejścia do slow mo kiedy chcemy, w trakcie edycji po nagraniu filmu.

Apple A7 i M7

iPhone 5s silver

Apple A7 – nowy SoC – jest ponownie do dwóch razy szybszy od poprzednika. To jedna z rzeczy, która mnie przekonała do tego telefonu. iOS 7 pod A6 działa bardzo płynnie i sprawnie. Pod A7-ką będzie fruwał. Dodatkowo wprowadzono coprocessor, który będzie odpowiadał za sterowanie i rejestrowanie tego co się dzieje z żyroskopem i innymi czujnikami, dzięki czemu iPhone będzie wiedział czy siedzimy, biegamy lub jedziemy samochodem. Ciekawe jak to wpłynie na baterię tak swoją drogą… Najbardziej jednak jestem ciekawy nowych możliwości aplikacji takich jak Moves czy Nike+ Move. Jak developerzy się dobiorą do nowego API – CoreMotion – to będzie bardzo interesująco…

Kolory – Szary Kosmos i Złoty

iPhone 5S all colours

Jednak wprowadzono, zgodnie z przeciekami, oba nowe kolory, przy czym space grey zastępuje dotychczasowy slate. Osobiście widzę potencjał w złotym – o szampańskim odcieniu – ale będę musiał go zobaczyć na żywo przed ostateczną decyzją. Nie jest to jednak kolor, który mnie osobiście interesuje i w którym kupiłbym telefon. Ma jednak jedną zaletę – każdy będzie wiedział, że mamy nowy model. W ofercie nadal pozostał srebrny, więc taki planuję kupić, a obecność pozostałych mi nie przeszkadza.

Modele

iPhone 5s vertical all colours

iPhone 5s dostępny jest jako:

  • A1533 – wspierający GSM (UMTS / HSPA+ / DC-HSDPA / LTE) i CDMA
  • A1453 – wspierający CDMA i LTE
  • A1457 – wspierający GSM (UMTS / HSPA+ / DC-HSDPA / LTE)
  • A1530 – wspierający GSM (UMTS / HSPA+  / DC-HSDPA / FDD-LTE / TD-LTE)

Ponownie, podobnie jak w przypadku 5s, nie wiemy jaki model będzie oferowany w Polsce, ale osobiście obstawiam A1533 A1457. Temat do potwierdzenia.

Ekran

Niestety nic nie wiemy na temat technologii ekranu. Zakładam, że nie udało się Apple pozyskać wystarczającej ilości LCD Sharpa wykonanych w technologii IGZO, która zużywa znacznie mniej energii niż IPS – gdyby tak było to trąbiliby o tym. LCD jednak wspiera pełny zakres sRGB i prawdopodobnie będzie jednym z lepszych ekranów na rynku – ryzykuję mówiąc to, ale tak myślę. Nie stać Apple teraz na strzelenie sobie bramki.


iPhone 5s nie jest produktem rewolucyjnym jako całość, ale ma dwie cechy, które podpadają pod to słowo. Po pierwsze, iOS 7 czy nam się podoba czy nie, redefiniuje pewne aspekty tworzenia UI. Nie dość, że zdecydowano się na duży stopień grywalizacji, to wprowadzono kilka unikalnych rozwiązań, które znacząco ułatwiają codzienne życie. To właśnie filozofia Apple – ułatwiania codziennych czynności, stosując nowoczesną technologię, która ma jednak pozostać niewidoczna. Mówiłem jednak o dwóch cechach – tą drugą jest Touch ID. Proste i genialne.

Mam tylko jedno pytanie: Czemu Apple, do jasnej cholery, pozostawiło tą paskudną ikonę Ustawień / Settings?!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.