Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Wszystko o nowym MacBooku Air (mid 2013)

· Wojtek Pietrusiewicz · 19 komentarzy

Poza katastrofą jaką jest iOS 7, Apple na szczęście pokazało sporo mocnych akcentów na swoim keynote. Jednym z nich była spodziewana prezentacja odświeżonych MacBooków Air z nowymi Haswellami na pokładzie. Ale otrzymaliśmy jeszcze kilka niespodzianek ukrytych pod peleryną z aluminium. Na mojej prywatnej liście rankingowej z wczorajszego wieczoru, na trzecim miejscu znalazł się Air z powodu dosyć prozaicznego — czasu pracy na akumulatorze, który wynosi 9 lub 12 godzin w przypadku, odpowiednio, wersji 11,6″ i 13,3″.

Zmianom uległy przede wszystkim ceny — to zapewne ucieszy większość z Was. Air 11″ zaczyna się teraz od 4 399 PLN, ale na pokładzie ma 128 GB SSD, a większy brat z ekranem 13,3″ kosztuje 4 899 PLN. Na pokładzie znajdują się teraz Intele Core i5 taktowane częstotliwością 1,3 GHz z Turbo Boostem do 2,6 GHz. Wydajnościowo powinny być zbliżone do poprzednich i5 1,8 GHz. Można też opcjonalnie zamówić 8 GB RAM oraz Core i7 1,7 GHz, a modele z 256 GB SSD rozbudować do 512 GB całkowitej pamięci flash.

features_storage_main_2x

Dotychczas Apple stosowało tak zwany SSD blade ze złączem mSATA. Wydajność takiego rozwiązania była porównywalna z dyskami SSD, które można kupić od producentów trzecich. W modelu mid 2013 jednak zdecydowano się na SSD bazujące na PCIe — takie rozwiązanie zobaczymy również w zbliżającym się Mac Pro. To oznacza, że SSD potrafi wyciągnąć około 800 MB/s zarówno przy zapisie jak i odczycie.

Z pozostałych ciekawostek otrzymujemy Intel HD Graphics 5000, optymalizowany pod kątem oszczędności energii RAM LPDDR3 oraz pół doby na jednym ładowaniu w przypadku modelu 13,3″. Pomimo, że chciałbym, aby Air otrzymały jeszcze ciekawsze rozwiązania technologiczne, to jest to bardzo dobry upgrade i nie zawahałbym się go kupić. Na ekrany Retina przyjdzie nam poczekać do 2014 lub 2015 roku. Ciekawy jestem natomiast jak bardzo przyśpieszą MacBooki Pro z Retiną z powyższymi nowościami.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • emigrant

  Nic nie wspomniałeś o wifi 11ac 1Gb, to raczej jest też bardzo ważne.
  Ten SSD na pci-e raczej nie powinniśmy określać jako SSD tylko „PCI-e Flash Storage”.
  Bardzo dobra decyzja z tym flashem żeby się wpiąć pod pci-e x2.

  Przy okazji. 10.9 ma zaimplementowany „deep idle”, czyli ficzer pod Haswella. Na konfie o tym wspomnieli, ale tylko małą czcionką bo to będzie działało tylko z makami z Haswellem i 10.9.

 • PiTi

  Jest jeszcże WiFi w standardzie AC co rownież się chwali.

 • ola

  wi-fi 802.11ac wow tylko rok w plecy jeśli chodzi o nowości
  http://www.engadget.com/2012/06/07/asus-g75vw-broadcom-80211ac/

 • grzegorz jach

  jaka katastrofa z iOS? Przyjdzie jesień to będziesz wychwalać :P
  Dla mnie większą porażką jest OS X – wygląda to bardziej na aktualizacje ML’a a nie „nowy” OS … ale i tak pewnie zapłacę i zaktualizuję. Tak to już bywa … :)

 • Wiedziałem, że zapomniałem o czymś.

 • Dominik

  Kupiłem tego MBA, spodziewam się, że na początku przyszłego tygodnia do mnie dojdzie. Zamówiłem go, nie czekając na testy i opinie użytkowników, mam nadzieję, że nie będę żałował. Zakup był, przyznaję, dość pochopny, bo od kilku miesięcy czekałem na nowego MBP – nie zaprezentowali go i chyba ze złości i irytacji oczekiwaniem zdecydowałem się na MBA.

