Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Blip się zamyka, a @pawelluty o nim pisze →

· Wojtek Pietrusiewicz · 5 komentarzy

Grupa Allegro dzisiaj ogłosiła, że zamyka Blipa, a całość opisuje Paweł Luty na łamach Briefa:

— Zdecydowaliśmy się na zamknięcie serwisu Blip z uwagi na kilkajednoczesnych przesłanek. Po pierwsze mikroblogi w Polsce nie stały się masową usługą, a sam Blip jest usługą niszową. Po drugie Blip zmaga się z bardzo silną międzynarodową konkurencją. Po trzecie aby dalej prowadzić ten serwis konieczna byłaby decyzja o poważnych nakładach inwestycyjnych. Po czwarte do dzisiaj nie pojawił się efektywny model biznesowy dla tego typu usług. Każdy z tych problemów samoistnie jest możliwy do rozwiązania. Ich kombinacja jest przyczyną decyzji o nie kontynuowaniu prowadzenia usługi Blip – koncentrujemy się na rozwijaniu naszej kluczowej usługi — GG. Blipa ostatecznie wyłączymy z końcem sierpnia.

Przejdę od razu do meritum: lubię Ciebie Pawle, bardzo, ale w Twoich tekstach tradycyjnie brakuje mi Twojej opinii oraz jakiejkolwiek analizy czy przemyśleń. To właśnie dlatego nie zaglądam dzisiaj do polskich serwisów technologicznych. Suche newsy mi nie wystarczają. Potraktuj to z mojej strony jako zachętę, proszę. A powyższy cytat od Grupy Allegro aż prosi się o komentarz. Najlepszy jest punkt trzeci, mówiący o braku efektownego modelu biznesowego. Przecież istnieje i jest stary jak świat. Twitter zresztą zarabia na nim krocie. Prawda jest taka, że Blip umiera z dwóch powodów — Allegro w niego nie inwestuje i Twitter zdominował również Polskę, częściowo z powodu pierwszego, a częściowo dlatego, że na Blipie nie ma tych osób, które są na Twitterze. Osób niekoniecznie piszących po Polsku. Celebrytów. Dziennikarzy. Julianów Assange i Joshu’ów Topolskich1.

 1. Przepraszam Cię Joshua za pokiereszowanie Twego imienia.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • pawelluty

  Wojtku! Dziękuję za Twoje uwagi i czuję się w obowiązku na nie odpowiedzieć. Podaję suchego newsa, ponieważ taka jest rola dziennikarza informacyjnego wedle sztuki. Miejsce na komentarze pozostawiam sobie na inne formy (blog, felietony, komentarze). Moim zdaniem newsy nie powinny zawierać warstwy oceniającej. Ale skoro twierdzisz, że z Twojego punktu widzenia jako Czytelnika byłoby to ciekawsze to obiecuję, że się nad tym zastanowię i przedyskutuję z redakcją Briefa. Może czas zmienić stare przyzwyczajenia? Albo będę regularnie pisał na blogu i tam znajdziesz moje opinie jako follow-upy do newsów :)

 • @pawelluty:disqus Paweł – newsy to ludzie sobie znajdą na Twitterze, serwisy technologiczne i inne -iczne powinny mięchem i opinią sypać po oczach niczym piaskiem, czy solą. Zgadzam się z Wojtkiem w tej kwestii, bo spychanie samego siebie do roli newsmana nie jest na propsie.

 • pawelluty

  Jeszcze jeden głos w tym tonie i mnie przekonaliście :)

 • Bartek Juszczyk

  Trudno porównywać blipa do Twittera mimo pozornie tych samych celów, ale blip to mikroblog – twitter to streaming wiadomości. Choćby podejście do archiwum/jego braku, wskazuje na różnicę.

 • A wręcz odwrotnie.