Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iOS 7 beta — wszystko o nowych funkcjach systemu

· Wojtek Pietrusiewicz · 17 komentarzy

Jony Ive doprowadził mnie do szału, rozpaczy oraz kilku innych stanów emocjonalnych. iOS 7 to jednak nie tylko wygląd. To również nowe funkcje, które mają poprawić system operacyjny. Lepsze, gorsze, nowe, skopiowane i innowacyjne. Zobaczmy co w trawie piszczy.

controlcenter_icon_2xControl Center — To jest funkcja znana z Androida i innych mobilnych systemów operacyjnych od wielu lat. Ciężko nawet powiedzieć, żeby to zostało skopiowane, ponieważ jest tak powszechne, że Apple po prostu dopiero teraz postanowiło skorzystać z dobrodziejstw trzymania najważniejszych ustawień „pod ręką.” Otrzymujemy tutaj dostęp do trybu samolotowego i mamy możliwość włączenia lub wyłączenia WiFi, Bluetooth, trybu Do Not Disturb oraz blokady obrotu ekranu. Możemy również regulować jasność LCD, sterować muzyką czy skorzystać z AirDrop oraz AirPlay. Nowością są skróty do aplikacji latarka1, timera, kalkulatora i aparatu.

Niestety nie ma możliwości zmiany przeznaczenia tych czterech ostatnich ikon, a cała reszta jest do zaakceptowania w takiej formie w jakiej to przedstawiono. Panel wysuwa się po wykonaniu gestu od dołu ekranu — nowość, do której można się bardzo szybko przyzwyczaić.

notificationcenter_icon_2xCentrum Powiadomień — Android nadal ma to rozwiązane lepiej niż iOS. Największą wadą obecnego rozwiązania w iOS 6 jest to, że nie można gestem „zrzucić” powiadomienia. Pod Androidem wystarczy machnąć w lewo lub prawo, a powiadomienie zostaje oznaczone jako przeczytane. Rozwiązanie Apple jest gorsze pod tym względem, ale wolę je pod względem wizualnym, ponieważ jest bardzo spójne i bardziej czytelne. Niezależnie, to miejsce w obu systemach, które cechuje przede wszystkim prostota. Apple jednak zdecydowało się wprowadzić dodatkowe zakładki, psując cały efekt. Same powiadomienia są teraz również znacznie większe, przez co łatwiej przeczytać tekst, ale mieści się ich zaledwie kilka na stronie. Nie do końca rozumiem też sens podziału na „wszystkie” i „przegapione,” ale nie miałem też okazji dłużej z tym żyć. Widok „dzienny” powinien przede wszystkim posiadać dynamicznie zmieniający się rozmiar kalendarza — pusty niepotrzebnie zajmuje sporo miejsca. Niestety zniknęły przyciski do tweetowania i postowania na Facebooku. Mam wrażenie, że całość stała się jeszcze bardziej skomplikowana, a nie rozwiązano problemów z takim systemem powiadomień.

multitasking_icon_2xMultitasking — Pod tym hasłem kryje się nie tylko widok do przełączania się pomiędzy programami, ale również kilka nowych technologii zastosowanych w iOS, które po wykorzystaniu przez developerów, mogą być świetnymi dodatkami. Przełączanie się pomiędzy programami jest teraz niewątpliwie łatwiejsze i znacznie szybsze. Do tego dochodzi gest „wyrzucenia” aplikacji do góry, co jest równoznacznie z zamknięciem jej — znacznie wygodniejsze niż metoda znana z poprzednich iOS. Ciekawą technolgią jest automatycznie uaktualnianie treści w danych aplikacjach w tle. „Korzystają z okazji,” gdy coś innego korzysta już z WiFi lub połączenia z internetem. Całość ma dbać o żywotność baterii i nie zużywać jej niepotrzebnie w trakcie dnia. To akurat mnie cieszy i liczę, że tweety będą ładowały się na bieżąco.

camera_icon_2xAparat — Apple tutaj zdecydowanie chce skorzystać z popularności aplikacji, które nakładają filtry na zdjęcia. Jeśli ich filtry będą odpowiednio dobre i interesujące, to wielu z nich skorzysta. Ciekawostką jest również wprowadzenie format 1:1, czyli kwadratu. Mam nadzieję, że będzie możliwość wyłączenia tej opcji w preferencjach, bo osobiście nie jest mi potrzebna. Przełączanie się pomiędzy trybami, czyli wideo, foto, foto–kwadrat i panorama, odbywa się gestami lewo–prawo. To spory plus, znacznie poprawiający sprawność aplikacji. Całość jest ogólnie prosta do bólu, ale działa nadspodziewanie dobrze. Inżynierowi, który projektował tę część UI należą się gratulacje.