 • emigrant

  Nie potrzebne testy. Haswell wręcz jest stworzony do takich subnotebooków jak Air. Do tego 10.9 też sklikany pod Haswella, wykorzysta jego nowe funkcje. Jeszcze Flash na pci-e i prawie pełne 800MB/s w odczycie. Nowe rmbp pewnie pod koniec roku jako late 2013. Air fajny, 11ac 1Gb też przyda się na przyszłość, będziesz zadowolony.

 • wert

  Ja bym jednak poczekał na nowego rMB PRO.

  Za 3 miesiące będziesz bardzo żałował. Ten ekran jest jednak kiepski. Chociaż z drugiej strony nie wiem do czego go potrzebujesz.

  pomysł z pamęcią podpiętą pod PCIe świetny. Nie rozumiem dlaczego nikt wcześniej na to nie wpadł.

 • Dominik

  Retiny w ogóle nie brałem pod uwagę, bo jest trochę za droga na moje możliwości. Myślę, że dla wielu jest za droga (nie mówię: „to dużo jak za taki komputer”, tylko po prostu: „dużo”). Być może z tego powodu dobrym pomysłem byłaby produkcja „retiny bez retiny” – komputera o tej konstrukcji, lekkiego, stosunkowo cienkiego, bez napędu i z SSD, ale bez tak drogiego ekranu.

 • wert

  No to będziesz zadowolony. AIR jest ok

 • Marcin Dmochowski

  Ciekawe, czy uda mi się małżonkę przekonać, że potrzebuje zmienić swojego Vaio na Aira Mid’11, żebym ja mógł zmienić na Aira Mid’13 ;)

 • cyberangel1975

  Nowy Air ma tylko jedną wadę, brak 8GB RAMu w standardzie (oczywiście można też ponarzekać na cenę :)

 • MDW2

  Jak ktoś chce 13 cali to MacBookAir ma jedną zaletę w porównaniu z MacBookPro z Retiną. Air ma 1440×900, a Retina tylko 1280×800 (oczywiście 2x). To mocno zauważalna różnica.

 • Tam jednak można ustawić inną rozdzielczość.

 • PiTi

  Rozumiem, że inne firmy powszechnie juz od roku stosują wszędzie, gdzie się da wi-fi 802.11ac ?
  Rozumiem, że masz laptopy DELLa, ASUSa, Lenovo, Toshiby, które od roku w standardzie mają AC?

  A teraz Ty coś zrozum… jesteś internetowym trollem.

  Spadaj do swojej pieczary.

 • MDW2

  Ale ustawianie rozdzielczości, która nie jest mnożona o liczbę całkowitą (np. x2, x3, x4 itd.) to jest trochę „nie tego”. Przy takim skalowaniu jeden pixel na ekranie jest reprezentowany przez dwa pixele fizyczne, a kolejny przez jeden. Może nie jest to widoczne przy tak dużej rozdzielczości ale to takie niezbyt fajne. Swędziałoby mnie. :)

 • Wiem, ale i tak lepiej wygląda niż ekran zwykły. :)

 • Jak dla mnie to dali najwięcej usprawnień niż w ostatnich wersjach. O ile poprzednie OS X skupiały się głównie na dodawaniu bajerów, to teraz wzięli się mocno za optymalizację całości. System powinien być wydajny i taki może okazać się 10.9.

  Jako, że z komputera korzystam średnio ponad 10h dziennie, (z iPhone’a dużo mniej) zmiany w OS X bardziej mnie interesowały niż iOS, a zmiany jakie wprowadzili wyglądają bardzo obiecująco.

  Polecam zapoznać się z nimi zapoznać, potem wyrażać opinie, czy to bardziej aktualizacja czy nowy OS.
  http://images.apple.com/osx/preview/docs/OSX_Mavericks_Core_Technology_Overview.pdf

 • Pingback: Są MacBooki Air z nowymi CPU i nowymi cenami! | Makowe ABC()