Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iOS 6 vs. iOS 7 beta — porównanie

· Wojtek Pietrusiewicz · 43 komentarze

Parę osób prosiło o ankietę, aby mogli się wypowiedzieć w kwestii czy wolą iOS 6 czy iOS 7. Każdy walczy naturalnie o swoje i ma swoje zdanie. Ja na całość patrzę od strony użyteczności, spójności oraz czytelności poszczególnych elementów. Boli mnie też fakt, że jedyny mobilny OS, którego naprawdę lubię i w którym się dobrze czuję, obiera taki kierunek, który mi zupełnie nie odpowiada. Przejdźmy jednak do porównania kilku wybranych elementów …

Klawiatura i Reminders

iOS 6 vs 7 keyboard reminders

Nowa Helvetica jest znacznie mniej czytelna od tradycyjnej. Sama klawiatura też straciła swoją elegancje.

Pogoda

iOS 6 vs 7 weather mombasa

Nowa pogoda jest akurat bardzo udana, chociaż wolałbym, żeby była mniej mdła.

Control Center

iOS 6 vs 7 control

Nowy Control Center jest oczywiście znacznie lepszy, ale wygląda tragicznie. Porównanie średnie, bo nie ma odpowiednika w iOS 6, ale zabieg z mlecznym szkłem kojarzy mi się bardzo źle.

Powiadomienia

iOS 6 vs 7 notifications

Powiadomienia mają być maksymalnie proste. Google ma Google Now, który pojawia się automatycznie w powiadomieniach. Apple zrobiło osobną zakładkę, a w sumie mamy ich teraz trzy. To niepotrzebnie komplikuje całość, a czas tam spędzony jest straconym niepotrzebnie.

Ustawienia

iOS 6 vs 7 settings

Czytelność Ustawień jest znacznie niższa i teraz, scrollując w poszukiwaniu czegoś, zajmuje to znacznie więcej czasu. Być może to kwesta przyzwyczajenia. Całość wydaje się jednak niedorobiona i niekonsekwentna.

Homescreen

iOS 6 vs 7 homescreen

Jako, że zastosowano efekt paralaksy, to ikony ruszają się względem tła, które również jest ruchome. Te w docku jednak są nieruchome. Powoduje to, że całość nie trzyma się grida i momentami wygląda niechlujnie. Nowe ikony są dziecinne i niedopracowane. Płaskie, bez wyrazu i brzydkie. Reminders jest zdecydowanie najgorszą. Gradienty w Mail, Safari oraz paru innych, przypominają mi strony internetowe za czasów pierwszego Netscape Navigatora, kiedy miałem 15 lat. To nie są miłe wspomnienia pod względem designu stron WWW.

* * *

Pozostawiam komentarze do Waszej dyspozycji, ale proszę o kulturę.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.