Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Wszystko o nowym MacBooku Air (mid 2013)

· Wojtek Pietrusiewicz · 19 komentarzy

Poza katastrofą jaką jest iOS 7, Apple na szczęście pokazało sporo mocnych akcentów na swoim keynote. Jednym z nich była spodziewana prezentacja odświeżonych MacBooków Air z nowymi Haswellami na pokładzie. Ale otrzymaliśmy jeszcze kilka niespodzianek ukrytych pod peleryną z aluminium. Na mojej prywatnej liście rankingowej z wczorajszego wieczoru, na trzecim miejscu znalazł się Air z powodu dosyć prozaicznego — czasu pracy na akumulatorze, który wynosi 9 lub 12 godzin w przypadku, odpowiednio, wersji 11,6″ i 13,3″.

Zmianom uległy przede wszystkim ceny — to zapewne ucieszy większość z Was. Air 11″ zaczyna się teraz od 4 399 PLN, ale na pokładzie ma 128 GB SSD, a większy brat z ekranem 13,3″ kosztuje 4 899 PLN. Na pokładzie znajdują się teraz Intele Core i5 taktowane częstotliwością 1,3 GHz z Turbo Boostem do 2,6 GHz. Wydajnościowo powinny być zbliżone do poprzednich i5 1,8 GHz. Można też opcjonalnie zamówić 8 GB RAM oraz Core i7 1,7 GHz, a modele z 256 GB SSD rozbudować do 512 GB całkowitej pamięci flash.

features_storage_main_2x

Dotychczas Apple stosowało tak zwany SSD blade ze złączem mSATA. Wydajność takiego rozwiązania była porównywalna z dyskami SSD, które można kupić od producentów trzecich. W modelu mid 2013 jednak zdecydowano się na SSD bazujące na PCIe — takie rozwiązanie zobaczymy również w zbliżającym się Mac Pro. To oznacza, że SSD potrafi wyciągnąć około 800 MB/s zarówno przy zapisie jak i odczycie.

Z pozostałych ciekawostek otrzymujemy Intel HD Graphics 5000, optymalizowany pod kątem oszczędności energii RAM LPDDR3 oraz pół doby na jednym ładowaniu w przypadku modelu 13,3″. Pomimo, że chciałbym, aby Air otrzymały jeszcze ciekawsze rozwiązania technologiczne, to jest to bardzo dobry upgrade i nie zawahałbym się go kupić. Na ekrany Retina przyjdzie nam poczekać do 2014 lub 2015 roku. Ciekawy jestem natomiast jak bardzo przyśpieszą MacBooki Pro z Retiną z powyższymi nowościami.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.