photos_icon_2xZdjęcia — Miałem nie mówić o designie i gustach, ale to jedyna nowa ikona, która mi jako–tako się podoba. Aplikacja w nowej odsłonie również zapowiada się interesująco, a podział po danych z EXIFa wydaje się być naturalnym. Jak to się sprawuje w rzeczywistości dopiero się okaże. Współdzielone Photostreamy są prawie nie wykorzystywane przez nikogo, a działają naprawdę dobrze. Szczególnie wśród rodziny. Trzymam kciuki za dalsze usprawnianie tego programu.

airdrop_icon_2xAirDrop — Rzadko kiedy mam potrzebę skorzystania z tego typu rzeczy, a jeśli już to przeważnie korzystam z e–maila lub Dropboxa. Ta funkcja, korzystająca z WiFi oraz Bluetooth, powinna jednak sprawić, że dzielenie się zdjęciami na imprezie czy w rodzinnym gronie będzie prostsze niż dotychczas. iOS oczywiście dba o to, żeby całość trafiła na swoje miejsce. Podejrzewam, że ze względu na bezpieczeństwo oraz zobowiązania Apple względem wydawców muzyki nie będzie możliwości przesyłania mp3/aac. Aha — same transfery pomiędzy urządzeniami nie są szyfrowane. Spodobał mi się też przytyk skierowany w Samsunga podczas keynote: AirDrop nie wymaga podchodzenia do drugiej osoby i stukania się telefonami.

carintegration_icon_2xiOS in the Car — Dla osoby z właściwym samochodem to może być świetne rozwiązanie. iOS in the Car automatycznie wie kiedy podążamy do pracy czy domu i integruje się z ekranem w wybranych markach aut, aby przenieść na „duży” ekran istotne informacje, w tym nawigację, połączenia telefoniczne poprzez Siri, muzykę i SMSy. Chciałbym, aby wszyscy producenci dogadali się i stworzyli jeden standard. Ach te moje marzenia.

find_my_iphone_icon_2xFind My iPhone — Tutaj wprowadzono dwie znakomite nowości. Po pierwsze, nie da się przywrócić telefonu z backupu jeśli Find My iPhone jest włączone — konieczne jest jego uprzednie wyłączenie. Po drugie, jeśli złodziej ukradnie telefon i wymaże jakimś sposobem jego zawartość to i tak trzebe będzie podać Apple ID, aby móc go ponownie aktywować. Cieszy mnie tak aktywne rozwijanie bezpieczeństwa. Mądrzejszych złodzieji powinno to odstraszyć, głupich nic nie powstrzyma.

* * *

Wprowadzono jeszcze kilka nowości w App Store, Safari i u Siri, jednak nie są one już na tyle istotne, aby szerzej o nich pisać. Bardzo interesuje mnie jak dobry będzie iCloud Keychain, który również będzie obecny w OS X Mavericks — to może być silny duet i zagrażać takim aplikacjom jak 1Password.

Niestety nadal niewiele wiadomo o sprawniejszym dzieleniem się plikami oraz wymianą informacji pomiędzy aplikacjami. To jednak z cech Androida, który być może nie jest najbezpieczniej rozwiązana, ale działa naprawdę bardzo dobrze. Czekamy dalej …

Z niecierpliwością czekam na kolejne nowości w iOS 7. Powższa lista jest bardzo imponująca, ale są ważniejsze rzeczy, których jeszcze nie zaadresowano.

* * *

 1. Którą miałem w Androidzie w odpowiednim miejscu, ale nie działała prawidłowo.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • koralfx

  I takie teksty chce tu czytać! :-)

 • Maciej Winiarski

  Find my iPhone powinno zawierać także ten element, by po podłączeniu telefonu do iTunes/internetu lokalizacja była automatycznie wysyłana do Apple. Poza tym zastanawiam się, czy nowy multitasking zmieni coś jeśli chodzi o działanie aplikacji niewspierających go wogóle wcześniej.

 • Marcin Dmochowski

  Nie do końca rozumiem też sens podziału na “wszystkie” i “przegapione,” ale nie miałem też okazji dłużej z tym żyć. – ja też nie bardzo, bo przecież powiadomienie „nie przegapione” będę miał usunięte :)

  „Aha — same transfery pomiędzy urządzeniami nie są szyfrowane.” – Apple na swojej stronie twierdzi co innego: „And transfers are encrypted, so what you share is highly secure.”

 • Miało być „są szyfrowane” dzięki.
  11 cze 2013 23:26, „Disqus” napisał(a):

 • Grzegorz Mazur

  Ustawcie sobie jakieś zdjęcie panoramiczne na ekran początkowy :)

 • c_mos

  Tymi ikonkami i generalnie wyglądem, to ja bym się za bardzo nie przejmował. Mogę mieć kilka podejrzeń – czemu to wygląda tak jak wygląda:

  – Apple testuje „tolerancję” używajników na zmiany;

  – z punktu widzenia PR – nie ma znaczenia jak się mówi – ważne, żeby się mówiło – zdaje się, że firma dzięki koszmarnym ikonom znajduje się w tej chwili na topie komentarzy w internecie – czyli cel osiągnięty ;-)

  – może też próbować powstrzymać Chińczyków robiących klony przed skopiowaniem systemu, zanim ten wyjdzie oficjalnie – samochody przed wypuszczeniem też „ubiera się w kubraczki”;

  – z punktu widzenia developerów – liczy się funkcjnalność, a nie wygląd – a dla developerów jest ta wersja przeznaczona;

  – mam prawie 100% pewności, że finalnie będzie to wyglądać zupełnie inaczej.

 • Roman_Gie

  @Moridin Ty już wróciłeś do ios 6. Prawda?

 • kaefpe

  Brak szybkiej mozliwosci tweetniecia czy napisania na FB, duzo wieksze czcionki w powiadomieniach ale nie tylko… dla mnie to duze wady nie do przyjecia.

 • mef

  Próbujesz sam się oszukiwać.

 • c_mos

  Dlaczego miałbym się oszukiwać? Telefonu i tabletu używam akurat z Androidem. iPoda mam 4-tej generacji – tam iOS 7 i tak nie zainstaluję. Piszę, co myślę – a na mój rozum wychodzi właśnie – tak jak piszę. Jeśli jednak taka kolorystyka zostanie, to wróżę Apple duuuuży sukces na rynku azjatyckim… tam taka „przaśność” jest w cenie ;-)

 • JebaczKoz

  Do tego AirDrop i „Podejrzewam, że ze względu na bezpieczeństwo oraz zobowiązania Apple względem wydawców muzyki nie będzie możliwości przesyłania mp3/aac.”

  A co jeśli autorem jestem ja sam i nie stoi za tym utworem wytwórnia. To też nie mogę wysłać do znajomego? (pomijam fakt Dropboxa)

 • mef

  Kolorystyka być może zostanie zmieniona, ale NA PEWNO nie z żadnej z wymienionych przyczyn. Żadne tam testy, żadne oszukiwanie azjatyckich firemek, żadne wersje testowe. Po prostu kiepski wygląd, który dostanie wyjątkowo kiepski feedback, słabe opinie użytkowników i pewnie kiepskie statystyki używalności bety ios7 mogą skłonić Apple do myślenia o zmianie.
  Jeśli to było zaplanowane działanie, to Tim Cook jest biznesowym samobójcą.

 • Rogi

  I co w związku z tym?

 • c_mos

  Przykładanie racjonalnej miary do produktów, ktorych design oparty jest na emocjach zwykle nie działa. Wiele razy już tak było, że wszyscy „analitycy” mówili WTF, a Apple wychodziło na swoje… bardzo dobrze wychodziło na swoje :-) I pewnie tym razem też tak będzie ;-)

 • Tak.

 • Jak sprawdzisz to daj znać.

 • MarekMotyka

  Testuję dzisiaj wersję iOS7. Sam system jest fajny tylko jest kilka minusów, kilka rzeczy gorzej działa niż w iOS6. System działa wolniej. Po kliknięciu na folder z kilkoma aplikacjami pojawia się zbyt długa animacja. Zdecydowanie szybciej to działało we wcześniejszej wersji. Kolejny minus to wygląd ikon.Same programy wyglądają ładnie ale to co zrobili z ikonami to tragedia.Próbowałem dobrać jakieś fajne tło ale niestety ikona folderu jest taka wyblakła, za mało przeźroczysta.Już lepiej wyglądałoby to gdyby tło folderu było ciemne lub znacznie bardziej przeźroczyste, kolory za jaskrawe, dla dzieci z przedszkola . Następny minus to przełączanie pomiędzy otwartymi programami: działa wolniej niż wcześniej. Plus: to tylko wersja beta :)